Попрофесионален изглед на фотографиите во 6 чекори со hardlight/softlight леери

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Како насловот на ова мислење така и ќе биде, само може ќе имате една замерка т.е. ќе ги користам сликите од туторијалот што го најдов ама ќе покажам и моја слика јас што ја направив

1. Одбирате слика и во layer прозорот кликате на сликата и и' го променувате името во source

вака


2. Вториот чекор е уствари правење на 2 дупликата на сликата со тоа што првиот го преименувате во softlight а вториот т.е. тој над него hardlight.(Ова е важно за првиот пат за да има прегледност)


3. Сега треба да се исклучи hardlight layerот и да се премеситме на softlight layerот, и неговиот mode да го смениме во SOFTLIGHT



4. Го правиме hardlight layerот повторно видлив и неговиот mode го преправаме во HARDLIGHT



5. И последниот чекор е да се намали OPACITYто на hardlight layerот да се намали по своја мерка т.е. колку ќе мислите дека на сликата е доволно во случајов е искористено 69%


резултат

 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
A првата со Фичо а...Сеа треба цело лето до него да живеам :pos:

Ко че му кажам сеа :)

Иначе он топик...за првата слика си зимаш Paint Shop Pro и стискаш Auto-fiX...ќе се изненадите од резултатите :)
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Ова како "најди 10 разлики" :wink:

Да признаам. едвај забележав што е поправено на првата слика. Вотрата малку си ја претерал...
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Samara напиша:
Ова како "најди 10 разлики" :wink:

Да признаам. едвај забележав што е поправено на првата слика. Вотрата малку си ја претерал...
За чистењето Самара а што сакаш ВОСОК. Ја кажувам за чистење на ситни нешта кои стварно ја огрдуваат сликата.
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
А шо лошо реков јас?
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Eee дечки одамна немало некој нов туторијал...ајде баш добро ви тргна со вакви корисни работи
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Eee дечки одамна немало некој нов туторијал...ајде баш добро ви тргна со вакви корисни работи
Limonida можеш да кажеш што одприлика ти треба на пример од туторијали и да кажеме:) зашто да не биде и така....Ајде кажи и ќе најдеме и направиме
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Епа јас за едит на фотки користам Adobe PShop 7.0 aли немам којзнае колку навлезено во фотошопирањето па вака мали трикчиња ми одат во прилог :)
Ме интересираше и нешто конкретно,но во моментов не ми се наоѓа некоја таква фотографија за модел...па незнам дали ќе успеам доволно сликовито вака да објаснам.
На пример ако на фотографијата има бела маса и на неа некои предмети кои ни биле цел на фотографирање,и доколку не сакаме да се приметува дека подлогата е маса а на ќошињата се гледа некоја друга површина како да се прикријат со истата текстура што ја има масата?
Ваљда ќе ме разберете што сакав да кажам...:vozbud:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Колку што те разбрав сакаш да кажеш дека сликаш на пример ЈАболко на бела маса, ама позади масата има бел ѕид ама на ѕидот има нешто што ти смета така? Мој предлог исечи го јаболкото:) и префрли го во new file или направи Light Box така ќе немаш потреба од фотошопирање. А доколку фотошопираш Clone Stamp Tool со Source од масата и за боље да изгледа Smudge. И Обавезно прави го тоа со Duplicate Layer:) полесно се корегираат свои грешки
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
А шо лошо реков јас?
Извини Самар ако реков нешто шо не требат. Извини и ти Точкест за офф топиков, ама морав. Иначе со новиов апарат научив мн од темава :) ко и од другите :)
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Колку што те разбрав сакаш да кажеш дека сликаш на пример ЈАболко на бела маса, ама позади масата има бел ѕид ама на ѕидот има нешто што ти смета така? Мој предлог исечи го јаболкото:) и префрли го во new file или направи Light Box така ќе немаш потреба од фотошопирање. А доколку фотошопираш Clone Stamp Tool со Source од масата и за боље да изгледа Smudge. И Обавезно прави го тоа со Duplicate Layer:) полесно се корегираат свои грешки
Па да добро сега ми текна еден случај кога ми беше потребна само една подлога со многу убава текстура и вазна на неа,али подлогата беше многу мала и од страна штрчеше друга подлога и затоа барав начин некако со фотошопирање да ги покријам делчината од страна што штрчеа со истата текстура...ако има начин воопшто...
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Како што ти кажав пробај, само треба премногу прецизност за да не се познава дека ја имаш „клонирано„ текстурата Clone Stamp Tool врши работа
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Фала за помошта...со прецизност може да се постигне добар ефект со Clone Stamp-от,веќе пробав и добро оди:smir:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
ФАЛА за туторијалов..точкест rulez...
very helpful
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
26
Поени од реакции
3
бемки, бубулици, и такви работи можете исто така да отстранувате со spot heal tool.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom