Постарата генерација и текот на времето

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Гледам неколку повозрасни членови на форумот се најдоа засегнати од муабетот а некои ми стојат и како навредени. А стварно не треба. Мислам дека темата не се однесува на тоа дека постарите треба да знаат да програмираат или перфектно да работат во Excel. Ако такво нешто не им е потребно за секојдневната работа се знае дека ретко кој на тие години чисто од хоби би ги учел тие работи.

Темата е за тоа дека голем број од тие генерации немаат основна компјутерска писменост. Без разлика на возраста секој може да научи да напише меил, да искуца еден Word документ, да плати сметка онлајн... Па ако ништо друго, да знае да напише еден нормално среден коментар или порака. Да не биде koko koste, Mskedonia veccna, Dasi zivizdraf... И како што пишав претходно на темава, уште полошо е што некои луѓе само зашто не сакаат да се замараат да научат нешто ново гледаат на новите технологии и генерации со презир и огорченост.

Ова не се однесува на повеќето повозрасни на форумот. Со самото тоа што сте тука, пишувате на повеќе теми и сте на интернет форум докажувате дека не сте игнорантни спрема новите технологии и одржувате чекор. За некои до оваа тема и не знаев дека сте на таа возраст, еве сум мислел дека се помлади.

Тоа дека има и млади „неписмени“ за интернет ерата е сосема точно ама е друга тема. Жално е кога видиш дека млад човек не знае да состави една реченица или не знае да копира документ или да смени јазична поддршка. Никој не вика дека не е така ама тука темата е за постарата генерација па затоа сите коментираме за тоа...
Според мене, тие што се огорчени, се претежно сами на себеси се огорчени, пошто си мислат дека тешко можат да се уклопат и го криват напредокот...

Но како е сега, а како беше пред 15тина години, има доста напредок искрено да гледаме. Мислам дека кључниот процес во развојот на свеста за Интернет во Македонија, придонесе facebook. Пред тоа луѓето и не беа многу заинтересирани ни за компутери, ни за интернет, дури ни кај младите. Интернетот кај нас дојде мислам дека 1998, а реално почна масовно да се користи од населението тек после 2010. Полека полека све ќе биде, знаејќи како беше во девеесетите и гледајќи денеска, верувај има огромен напредок, дури и неочекувано голем.

А тоа што незнаат да состават реченица, мислам дека не е до тоа колку знаат технологија, туку колку се писмени или во најмала рака колку обраќаат внимание што напишале...
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
naslovot na temata e_постарата генерација и текот на времето_ interesno e kako go tolkuvate toa samo od gledna tochka na kompjuterska pismenost,a ne od sevkupnost na zhiveenje so tekot na vremeto i postarata generacija,tokmu toa vashe iskluchivo znaenje na kompjuterska a pismenost ve pravi nepismeni vo drugite segmenti od zhivotot,osven tastaturata i ekranot pred vas i kako da se izgipsirate od nosot podaleku ne gledate nitu pak neshto osobeno znaete,,,,
,,,vremeto minuva i so sebe nosi napredok na site polinja od nauchnite disciplini,i zatoa po toj osnov ste site bosi ushushkani i zarobeni vo vashiot vurtuelen elektronski svet,ednostavno ste roboti i robovi zhiveejki vo vashiot matriks i odredena matrica na brojki i tasterot enter a ste beter vo drugite segmenti,,,, :),,,tolku mnogu ja znaete kompjuterskata pismenost shto povekje od polovina vas neznaete eden razgovor vo zhivo da vrzete,,,
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
naslovot na temata e_постарата генерација и текот на времето_ interesno e kako go tolkuvate toa samo od gledna tochka na kompjuterska pismenost,a ne od sevkupnost na zhiveenje so tekot na vremeto i postarata generacija,tokmu toa vashe iskluchivo znaenje na kompjuterska a pismenost ve pravi nepismeni vo drugite segmenti od zhivotot,osven tastaturata i ekranot pred vas i kako da se izgipsirate od nosot podaleku ne gledate nitu pak neshto osobeno znaete,,,,
,,,vremeto minuva i so sebe nosi napredok na site polinja od nauchnite disciplini,i zatoa po toj osnov ste site bosi ushushkani i zarobeni vo vashiot vurtuelen elektronski svet,ednostavno ste roboti i robovi zhiveejki vo vashiot matriks i odredena matrica na brojki i tasterot enter a ste beter vo drugite segmenti,,,, :),,,tolku mnogu ja znaete kompjuterskata pismenost shto povekje od polovina vas neznaete eden razgovor vo zhivo da vrzete,,,
Кога веќе зареди, да додадам и јас нешто ситно на муабетов!
Уште едно прашање: се е*ат ли овие генерации вистински или само виртуелно? :pos:
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
Технолошкиот прогрес не само што го живеат новите генерации него истите и го креираат. Е сега вие мислете дека сте попаметни (како генерација), но реалноста ве дементира. Секаде и во сите свери, не само во компјутерската технологија.
Одсекогаш така било, ако се споредат поголеми временски периоди ова е уште повеќе воочливо.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
naslovot na temata e_постарата генерација и текот на времето_ interesno e kako go tolkuvate toa samo od gledna tochka na kompjuterska pismenost,a ne od sevkupnost na zhiveenje so tekot na vremeto i postarata generacija,tokmu toa vashe iskluchivo znaenje na kompjuterska a pismenost ve pravi nepismeni vo drugite segmenti od zhivotot,osven tastaturata i ekranot pred vas i kako da se izgipsirate od nosot podaleku ne gledate nitu pak neshto osobeno znaete,,,,
,,,vremeto minuva i so sebe nosi napredok na site polinja od nauchnite disciplini,i zatoa po toj osnov ste site bosi ushushkani i zarobeni vo vashiot vurtuelen elektronski svet,ednostavno ste roboti i robovi zhiveejki vo vashiot matriks i odredena matrica na brojki i tasterot enter a ste beter vo drugite segmenti,,,, :),,,tolku mnogu ja znaete kompjuterskata pismenost shto povekje od polovina vas neznaete eden razgovor vo zhivo da vrzete,,,
Разговор за што? За политика?
Викаш постариве генерации се експерти на таа тема? Гледам кој стигна ги заеба во последните 30 години, овие што тука ти контраат не беа ни родени кога се отцепивте од Јигославија и кога беше транзицијата. Ако сте биле експерти за политика, економија сега ќе бевме појаки и од Словенија, а не на рамниште со Конго.

Прво системот е друг во моментов и ако сакаш да функционира капитализам не можеш и не смееш да си „експерт за се“.
Ако сите сме автомеханичари, автоелектричари, водоводџии, електричари, ѕидари и сл. нема да постојат фирми за тоа, а основата на капитализмот е за секоја ситница да има некој специјализиран за истото кој ќе ти наплати тебе, арно ама и ти твоите скилови ќе ги продадеш за пари, а не за лепе очи и ќе имаш постојан обрт во економијата.

Најлошо е кога имаш експерти за се, а ниеден експерт баш за една работа, од досегашно искуство експерти за се не постојат.
Пример кај компјутерските науки тоа ти се моменталните фул стек девелопери, кис мај ес фул стек, може да е фул стек за некоја рандом страничка, ама кај ентерпрајс апликации за секој сегмент си има експерт кој е навистина експерт во тоа што го работи. Арно ама кај нас во мала државичка мора да крпиш и да знаеш од се по нешто, затоа што работа нема цело време ако си специјализиран само во една област и идиме до основата „експерти за се“.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Технолошкиот прогрес не само што го живеат новите генерации него истите и го креираат. Е сега вие мислете дека сте попаметни (како генерација), но реалноста ве дементира. Секаде и во сите свери, не само во компјутерската технологија.
Одсекогаш така било, ако се споредат поголеми временски периоди ова е уште повеќе воочливо.
,,,,nikade ne rekov deka sme popametni,,,naprotiv,,,no od nas zboruva iskustvoto,,,
Разговор за што? За политика?
Викаш постариве генерации се експерти на таа тема? Гледам кој стигна ги заеба во последните 30 години, овие што тука ти контраат не беа ни родени кога се отцепивте од Јигославија и кога беше транзицијата. Ако сте биле експерти за политика, економија сега ќе бевме појаки и од Словенија, а не на рамниште со Конго.

Прво системот е друг во моментов и ако сакаш да функционира капитализам не можеш и не смееш да си „експерт за се“.
Ако сите сме автомеханичари, автоелектричари, водоводџии, електричари, ѕидари и сл. нема да постојат фирми за тоа, а основата на капитализмот е за секоја ситница да има некој специјализиран за истото кој ќе ти наплати тебе, арно ама и ти твоите скилови ќе ги продадеш за пари, а не за лепе очи и ќе имаш постојан обрт во економијата.

Најлошо е кога имаш експерти за се, а ниеден експерт баш за една работа, од досегашно искуство експерти за се не постојат.
Пример кај компјутерските науки тоа ти се моменталните фул стек девелопери, кис мај ес фул стек, може да е фул стек за некоја рандом страничка, ама кај ентерпрајс апликации за секој сегмент си има експерт кој е навистина експерт во тоа што го работи. Арно ама кај нас во мала државичка мора да крпиш и да знаеш од се по нешто, затоа што работа нема цело време ако си специјализиран само во една област и идиме до основата „експерти за се“.
,,,,a ti ajde fino odi vo rubrikata za ex Yu,,,celiot si okruglo pa na kjoshe,,, :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
naslovot na temata e_постарата генерација и текот на времето_ interesno e kako go tolkuvate toa samo od gledna tochka na kompjuterska pismenost,a ne od sevkupnost na zhiveenje so tekot na vremeto i postarata generacija,tokmu toa vashe iskluchivo znaenje na kompjuterska a pismenost ve pravi nepismeni vo drugite segmenti od zhivotot,osven tastaturata i ekranot pred vas i kako da se izgipsirate od nosot podaleku ne gledate nitu pak neshto osobeno znaete,,,,
,,,vremeto minuva i so sebe nosi napredok na site polinja od nauchnite disciplini,i zatoa po toj osnov ste site bosi ushushkani i zarobeni vo vashiot vurtuelen elektronski svet,ednostavno ste roboti i robovi zhiveejki vo vashiot matriks i odredena matrica na brojki i tasterot enter a ste beter vo drugite segmenti,,,, :),,,tolku mnogu ja znaete kompjuterskata pismenost shto povekje od polovina vas neznaete eden razgovor vo zhivo da vrzete,,,
Од каде бе ги извади ваквите заклучоци ? Јас професионално работам во IT секторот еве веќе 23 години и точно е дека голем дел од времето го поминувам на компјутер, па дури и слободното време... Но тоа не значи дека цел свет ми е тоа... Имам фамилија имам хоби(повеќе хобија уствари), вежбам (поретко у последно време), се дружам... Исто помладите колеги што ми биле, ретко кој е интровертен, сите се дружат сите се комуникативни, со свесност за потреба од физичка активност, дури и поголема за разлика од луѓе од други бранши.

Секој човек кој работи, најголем дел од времето го поминува со алатот од својата струка.Тоа не го ограничува како човек, едноставно тоа му е струката.
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282
Од каде бе ги извади ваквите заклучоци ? Јас професионално работам во IT секторот еве веќе 23 години и точно е дека голем дел од времето го поминав на компјутер, па дури и слободното време... Но тоа не значи дека цел свет ми е тоа... Имам фамилија имам хоби(повеќе хобија уствари), вежбам (поретко у последно време), се дружам... Исто помладите колеги што ми биле, ретко кој е интровертен, сите се дружат сите се комуникативни, со свесност за потреба од физичка активност, дури и поголема за разлика од луѓе од други бранши.

Секој човек кој работи, најголем дел од времето го поминува со алатот од својата струка.Тоа не го ограничува како човек, едноставно тоа му е струката.
,,,nishto ne sum izvadil od rakav,,,tokmu za toa i zboruvame bidejki se dvizhish i komunicirash vo tvojot krug/ja izzemam komshijkata ti :D /,,,tuku mislenjeto go sozdavam od navistina so pogolem broj na komunikacii so razlichni starosni grupi,,,
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Пример кај компјутерските науки тоа ти се моменталните фул стек девелопери, кис мај ес фул стек, може да е фул стек за некоја рандом страничка, ама кај ентерпрајс апликации за секој сегмент си има експерт кој е навистина експерт во тоа што го работи. Арно ама кај нас во мала државичка мора да крпиш и да знаеш од се по нешто, затоа што работа нема цело време ако си специјализиран само во една област и идиме до основата „експерти за се“.
Тоа фул стек ми е мене секогаш фантомски... Кога ќе бара некој фул стек, појма немам што бара... уствари мислам дека и самиот појма нема што му треба... Мислам дека е тоа помодарство.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Тоа фул стек ми е мене секогаш фантомски... Кога ќе бара некој фул стек, појма немам што бара... уствари мислам дека и самиот појма нема што му треба... Мислам дека е тоа помодарство.
Фулт стек и дев опс ми се најаки мене, во превод уствари дете за се :) на крај ти треба човек кој е повеќе copycat отколку што би се замарал во длабина за решавање на проблемите.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
,,,nishto ne sum izvadil od rakav,,,tokmu za toa i zboruvame bidejki se dvizhish i komunicirash vo tvojot krug/ja izzemam komshijkata ti :D /,,,tuku mislenjeto go sozdavam od navistina so pogolem broj na komunikacii so razlichni starosni grupi,,,
Проблемот со комуникација го немаат само луѓето од IT секторот... туку воопшто сите помлади, тоа е заради тоа што се користат масовно социјалните мрежи.
Автоматски споено мислење:

Фулт стек и дев опс ми се најаки мене, во превод уствари дете за се :) на крај ти треба човек кој е повеќе copycat отколку што би се замарал во длабина за решавање на проблемите.
Devops не ги ставај во ист кош.. можеби некој кај нас го сваќа погрешно тој поим, па затоа така ти личи тебе.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Se dumav dali da pisam ili ne so ogled sto se po zanimanje groto od clenovite ama pak na kraj so ve ebam ke ve secam rabotata.
Informaticarite totalno izgubija dopir so realnosta( so cesni isklucosi tuk i tamu po nekoj).Bukvalno. Smesti gi vo pestera i samo daj im pristap do interent so solidna brzina i tolku. Nisto drugo ne im treba. Nikakov kontak so ziv svet, nikakva komunikacija so ljuge vo zivo. Eventulano nekoj pred pestera da im ostavi za jadenje i pienje nesto i ke nema ko niv, najsrekni sustestva ke bidat na planetata. Vreme e da im kaze nekoj vaka otvoreno vo slucajot jas :cautious:.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Se dumav dali da pisam ili ne so ogled sto se po zanimanje groto od clenovite ama pak na kraj so ve ebam ke ve secam rabotata.
Informaticarite totalno izgubija dopir so realnosta( so cesni isklucosi tuk i tamu po nekoj).Bukvalno. Smesti gi vo pestera i samo daj im pristap do interent so solidna brzina i tolku. Nisto drugo ne im treba. Nikakov kontak so ziv svet, nikakva komunikacija so ljuge vo zivo. Eventulano nekoj pred pestera da im ostavi za jadenje i pienje nesto i ke nema ko niv, najsrekni sustestva ke bidat na planetata. Vreme e da im kaze nekoj vaka otvoreno vo slucajot jas :cautious:.
Има и такви случаи, не викам не... Ама доста од информатичарите што ги знам (што сум работел со нив) ... знам дека после работа компјутер не чепкаат, нит па ги интересира... Ама па од друга страна, немора да е некој по занимање ИТ, па да кисне на компјутер, кој на форум, кој на Фејсбук, кој гејмер
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Има и такви случаи, не викам не... Ама доста од информатичарите што ги знам (што сум работел со нив) ... знам дека после работа компјутер не чепкаат, нит па ги интересира... Ама па од друга страна, немора да е некој по занимање ИТ, па да кисне на компјутер, кој на форум, кој на Фејсбук, кој гејмер
Napisav jas cesni isklucoci. Tuku ete nastrana ovde, vidi po drugi temi, karantini ova ona. Prosto se vcudonevidov kolku izgubija kontakt so realnosta. Se mozelo od doma da se pravi, nemalo potreba od nadvor, smetki plakjas od doma, jadenje ti nosat doma, mozes da se slusnis i vidis so site bez da izlezis od doma, kafe da pijas so uklucena kamera od doma, uste da mozat da se kleckat od doma i krugot zatvren. Niv toa im e sosem normalno i zatoa nekako drugite im izgledaat soznam zaostanati. Nikako da sfatat deka ne e toa fintata.
Eve i slika vo prilog da ne ja tupime do beskraj
 

Kajgana Shop

На врв Bottom