Попусти само за на излог

L

.Lost Angel.

Гостин
Прво ако има ваква тема или не е во ред нешто со темава во канта. :гомце:

Инаку ја започнувам темава поради тоа што сум изнервиран поради некои работи вчера бев да купувам патики кои пред 2 месеци истите беа 2.900 денари. Истите патики ги рекламираа на излог со попуст 40 % и на други производи влегов внатре си викам еј супер намаление и кога ја видов цената на истите патики кои пред 2 месеци беа 2.900 сега беа иста цена значи не промената а на излегот убаво стои -40 % за истите патики и за некои други производи.

Незнам но во повеќе случаеви попустите кои сум ги видел на излог не се реални со цените внатре.

Што мислите дали и на вас ви се има случено некои валво работи со попустите низ продавнициве?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.060
Поени од реакции
11.409
Прво ако има ваква тема или не е во ред нешто со темава во канта. :гомце:

Инаку ја започнувам темава поради тоа што сум изнервиран поради некои работи вчера бев да купувам патики кои пред 2 месеци истите беа 2.900 денари. Истите патики ги рекламираа на излог со попуст 40 % и на други производи влегов внатре си викам еј супер намаление и кога ја видов цената на истите патики кои пред 2 месеци беа 2.900 сега беа иста цена значи не промената а на излегот убаво стои -40 % за истите патики и за некои други производи.

Незнам но во повеќе случаеви попустите кои сум ги видел на излог не се реални со цените внатре.

Што мислите дали и на вас ви се има случено некои валво работи со попустите низ продавнициве?
И мене ми се има случено во повеќе наврати да ги фатам како лажираат попусти. Затоа преферирам кога имам можност да купувам во странство, таму попуст и распродажба се навистина тоа.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Затоа пријави и нека дојде инспекција, па нека си тераат они таа работа.. Во понормална држава може и оштета да извадиш, ама тоа е тоа..
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.516
Поени од реакции
34.753
Комплет тренерки чинат 6000 денари, после 1 недела гледам попуст од 20-40%, ја прашувам госпоЖата продавачка - ‘‘Колку чинат тренеркиве со попустот?‘‘ А таа ‘‘ 6800 денари‘‘ - Јас со фаца :confused: ‘‘ Е па пред 1 недела без попуст чинеа 6000, а 1 недела подоцна со попуст чинат 6800, благодарам, пријатно‘‘.

‘‘Намалување, попуст ‘‘ - според македонскиот речник означува прво зголемување на цените за толку проценти колку што ќе биде попустот :свиркам:
 
М

Мартин`

Гостин
Како инаку ќе влезеш во продавницата затоа и се „попустите“ за да привлечат потенцијални муштерии само..

Патики што се 3000 денари ќе ги накачат на 6000 па после ќе ти дадат 50% попуст :D
 
Член од
11 септември 2012
Мислења
69
Поени од реакции
38
Прво ако има ваква тема или не е во ред нешто со темава во канта. :гомце:

Инаку ја започнувам темава поради тоа што сум изнервиран поради некои работи вчера бев да купувам патики кои пред 2 месеци истите беа 2.900 денари. Истите патики ги рекламираа на излог со попуст 40 % и на други производи влегов внатре си викам еј супер намаление и кога ја видов цената на истите патики кои пред 2 месеци беа 2.900 сега беа иста цена значи не промената а на излегот убаво стои -40 % за истите патики и за некои други производи.

Незнам но во повеќе случаеви попустите кои сум ги видел на излог не се реални со цените внатре.

Што мислите дали и на вас ви се има случено некои валво работи со попустите низ продавнициве?
Па ако пишува -40% поуст не значи дека на се живо треба да има попуст
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Па ако пишува -40% поуст не значи дека на се живо треба да има попуст
Тоа беше на истите патики кои седеа на излогот и на нив имаше закачено и ЈАСНО пишуваше -40 %
--- надополнето: 24 септември 2012 во 23:04 ---
Комплет тренерки чинат 6000 денари, после 1 недела гледам попуст од 20-40%, ја прашувам госпоЖата продавачка - ‘‘Колку чинат тренеркиве со попустот?‘‘ А таа ‘‘ 6800 денари‘‘ - Јас со фаца :confused: ‘‘ Е па пред 1 недела без попуст чинеа 6000, а 1 недела подоцна со попуст чинат 6800, благодарам, пријатно‘‘.

‘‘Намалување, попуст ‘‘ - според македонскиот речник означува прво зголемување на цените за толку проценти колку што ќе биде попустот :свиркам:
Истото и мене ми се има случено во повеќето продавници го лажираат попустот :confused:
 
Член од
11 септември 2012
Мислења
69
Поени од реакции
38
Тоа беше на истите патики кои седеа на излогот и на нив имаше закачено и ЈАСНО пишуваше -40 %
--- надополнето: 24 септември 2012 во 23:04 ---

Истото и мене ми се има случено во повеќето продавници го лажираат попустот :confused:
Привлекуваат муштерии,а кога некој веќе влегол не мора да значи ама ќе купи нешто
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Не постојат некои закони за потрошувачи, ова-она? Ова на секој му се има случено, а газдите се прават наудрени. :cautious:
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Има разлика од попуст од 40%, и попуст до 40%. Во овој вториот најчесто спаѓа попуст од еден или два, максимум три посто.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.705
Поени од реакции
9.825
Не постојат некои закони за потрошувачи, ова-она? Ова на секој му се има случено, а газдите се прават наудрени. :cautious:
Закони постојат,прашање е дали инспекција постои.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Прво што би требало да се запрашате зошто некој би дал попуст?
Или имале пренабиени цени и невредат,па послем некое време ќе се вразуми продавачот па ќе се симне од облаци...или робата е толку демоде што приметуваш дека на сликите од младоста на татко ти се носеле истите работи :):):)
Но ние така ни е слатко...само да е на попуст
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Шопинг само во странство!
Пример овде кај што сум, за секоја прилика, празник има попуст, и тоа не обичен, туку попустишче од 50 па се до 70%! па овде за 100 евра, ќе купиш за 2 години работи, а кај нас една мајца 900 денари, а истата од лани, непродаена......:tapp:
Никогаш повеќе нема да купам нешто од Македонија! :mad::mad::mad: Кај нас само бош роба, турска и кинеска, и се чудиш зошто ти се одлепиле кондурите или ти се излижале панталоните! И ајде не е тоа тоа муабетот! Кај нас ставаат попусти 5%, 10% абе еб*** луѓе, прототилок невиден, лопови, лопови, лопови,лопови,лопови!
 
S

Sagan

Гостин
Попустите се маркетиншки трикови. Еднаш одамна сум работел во тој сектор и знам како функционира. Опнуваш реклами НААААААА олкави 50% ПОПУСТ, ама само на 3-4 работи. Муштериите кои знаат како функционира овој маркетинг, културно знаат да прашаат: „Извинете, на што има попуст“? И ти ќе им кажеш „На оние маичките и овие патики“. Другото со цена 300% поголема од набавната :pos:
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Попустите се маркетиншки трикови. Еднаш одамна сум работел во тој сектор и знам како функционира. Опнуваш реклами НААААААА олкави 50% ПОПУСТ, ама само на 3-4 работи. Муштериите кои знаат како функционира овој маркетинг, културно знаат да прашаат: „Извинете, на што има попуст“? И ти ќе им кажеш „На оние маичките и овие патики“. Другото со цена 300% поголема од набавната :pos:
Затоа набрзо ке отидат (n)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom