Потврдена казната за Јохан Тарчуловски, останува во затвор

С

Спенсер

Гостин
абе илир, не се буни многу многу... сите знаат дека со автобуси ги извадија од арачиново... да имаше македонската армија и полиција дозвола, пепел ќе беше арачиново, до темел ке беше разурнато... али ајде...

друго,грешка направил јохан што убил само 10мина или колку беа... сите до еден требало... СИТЕ! барем да има за што да лежи во затвор! :violent1::violent1::violent1: KILL THEM ALL!!!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
.... trebashe Hillary Clinton da dojde vo Makedonija i da im veti pomosh od 21 milioni dollari na Makedonskata vlada za da dozvolat da vlezat begalcite od kosovo bez problemi...
Е баш това беше наjголемиот проблем-РМ прие бежанците албанци от Косово.


Треба да се знае,дека виновни са и тези,които са го предали на този суд во Хага. Без дозволата на РМ, Тарчуловски не може да биде суден. Е jaвно е имало таква дозвола.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
192
Поени од реакции
22
Јас ќе ти одговорам: Брат ми има помогнато на 30 000 ( со букви: триесет илјади ) Албанци од Косово. Додека од белиот свет ( Брисел и Вашингтон ) доаѓаа тука и се сликаа и после си одеа, кризниот штаб на Македонија направи една до сега НАЈУСПЕШНА хуманитарна акција ( читај добро болдирано е ) акција за транспорт на бегалците од кампот во Блаце, кој немаше никакви услови за живот во привремениот камп, а воедно почна да се шират заразни болести ( сигурно знаеш каков беше кампот во Блаце ). Сега кажи ми ти некој Косовар кој помогнал на Македонец, не мора на 30 000 доволно е на барем 100.
Nako, ako tvojot brat im pomognal na 30.000 kosovari???mozhesh li da mi kazhesh kako im pomognal dali dobrovolno (ne bil platen) ili pa bil platen i negovata dolzhnost dobiena od rabotodavatelot bila da gi preveze i odnese do odredeno mesto, imash li nekoj link da go tvrdish toa bidejki e chudo golemo ako eden chovek pomaga na 30,000 luge vo nesreka i da nema nishto napishano za nego, i ne zaboravi Makedonija zaradi toa dobi 21 milion dollari znachi nekoj platil, gore imash dokaz za toa na angliski

--- надополнето ---

Илир никој не рече дека нема убиено во љуботен и дека тие што учествувале во акцијата за некој се убијци но проблемот е во тоа што тоа беше ЛЕГИТИМНА АКЦИЈА НА МВР против теросридтите на она е сега кој згрешил и дал грешни информации дека и цивилете се дел од она треба да плати но сигурно тоа не е Јохан кој бил само командир на една од формациите што дејствувала во селото Значи кога тие деца шо останале без родители треба да ја бараат вината на друго место тој што ја дозволил акцијата и дал такви погрешни информации а не сторителот зошто тој е само потчинет и извршува наредби и сигурно ако му речеја и на друго место ќе дејствуваше и делуваше со неговите припадници
Да не смонувам за вашите односно за раковдството на она и за вашите чисто терористочки (кукавичи)акции за кој никој не одговара но пишав и претходно не сте вие криви за тоа туку само ние што тоа си го дозволивме да се случи и за тоа никој да не одговара во инерес на мирот и добро сосетвото НО СО КОЈ ?И ЗА ШТО ВРЕДИ ЛИ?
СИГУРНО НЕ !!!
Па уште сега како што се збора ако му се дадат права на тероростите за пензии и ги израмант со борците наши КРАЈ ЌЕ БИДИ !
НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ ОСВЕСТИСЕ ДА НЕ БИДЕ КАСНО !!!
prema makedonskata vlada ima nekolku verzii koj e odgovoren za ubistvata na civilite vo luboten, no ne znachi ako Tarchulovski dobil naredba da ubie civili i deka treball toa da go stori i da se chustvuva nevin, sekoj normalen chovek ne bi go storil toa , bi pukal li ti na civili ako dobivash naredba?
Претседателот Борис Трајковски лично ја даде наредбата за напад врз Љуботен, тврдеше сведокот на одбраната, Златко Кесковски на судењето на ексминистерот Љубе Бошкоски во Хаг. Кесковски, кој едно време беше шеф на обезбедувањето на Трајковски, минатата недела имаше дуел со обвинителите во хашката судница кои, наспроти неговите тези, тврдеа дека Трајковски никогаш не би го загрозил потпишувањето на Рамковниот договор наредувајќи акција во Љуботен.

Откако се согласи дека Трајковски не би го загрозил мировниот договор, Кесковски, сепак, остана на своето тврдење.

„Изминативе денови многу го спомнувам името на претседателот Трајковски. Сакам да му изразам сочувство на неговото семејство по повод годишнината од неговата смрт“, рече Кесковски, но остана на тврдењето дека лично чул кога поранешниот претседател ја дал наредбата за напад.

Според сведочењето на телохранителот, наредбата му била дадена на мајорот Митре Деспотов, тогашен командант на баталјонот на Гардиската бригада, кој веднаш постапил по неа. Деспотов, кој како сведок пред судот во Хаг се појави во јуни минатата година, тогаш изјави дека имал обврска да постапи по наредбите на претседателот Трајковски, но не прецизираше дали таква наредба добил од тогашниот претседател.

Обвинителката Антоанет Иса оцени дека тврдењата на Кесковски се пристрасни и се резултат на неговото пријателство и кумство со обвинетиот Бошкоски. Таа ја предочи изјавата на помошник- командант за безбедност во Гардиската бригада, кој тврдел дека Армијата на 12 август утрото не добила наредба за напад. Кесковски го демантираше таквиот исказ. „Деспотов доби наредба од претседателот да преземе активности во рамките на неговите надлежности. Тоа е она што јас лично го чув“, рече Кесковски во текот на вкрстеното испрашување.

Претходно, тој објаснуваше дека „Трајковски бил бесен поради зачестените напади на ОНА врз безбедносните сили“ и дека таквите напади претставувале опасност за потпишувањето на мировниот договор, закажан за 13 август 2001 година. Кесковски, исто така, рече дека Трајковски бил под голем притисок на јавноста која сметала дека претседателот не ја користи Армијата во доволна мера во борбите против ОНА.

Поради тоа, по терористичкиот напад на ОНА на 10 август во близина на Љуботен, Трајковски побарал да разговара со воените старешини кои се наоѓале во подрачјето на Љуботен. За деталите од тие средби веќе сведочеше Деспотов, кој рече дека спроти акцијата во Љуботен двапати се среќавал со второобвинетиот Јохан Тарчуловски. Според Кесковски, целта на тие средби била Трајковски да биде во можност преку мобилниот телефон на Тарчуловски да контактира со Деспотов.

Кесковски тврдеше дека Трајковски го испратил министерот Бошкоски во Љуботен „за да ги смири македонските граѓани“ кои „провоцирале конфликт врз етничка основа“.

По Кесковски, како сведоци на одбраната на Бошкоски во Трибуналот се појавија и поранешниот началник на Одделението за внатрешни работи во Битола, Христо Здравковски, и Ѓоко Поповски, вработен во Секторот за финансии во МВР.

Судењето ќе продолжи денеска со вкрстено испитување на Поповски. (Б.Г.)
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Илир може ли да ни кажеш колку Косовари се вратија на Косово а колку останаа во Македонија а??
 
H

HITCH

Гостин
Leandra , informaciite shto gi imash se od dnevnite vesti, arachinovo i vozdushno beshe bombardirano, vo toa vreme makedonskata vojska ne bila naoruzhena dovolno, Ako ima dokazi deka Ahmeti uchestvuval ili dal naredbi da se maltretirat ili ubivat civilnoto stanovnishtvo togash POTPOLNO SE SLAGAM DEKA ALI AHMETI TREBA DA SEDNE DO TARCHULOVSKI VO HAG (jas bi gi postavil vo ista soba)
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=278
Живеам во Лисиче карши Арачиново, се гледа цело Арачиново од кај мене. Арачиново од воздух не беше нападнато, воздушно беше надлетувано САМО кога ги вадеа командантите со автобуси, треба да ти биде познато ова пошто тоа беа „мажите“ кои дење се облекуваа како жени т.е. носеа мантили и шамии за да не пукаат во нив. Знам кога ја удрија џамјата гледав како гори. Беше погодена од земја, не од воздух. Јас ти гарантирам дека да го прелетаа Арачиново со 2 бомби ќе го снемаше. Повеќето куќи се блиску изградени, една да се запали отиде и другата, плус имај во предвид бомба која кога ќе мавне ја тресе земјата, а куќите тогаш не беа баш најнови одма ќе паднеа. Попоросто од ова не можам да ти објаснам.
Туку да се вратиме малку поубаво на целава ситуација со бегалците и со парите.
Од Косово немаше само Косовски Албанци кои преминаа граница, имаше и Косовски Срби, Роми, Власи, Горани, ама разликата е што Албанците цело време глумат жртви. Другиве имаа иста мака! Тешко е некој да ти уништи се што си печалел цел живот. Сето што си го печалел да гледаш како ти се урива во секунда. Ама потешко е кога не можеш да се вратиш назад. Маkедонците не се вратија во Арачиново, во својата држава се раселени. Не можат дома да си појдат! Кажи ми колку Македонски Албанци се раселени лица? Не ме интересира за Косоварите не ми е гајле дали се Албанци или Срби или Турци, не ми е гајле! Кажи ми за тукашните Албанци, за оние кои имаат македонско државјанство, за оние кои се родени тука. Тие не се граѓани на друга држава, ме интересира за оние кои чесно плаќаат даноци. Некои делови кај што има Албанците (мислам на западниот дел, не на оние што живеат во источна Македонија си плаќаат се, и за нив и за оние во Струга чини државата, ама за оние кои што дојдоа од Косово за нив не чини, не зборам за оние кои дојдоа 1999 туку за оние после земјотресот 1963 година (после земјотресот имаше отворени граници), кога пола Косово се пресели во Македонија) во Македонија знаеш кога почнаа да плаќаат струја? Кога дојдоа Австријците, вода друже уште не плаќаат, ама затоа мене маме ми се расплака од давачки кон државава за да се дели социјална помош на сите џаболебари. Не бе не ми е гајле што си и кој си! Има да плаќаш се` ко што плаќам јас!!! Ама нееееее, со вас не може така. Со вас мора меко, инаку цел свет во воздух. Друже заебани сте нема што. Друже знаеш како гинеа Македонските војници? На повлекување! Така гинеа нашите или уште бетер, ги пуштаа во заседа. Јасно ми е мене се`. Знам какви стоки раниме. Ама мака ми е што и вие ме правите будала при здрав мозок.Јохан не е крив за Љуботен! А ако се толку чесно како што велиш тогаш зашто не ги пуштија да влезат и крим техника со нив за да им направат парифинска ракавица па ќе знаевме колку се чесни. Да не се лажеме Љуботен спиеше на оружје. Се знае дека „борците за човекови права“ од Арачиново се преселија на Скопска Црна Гора и им поставија мина на која налетаа наши војници и имаше мислам 8 погинати и 10 мислам дека беа повредени, а се знаеше дека има над 300 терористи таму плус тогаш имале смена, кој знае колку терористи биле тогаш на број. Ме мрзи да ти пишувам повеќе, знам се! Јасно ми е ко бел ден. Мака ми е што ни крив ни должен му дадоа 12 години, а некој ниту ден нема да добие.
Факт дека Македонија доби пари од Америка за да ја отвори границата, ама со камен ни се врати. Добивме 20 потрошивме 200 :tapp: :tapp:
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Епа затоа не се расфрлај со цифри.Факт е дека ви помогнавме и ни се врати како бумеранг.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Е баш това беше наjголемиот проблем-РМ прие бежанците албанци от Косово.


Треба да се знае,дека виновни са и тези,които са го предали на този суд во Хага. Без дозволата на РМ, Тарчуловски не може да биде суден. Е jaвно е имало таква дозвола.
kakva dozola praves muabet be koj ti bara dozvoli toa e sila tamu so sakas da kazes deka nie sme go dadile vo hag
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
kakva dozola praves muabet be koj ti bara dozvoli toa e sila tamu so sakas da kazes deka nie sme go dadile vo hag
Без согласие и дозвола от институциите на РМ, нема како да е пратен на суд во Хаг.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
В патем, за Љуботен и околу него можете да прочитате овдека , само би додал, дека тогаш поради околностите да терористите да не се укотват требаше да се исчистат што побрзо, изненадени од ситуацијата една група избега нагоре другата неможејќи почна да бега накај Скопје ( тие што бегаа накај Скопје го ебаа ежот ). Загубата од страна на терористите беа големи, изненадени беа бидејки Врховниот командант наредбата ја даде тајно, за акцијата знаеја само 5-мина. Поради ова учките и меѓународната заедница многу се налутија и сигурно дека бара некој кој ќе одговара, Врховниот командант го убија во наместена авионска несреќа ( го замолчија ) со што главниот сведок за 2001 го нема. За среќа не сме овци и ги знаеме работите како се одвиваа.
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Европа одлучи со осудувањето на Јохан ја измени историјата и фактите од 2001,терористите се востаници а државата убиваше цивили ова така ќе се запиши . Нема да пишувам зошто терористите се во влада коалицираа си СДСМ а сега со ВМРО. Задоволството кај Албанците е големо за казната на Јохан некој сметат дека е мала таа казна,Македонците со право се огорчени човек кој ја носеше државната униформа е во затвор. Би ѓи прашал Албанците што мислите после ова пресуда која ви прави да свршувате како ќе завршат Хашките судските процеси,дали мислите дека ОНА ќе добие пензии ? Некој спомна доколку има конфликт ние Македонците ќе имаме еден устав а Албанците ќе имаат свој,зошто не пробате повторно да земете пушка во рака наместо на форумот да покажувате колкави јајца имате.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Читам 9 страни постови од разни членови и ми се плаче!

Зошто овој народ не е способен барем еднаш да се спротивстави и крене во одбрана на своите интереси?
Зошто во последните 100 години дожувуваме само падови?
Зошто оваа Македонија вака ги казнува своите синови?
Зошто оние кои НАВИСТИНА заслужуваат да бидат наречени ПРАВИ МАКЕДОНЦИ, треба прво да доживеат падови, апсења, мачења, затвори за потоа да бидат наречени МАКЕДОНЦИ?
Зошто, зошто, зошто.........?

Не ми се дури ни коментира ни расправа повеќе за овие работи, смачено ми е веќе од се.
Ова е срамно за целата Македонска нација!
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Прво фала на убавите зборови, сега само едно да ве прашам.

Мило ви беше вас кога некој албанец се осудува на доживотен затвор во македонија нели?, и тоа само за едно убиство, врз кој судот често пати осудува лица и без докази, а не се работи за масакар врз цивили или слично?

Значи, он убил цивили
, или наредил нема врска, и во никој случај неможе да станува работа за бранител, он изгледа се обидел да оди по стапките на аркан во босна и косово, според мене многу блага казна 12 год, требаше доживотно да го осудат, исто ко нашите судови тука, што праваат.
Вооружани цивили со амблеми на УЧК.Ок нема проблем.

--- надополнето ---

Читам 9 страни постови од разни членови и ми се плаче!

Зошто овој народ не е способен барем еднаш да се спротивстави и крене во одбрана на своите интереси?
Зошто во последните 100 години дожувуваме само падови?
Зошто оваа Македонија вака ги казнува своите синови?
Зошто оние кои НАВИСТИНА заслужуваат да бидат наречени ПРАВИ МАКЕДОНЦИ, треба прво да доживеат падови, апсења, мачења, затвори за потоа да бидат наречени МАКЕДОНЦИ?
Зошто, зошто, зошто.........?

Не ми се дури ни коментира ни расправа повеќе за овие работи, смачено ми е веќе од се.
Што можеме да сториме кога западот не притиска.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
[/COLOR]Што можеме да сториме кога западот не притиска.
Мамето негово на целиот запад, каде беше западот кога МАКЕДОНИЈА го држала цел свет под свој чадор!!!

Моментално плачам на клипов, кој сака нека верува!

"Чесен суде ние Македонците сме мирен народ" .... "Света должност е на секој човек да ја брани својата татковина"
Затоа што сме мирен народ ни се случуваат вакви неправди!

 

Kajgana Shop

На врв Bottom