Постдипломски студии

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Постдипломските студии се навистина важни, не за титулата туку за знаењето, ајде сите што студираме тука знаеме колку можеш да научиш и да се усовршиш на нашиве додопломски, и сега ако имаш и катастрофа постдипломски ват а фак!
Не велам дека во нашава земја се смрди, пр. имаме многу ОК професори кои можат да ти помогнат ако ти бидат ментори на постд. но тие се бројат на рака.
И се зависи од тоа што сакаш да студираш, на пример ќе кажам за мене, јас студирам хемија и сега ако се одлучам да продолжам на некоја експерименатлна гранка сум се еб*л гадно пошто на ПМФ нема ни реагенси, но ако се одлучам да се усовршам во теориска хемија тогаш има можност тоа да го сторам и на ПМФ пошто има неколку навистина добри професори кои би ми помогнале.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Постдипломските студии се навистина важни, не за титулата туку за знаењето, ајде сите што студираме тука знаеме колку можеш да научиш и да се усовршиш на нашиве додопломски, и сега ако имаш и катастрофа постдипломски ват а фак!
Не велам дека во нашава земја се смрди, пр. имаме многу ОК професори кои можат да ти помогнат ако ти бидат ментори на постд. но тие се бројат на рака.
И се зависи од тоа што сакаш да студираш, на пример ќе кажам за мене, јас студирам хемија и сега ако се одлучам да продолжам на некоја експерименатлна гранка сум се еб*л гадно пошто на ПМФ нема ни реагенси, но ако се одлучам да се усовршам во теориска хемија тогаш има можност тоа да го сторам и на ПМФ пошто има неколку навистина добри професори кои би ми помогнале.
За таква струка ко твојата, ако вадиш добри резултати на испитит, тогаш после дипломирање аплицирај негдека на запад за постдипломски.
ПМФ можеш да ги заборавиш, уште немаат ни масенспектрометар.
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
За таква струка ко твојата, ако вадиш добри резултати на испитит, тогаш после дипломирање аплицирај негдека на запад за постдипломски.
ПМФ можеш да ги заборавиш, уште немаат ни масенспектрометар.
фала за совет, така и планирам:wink:

а знаеш што ми кажале многу луѓе кои продолжиле странство на студии, дека нашиов систем е закон бидејки тоа ти е како да пливаш со тег од 50 кила на тебе, но кога ќе го напуштиш тогаш ќе пливаш многу побргу од другите...се надевам дека е така
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
фала за совет, така и планирам:wink:

а знаеш што ми кажале многу луѓе кои продолжиле странство на студии, дека нашиов систем е закон бидејки тоа ти е како да пливаш со тег од 50 кила на тебе, но кога ќе го напуштиш тогаш ќе пливаш многу побргу од другите...се надевам дека е така

Нашиот систем теоретски колку сака нека биде добар, без доволно лабараториски вежби односно без доволно средства за лабараториски вежби неможат да се мерат со западнеите универзитети.
Само колку за компарација, јас студирам генетика и молакуларна биологија, и на малиот практикум по биохемија (4. семестар) имавме можноста да работиме со SPR (Surface plasmon resonance) за определување на ензимска кинетика, и имавме можност да работиме со масенспектрометар.
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
ахххх бе Бак тоа е што ќе се прави. А ти на кој уни. студираш? поточно во која држава и колку таа вложува во науката?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
ахххх бе Бак тоа е што ќе се прави. А ти на кој уни. студираш? поточно во која држава и колку таа вложува во науката?
Абе јас сум моментално на Uni Kassel во Hessen ама можно е да се префрлам на некои од попознативе.
Инаку ако те интересира на мојов Универзитет има студии по наноструктури и наноттехнологија и имаат на располагање еден AFM (Atom force microscop) тој со тунел ефектот ако знаеш на што мислам.
Државата многу многу не финансира за споредба со USA ама сепак многу повеќе него кај нас, ама освен тоа има фирми кои финансираат одредени истражувања кои се од развоен интерес за намена во нивното производство.
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
абе сето тоа е убаво но не зборувам германски воопшто, а додека научам ке помини многу време, па ќе си продолжам некаде на друго место:wink: имаче фала за информација
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
абе сето тоа е убаво но не зборувам германски воопшто, а додека научам ке помини многу време, па ќе си продолжам некаде на друго место:wink: имаче фала за информација
За постдипломски во германија не мора секогаш да знаеш германски, имаат на пример во генетика одделот и докторанти кои зборат само англиски.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
фала за совет, така и планирам:wink:

а знаеш што ми кажале многу луѓе кои продолжиле странство на студии, дека нашиов систем е закон бидејки тоа ти е како да пливаш со тег од 50 кила на тебе, но кога ќе го напуштиш тогаш ќе пливаш многу побргу од другите...се надевам дека е така
ДОбро ти рече Бацилус : џабе ти е тегот кога немаш снага да го носиш. Има две варијанти : или ќе потонеш со него или ќе биде така како што велиш ти.

Инаку знаеш зошто “тег“? Нема ниту еден анонимен испит, професорот лично те знае и те дупи како што сака и е цар додека на друго место имаш права коишто, ако не тебе, бар нив ти ги почитуваат :star:
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
ДОбро ти рече Бацилус : џабе ти е тегот кога немаш снага да го носиш. Има две варијанти : или ќе потонеш со него или ќе биде така како што велиш ти.

Инаку знаеш зошто “тег“? Нема ниту еден анонимен испит, професорот лично те знае и те дупи како што сака и е цар додека на друго место имаш права коишто, ако не тебе, бар нив ти ги почитуваат :star:
така е...за жал
 
Член од
8 јули 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Еве ја сеа дипломирав не економскиот во скопје()дрзавниот() и се мислам дали да одам на посдипломски. Стварно незнам со да правам псо некои викаат дека исти ... е и магистар и додипломец . Незнам дали и во баранјето работа е исто
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
А мене ме интересира дали треба некои услови за да запишеш постдипломски, еве конкретно за на државен економски. На пример минимун просек 7.5 и слични работи?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
А мене ме интересира дали треба некои услови за да запишеш постдипломски, еве конкретно за на државен економски. На пример минимун просек 7.5 и слични работи?
Новите “магистерски“ студии имаат “нови“ услови. Се бара просек - 6.00
Барем на некои факултети.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Прво да ви кажам еден виц- малу е стар ама темета е таа.
Прават сообракајка двајца, и испаѓаат од колите. Еднив вика, Леле извини магистре, несакајки беше....
Вториот: Зошто ме викаш магистар?
Првиот: Епа во државава секој втор е магистар, јас не сум, значи......ти си.


Бек ту д сабџект. Јас се запишав. Ок е засега, а мојата математика беше ваа - за неколку испита имам звање магистар, иако не ми значи многу, ама барем нема некој мрсулав заради неколку испити да биде унапреден пред мене. Затоа седнав и научув се. Чекам да почнат испитите. Инаку на државен сум.Професорите уште се уби боже, за се имам есеи, проектни задачи, кои мислев дека се гола вода,ама испадна дека се учи од подготовката. Мило ми е што се многу ефтини сега во споредба со 2500 евра пред некоја година.
А на дисперзираните студии, е дупло поефтино. Во СКопје е 1200 евра, а во Штип истите професори, истото звање е 600. За жал разбрав многу касно, па опнав 1200 на гладно срце.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Новите “магистерски“ студии имаат “нови“ услови. Се бара просек - 6.00
Барем на некои факултети.
Одговорот ми е малку нелогичен.
Заборавив да спомнам дека сум по стара програма значи 4+1 .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom