Портрети (ваши дела)

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Е не ти требал радиал блуров тука. Морска болест добивам. :)
Се согласувам, затоа и ја избришав фотката од Фликр :)

Продолжуваме со нешто далеку поубаво - Македонско девојче :)


Macedonian Girl by MLazarevski, on Flickr
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Imagenomic Portraiture. Ќе го обожаваш. :)
Ќе го испробам, ама се надевам дека е флексибилен и може да ги правиш помалку „пластични“ фотките од тие што се дадени како примери :)
Ептен ме нервира ретуширање до непрепознатливост, нешто што го прават со фотките на матурантите на пример.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Ќе го испробам, ама се надевам дека е флексибилен и може да ги правиш помалку „пластични“ фотките од тие што се дадени како примери :)
Ептен ме нервира ретуширање до непрепознатливост, нешто што го прават со фотките на матурантите на пример.

Ептен флексибилен е, онака има да зајдеш од мрдање параметри, а и мнооогу добро работат тоа алгоритмите. Ја практикуем Normal пресет у нов слој, и го турам на 60% бленд.

Највеќе го користам коа свети лицето, рецимо од пот или крема, такви ствари многу добро ги решава аутоматски. :)



еве ти пример. :) Од вчера онака.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.397
Некако пак е многу "матурантски"
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Некако пак е многу "матурантски"

Се е до текстурите, колку текстура има лицето. Коа ќе тури пудра девојката, се губи текстурата на кожата, и ќе изглеа матурантски one way or another. Практично на фотката погоре многу малку од текстурата е загубено, само ги извади деловите шо светат премногу.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Се е до текстурите, колку текстура има лицето. Коа ќе тури пудра девојката, се губи текстурата на кожата, и ќе изглеа матурантски one way or another. Практично на фотката погоре многу малку од текстурата е загубено, само ги извади деловите шо светат премногу.
Eве една за тест :)

9313238193_ce07769f1d_o.jpg
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Canon 600d со 50mm f1.8 II

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom