Попрофесионален изглед на фотографиите во 6 чекори со hardlight/softlight леери

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Poo nikako vreme da najdam
eve sega naprajv nesto mini :)


kako od ova

do ova


Prvo ja otvarate slikata i so crop alatkata go secite delot koj sto e fokusiran taka sto sekogas ke vnimavate na rotacijata i na ramnotezata na fotografijata .



Potoa od menito Image>Adjustments> Brithness/Contrastss

I ke namestite odnosno ke prilagodite na fotografijata dali i treba poveke svetlina ili kontrast




Potoa sledno e Boite da se prilagodat zavisno od vkusot i potrebata , se prilagoduvaat boite, no ke pazite sekogas da ne e preovladuva samo edna boja i da dreci ke postavite nekoj balans. Color Balnce se izbira so skratenicata Ctrl+B.



Potoa isto od zavisnot od fotografijata ke dodatite ostrina ili ke blurirate nekoj del. Na ovaa fotografija jas dodadov ostrina. Ke izberite od menito Filter>Sharpen>Unsharp Mask. I naneste vrednosti vo zaisnost od fotografijata.


Potoa nepotrebnite delovi mozite ili da gi blurirate so alatkata blur od lentata so alatki ili so clone da izbrisite.




I na kraj ova

 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Можеби ова не е баш соодветната тема ама ке бидам многу благодарен ако некој постира или по ПП ми прати туторијал за монтажа на фото т.е како да ја променам главата и да ставам друга!!!
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Можеби ова не е баш соодветната тема ама ке бидам многу благодарен ако некој постира или по ПП ми прати туторијал за монтажа на фото т.е како да ја променам главата и да ставам друга!!!
На место ти е мислењето т.е. прашањето:)
За квалитетна фотомонтажа ти требаат исто така квалитетни фотки. За жал немам време сега а и материјали за да ти покажам и објаснам како(сликовито) ама може и вака
Прво треба да одбереш фотки со слична перспектива(поглед) на кои што сакаш да им ги смениш главите. Значи ако телото на кое сакаш да биде главата е свртено на лево, сигурно нема да земеш глава свртена на десно или глава што гледа нагоре....

Одкако ќе го направиш тоа треба да ја исечеш главата која сакаш да ја преместиш, пожелно е да користиш Magnetic Lasso или ако имаш прецизна рака Lasso Tool, ама како и да е пак ќе треба корекција со Lasso за прецизно сечење. Одкако ќе ја оформиш селекцијата ctrl+c, ја отвараш сликата со другото тело ctrl+v па ctrl+t за да уклучиш Free Transform и правиш понатамошен финиш т.е. позиционирање на главата(ротирање зголемување намалување)..
За поубав изглед т.е. да не изгледа премногу грубо, ќе земеш Brush Tools со Hardness 0 и од понастрана ќе ја забришуваш главата т.е. леерот со главата:)

Би требало да излезе одлично, пробај да го направиш тоа па стави ја сликата тука...за совети и пофалби нормално
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Пробав ама некако резултатот е :nesvest: ке видам у нардените денови како ке оди па ако има несто тука си :vozbud:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Пробав ама некако резултатот е :nesvest: ке видам у нардените денови како ке оди па ако има несто тука си :vozbud:
Епа јас можеби го објаснив поедноставно, ама сепак е малце сложено...со повеќе труд испаѓа ко што треба
 

ShiNinG`sTaR

The Chosen One
Член од
29 јули 2007
Мислења
82
Поени од реакции
1
А може да објасните и како може да се монтира нешто на сликата ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom