Пост

Член од
4 октомври 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
zdravo na site

od 2. mart do 18. april pak se posti.. me interesira dali vie postite i sto jadete???

jas postam sekoja sreda i sekoj petok.. no nikogas ne sum uspeala tolku dolgo vreme da postam... no sega za veligden stvarno sakam da se potrudam ovie 48 dena so cist post da gi prekaram :P

pozzz
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Појадок млеко, путер и мед, или јајца на око со бело кафе

Ужина, некое сендвиче со сирење ил кашкавал ил чајна ил шунка

Ручек пржени компири со свински врат или телешки шницли, некогаш колбавчиња или нешто со мелено месо (ќофтиња, мусака, сос за шпагети...)

Вечера нешто со млеко повеќе

Секако пред секој оброк го благословувам јадењето со молитва:
ГОСПОДЕ НАПРАВИ ГО ОВА ЈАДЕЊЕ РИБА ДА СЕ СТОРИ.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
никогаш не сум постел :kesa:, не можам да издржам без месо :kesa::kesa:
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
Појадок млеко, путер и мед, или јајца на око со бело кафе

Ужина, некое сендвиче со сирење ил кашкавал ил чајна ил шунка

Ручек пржени компири со свински врат или телешки шницли, некогаш колбавчиња или нешто со мелено месо (ќофтиња, мусака, сос за шпагети...)

Вечера нешто со млеко повеќе

Секако пред секој оброк го благословувам јадењето со молитва:
ГОСПОДЕ НАПРАВИ ГО ОВА ЈАДЕЊЕ РИБА ДА СЕ СТОРИ.

batka, cim nikoj ne ti obrakja vnimanie vo zivotot, kupi si malo kucence, toa ke te slusa i ke saka so tebe da se igra seeeekoj den...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Сум постел. Арно е за здравјето. Помалку холестерол, стабилен притисок...
Колку помага во духовниот развој - повеќето религии и лекари го препорачуваат.

Знам само дека во Сомалија и Етиопија постот секојдневно се практикува, а верници има се помалку.
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Несомнено дека постењето односно апстинирање од консумација на мрсна храна е добро за здравјето, за тоа нема приговор...но јас ќе постам кога јас сакам и ми одговара односно кога мојот организам има потреба од тоа...најголема глупост е мене да ми наложи црквата или некој поп кога да постам...значи сакам да кажам нема потреба постењето да се поврзува со религија...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Несомнено дека постењето односно апстинирање од консумација на мрсна храна е добро за здравјето, за тоа нема приговор...но јас ќе постам кога јас сакам и ми одговара односно му одговара на мојот организам...најголема глупост е мене да ми наложи црквата или некој поп кога да постам...значи сакам да кажам нема потреба постењето да се поврзува со религија...
Добро е за здравје али ако не постиш ко ќе ти речи поп ќе одиш во најдлабоките понори на пеколта каде вечно ќе патиш оти не си му одолеал на џимиринките.
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Еднаш веќе реков дека и пеколот и рајот се сега и овде на земјава...тој што има лесен и удобен живот со фина сметка у банка е во рајот а оној што има тежок живот е во пеколот...но бидејќи овие Исусовциве цврсто веруваат во пеколот им посакувам и да го посетат...:vozbud:
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
Несомнено дека постењето односно апстинирање од консумација на мрсна храна е добро за здравјето, за тоа нема приговор...но јас ќе постам кога јас сакам и ми одговара односно кога мојот организам има потреба од тоа...најголема глупост е мене да ми наложи црквата или некој поп кога да постам...значи сакам да кажам нема потреба постењето да се поврзува со религија...

go staviv topikov pod religija, posto postenjeto ide od prva linija od religijata...
dobro ima mnogubrojni razlicni postenja... mene samo me zanimava sto jadete koga postite... sega dali e dobro za vas ili ne... toa si e vase...

pozzz
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
go staviv topikov pod religija, posto postenjeto ide od prva linija od religijata...
dobro ima mnogubrojni razlicni postenja... mene samo me zanimava sto jadete koga postite... sega dali e dobro za vas ili ne... toa si e vase...

pozzz
а дали кога постиш практикуваш секс???
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
на Опра видов жена која го продаваше постот во книга (така е зборот)како начин на здрав живот. Се изначудив колку се неписмени американциве ,пола свет има пости. Така да убаво е да се пости, само треба да издржиш и стварно да наоѓаш духовно прочистување во тоа. Ако не тоа ти е веќе диета не е пост.
јас не сум религиозна така да не постам
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Пошто се наближува Големиот, Великденскиот пост, важи следниот ред во постот:
-од понеделник до петок, се пости со храна подготвена само со вода.
-во сабота и недела се пости со храна подгвотвена со масло.
- на празниците Преображение и Благовестие, се допушта и риба. Но зависи во кој ден ќе падне празникот Благовестие, па тој ден може и рибата да не е допуштена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom