Портрети (ваши дела)

Член од
25 април 2013
Мислења
23
Поени од реакции
71

Сликано е со Sony cyber-shot DSCH200. Јас сум нов во оваа.. па чекам критики и совети во што треба да се подобрам :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.024
Поени од реакции
33.878
Троа погоре да нишаниш требало, дури и окото си го сецнал.
Нормално, ама ова не беше студиска фотографија и условите беа далеку од добри :)

Ова беше непланиран портрет, спонтано уловена насмевка - без воопшто да знае дека постои фотоапарат во моментот... Можеш да забележиш дека она не ни гледа во апаратот, туку јас го „нанишанив“ кон неа. Да ја видеше ситуацијата, ќе ти беше јасно зошто окото е сецнато. Сепак, мене ми се допаѓаше природната реакција и ги занемарив деталите за „композиција“, па решив да ја објавам фотката. Мене ми се допаѓа :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
586
Нормално, ама ова не беше студиска фотографија и условите беа далеку од добри :)

Ова беше непланиран портрет, спонтано уловена насмевка - без воопшто да знае дека постои фотоапарат во моментот... Можеш да забележиш дека она не ни гледа во апаратот, туку јас го „нанишанив“ кон неа. Да ја видеше ситуацијата, ќе ти беше јасно зошто окото е сецнато. Сепак, мене ми се допаѓаше природната реакција и ги занемарив деталите за „композиција“, па решив да ја објавам фотката. Мене ми се допаѓа :)

Предпоставуев дека е таков случај, и веруј ми, по некое време ќе се одкажеш од муабетот „Глеј навака, ќе те фотнам“ пошо генерално фотките коа луѓето не знаат дека ги фоткаш се шестомиљони пути боље. Треа да се навикнеш малце на stalker-ски муабет на фоткање, реакции во вакви моменти значат дали ќе шкрапнеш фотка или не. :) Деталите за композиција треба да ти идат механички, не да размислуеш како би треало да туриш некого у кадар, туку онака сам да си иде апаратот кај шо треа. Пракса, штракај многу и ќе си дое. Исто у пост процес запазуј моменти кај шо ти горат детаљи (ко шо е белата флека на маицата и скоро ти гори образот од левата страна), пошо генерално одвлекуваат премногу внимание и ја усеруваат фотката.
--- надополнето: 1 јуни 2013 во 08:41 ---
Canon 1000D, EF-S 55-250mm f/4.0-5.6 IS II
1/40, 1600 ISO, F5.6
исто така рандом фотка, у никакво светло :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom