Поплави во Бугарија 10 ЖРТВИ

Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Голи обвинуваниja без нито един доказ... има потреба от коментар?!
Кога зборуваш са некого конкретно-биди вака лубезен да си обосноваваш тезата, а не просто да се ладиш.
Форумов, истава тема, прочитај 8 страни се.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
И кога некоj ни обвинува во пропаганда или што било друго, нека прво прочита собствените си медиуми,блогови ,социални мрежи и после да фрла вина врз некоj друг.

Селективна хуманост

Водата однесе цел еден кварт на бугарскиот град Варна. Поради поплавите во неколку општини во североисточниот дел на Бугарија е прогласена вонредна состојба. Досега е потврдена смртта на повеќе од десетмина луѓе меѓу кои има и две дечиња, стотици се евакуирани, а илјадници се без струја. Трагедија!!!

Трагедија се случи и во Србија, Босна и Херцеговина и Хрватска (многумина тогаш како да ја забораваа Хрватска) и ние како народ реагиравме далеку поактивно. Тука медиумите ја одиграа својата улога. На екраните на големите телевизии се вртеа донаторските броеви и повикот да се помогне. За многу кратко време преку телефонските линии се собраа повеќе од 130 илјади евра. Па потоа ако Ви текнува и мрчеа на Владава, па таа се откажа од 18 % ДДВ на донациите. Фешти. Се направија донаторски акции, се фалевме дека сме пратиле повеќе помош од Грција, од цела Македонија стигнуваа вести за тоа кој град колку донирал и колку помош испратил за шлеперите на Црвениот крст на Република Македонија. По едно време си помислив дека има републичко првенство во донирање за поплавените региони и останав со впечатокот дека општините се натпреваруваат за некаков пехар. Тогаш хуманоста на Македонецот се покажа и тоа е прекрасно. Некои претераа со фалењето во социјалните мрежи и имаше дури анегдоти за тоа, ама ајде да не замеруваме и да не ситничариме до толку.

Деновиве за жал не ја гледам истата активност. Медиумите не повикуваат да се донира. Нема спонтано собирање на луѓе и собирање на донации. Никој не се фали на фејсбук дека донирал вода, пелени или влажни марамчиња. Не слушнав ни за доброволци кои заминале за Бугарија да помагаат во расчистувањето на погодените региони. Ги нема ни шлеперите од Црвен крст. Јака е Бугарија, во Европска Унија е. Брисел нека му ја мисли.

Ми мириса на селективна хуманост. Кога се работеше за Србија и Босна ги испокршивме нозете и рацете за да помогнеме, а сега некако си мируваме. О да бе… Бугарите не ни ја признават нацијата и јазикот… Башка ни биле окупатори. Зашто да им помагаме? Да даде Господ да ги однесе тоа водата маму им ибам. Цел живот и тие и Грците ни се пречка во развојот. Да не беа тие… Досега Норвешка вода ќе ни носеше. Немаме време ние да се замараме со бугариштата. Ние си имаме доволно проблеми. Опозицијата го бојкотира парламентот, ја чекаме Владата да ги отпише долговите на социјалноранливите категории, немаме напраено попис,треба да плаќаме радиодифузна такса, Розе Топузовска Каревска му го закачи на Заев и отиде у парламент, Миленко пишува колумни, Србија не е на СвеЦко, Дарко Панчев нè забавува у тандем со Калински, Станија има нов прслук, Цеца се мува со Мило Ѓукановиќ, Аца Лукас се чуди во која македонска прчвара да одржи концерт, бидејќи веќе бил во сите, Жељко ја пречека Брена на ручек у Скопје (и покрај фактот дека поранешниот турбофолкер ја наполни Филип Втори Арена се си мислам дека немаше доволно автобуси за неговиот концерт, требаше да идеме уште помасовно за да не се брукаме пред „мега“ ѕвездата)… Ја чекаме следната песна на Даниел (како што тргнала нашата нова ѕвезда овој пат во дует со Емина Јаховиќ). И на сета таа турли тава да донираме за Бугарите. Ма немој да ме је*еш бре.

Кога се работи за трагедии и човечки жртви, политиката и историските несогласувања не треба да влијаат на добрата волја и хуманоста. Аршинот треба да биде ист за сите инаку се губи поентата. Ако сме хумани само во одредени случаи, значи нешто кај нас не штима. Треба малку да поработиме околу тоа. Едноставно е… Јас не гледам никаква разлика во тоа што ги снајде Србија, БиХ и Хрватска и тоа што ја снајде Бугарија. За жал ја гледам разликата во нашата реакција. Ако Вие мислите дека тоа е ОК, тогаш засекогаш треба да си останеме со привремената референца ПЈРМ, бидејќи според тоа како ги делиме трагедиите според нивната локација, ние не сме никакви горди Македонци, туку само едни Поранешни Југословени, кои делуваат како да се палат на „дугме“.
http://www.bezpardon.mk/selektivna-humanost/
Видливо е дека луге от РМ обвинуват медиумите и несамо нив,колкото и некои да сакат да кажат,дека третманот бил един и ист и имало репортажи,кои реално беха преземени от БНТ.[DOUBLEPOST=1403960056][/DOUBLEPOST]
Форумов, истава тема, прочитај 8 страни се.
Конкретно и перзонално по моjа адреса ако може.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
^
Јесда не гњавеа како за поплавите у Србија,али памтам баш денов коа се отвори темата на ударни вести попладне известуваа за поплавите на Сител и Канал 5,исто на Сител и кајрон идеше цел ден.Исто имаше и по весници репортажи.
Јас не сум во Македонија, ама кога беа поплавите во Србија, Босна и Хрватска во сите македонски медиуми на интернет имаше вести за поплавените подрачја, слики од пунктови каде што граѓаните може да донираат, продукти кои се најпотребни, фб беше преплавен од броевите за донации. Мислам дека во српските весници немаше толку инфо како во македонските.
За Бугарија разбрав на фб каде на својот профил една новинарка коментирајќи ја македонската медиумска незанитересираност, имаше напишано дека Бугарија е една од земјите која има дадено најмногу парични донации за скопскиот земјотрес. И тој ден во ниту еден македонски медиум немаше ништо за поплавите во Бугарија. Ништо.
Ете толку.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Јас не сум во Македонија, ама кога беа поплавите во Србија, Босна и Хрватска во сите македонски медиуми на интернет имаше вести за поплавените подрачја, слики од пунктови каде што граѓаните може да донираат, продукти кои се најпотребни, фб беше преплавен од броевите за донации. Мислам дека во српските весници немаше толку инфо како во македонските.
За Бугарија разбрав на фб каде на својот профил една новинарка коментирајќи ја македонската медиумска незанитересираност, имаше напишано дека Бугарија е една од земјите која има дадено најмногу парични донации за скопскиот земјотрес. И тој ден во ниту еден македонски медиум немаше ништо за поплавите во Бугарија. Ништо.
Ете толку.
Jas doznav 2-3 dena posle poplavite od kolega preku FB i posle toa prasav nekade ovde na forumov...mislam vo temata Concev Breg na koe fmi mi odgovori....
Kako i da e ne e dobrososedski, od bilo koj aspekt ako se gleda, a blagonakolnetosta na MK ja gledaat site a posebno vo novolji/nesreki pritoa zaboravajki go minatoto
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Jas doznav 2-3 dena posle poplavite od kolega preku FB i posle toa prasav nekade ovde na forumov...mislam vo temata Concev Breg na koe fmi mi odgovori....
Kako i da e ne e dobrososedski, od bilo koj aspekt ako se gleda, a blagonakolnetosta na MK ja gledaat site a posebno vo novolji/nesreki pritoa zaboravajki go minatoto
Веројатно и јас разбрав посл неколку дена, па немаше ама никаква информација. Верувам дека на Бугарија нема да и треба помош и дека сама ќе се справи со поплавите.
Овде не станува збор само затоа што сме соседи. Станува збор за човечки судбини, за луѓе кои загубиле се’! И мене ич не ми е важно дали се Бугари или Срби или Роми.

Мислам, ебеш таква помош ако броиш крвни зрнца за да ја дадеш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Тоа ти е. Говна.
Нема друг збор.

Исто како Албанците, во случајот на поплавите во Србија.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
како беше слоганот,, за бугарија или лошо или ништо''
Прво зошто не известија, сега зошто известија.На Б’лгарин нјама угодија.[DOUBLEPOST=1404228086][/DOUBLEPOST]
Уау, не знам колко време ти требаше да го наjдеш, стварно :D
Уште поинтересно,дека една от наjзасегнатите банки е маjка на вашата Унибанка, но тоа не е битно видливо.
Дури не го барав специално, ми падна во очи прегледувајќи ги вестите, и си реков да те израдувам, ама еве сонародников твој пак негодува.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
И кога некоj ни обвинува во пропаганда или што било друго, нека прво прочита собствените си медиуми,блогови ,социални мрежи и после да фрла вина врз некоj друг.

http://www.bezpardon.mk/selektivna-humanost/
Видливо е дека луге от РМ обвинуват медиумите и несамо нив,колкото и некои да сакат да кажат,дека третманот бил един и ист и имало репортажи,кои реално беха преземени от БНТ.
На 7 страна од темава ги демантирав вашите инсинуации со резултатите од покриеноста во сите македонски медиуми.
http://forum.kajgana.com/threads/Поплави-во-Бугарија-10-ЖРТВИ.74031/page-7#post-6692993

Тоа што некому одговара стално да посочува на некаква вина кај Македонците е исто така еднострана пропаганда.
Зошто никаде не споменавте дека во сите наши медиуми имаше вести за поплавите во Бугарија истиот ден?
Зошто не ставите во ударна вест дека македонскиот црвен крст понуди помош која беше одбиена од вас?


Јас не сум во Македонија, ама кога беа поплавите во Србија, Босна и Хрватска во сите македонски медиуми на интернет имаше вести за поплавените подрачја, слики од пунктови каде што граѓаните може да донираат, продукти кои се најпотребни, фб беше преплавен од броевите за донации. Мислам дека во српските весници немаше толку инфо како во македонските.
За Бугарија разбрав на фб каде на својот профил една новинарка коментирајќи ја македонската медиумска незанитересираност, имаше напишано дека Бугарија е една од земјите која има дадено најмногу парични донации за скопскиот земјотрес. И тој ден во ниту еден македонски медиум немаше ништо за поплавите во Бугарија. Ништо.
Ете толку
.
Веројатно и јас разбрав посл неколку дена, па немаше ама никаква информација. Верувам дека на Бугарија нема да и треба помош и дека сама ќе се справи со поплавите.
Овде не станува збор само затоа што сме соседи. Станува збор за човечки судбини, за луѓе кои загубиле се’! И мене ич не ми е важно дали се Бугари или Срби или Роми.

Мислам, ебеш таква помош ако броиш крвни зрнца за да ја дадеш.
Лангелина, а кога разбра конечно што се случува, на кој начин реагираше да им помогнеш на жртвите во Бугарија?
Претпоставувам оттрча во првиот кафе бар нарача макијато и длабоко се замисли за нашите медиуми.

Во контекст на твоите празни муабети, вести од МК медиуми истовремено со отварањето на темава:
http://www.time.mk/c/d03d84b982/poplavi-vo-bugarija-nad-10-zrtvi-dosega.html

На гугл македонски: “Поплави во Бугарија“
About 884,000 results
(0.33 seconds)
https://www.google.sk/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=np&biw=1440&bih=747&noj=1&sclient=psy-ab&q=Поплави+во+Бугарија&oq=Поплави+во+Бугарија&gs_l=serp.3..35i39.26343.28357.1.28706.2.2.0.0.0.0.97.188.2.2.0....0...1c.1.48.serp..1.1.86.vYgVSoN2pjE

Не знам кому треба да служат помошни манипулации во тезата која ја промовираат Бугариве.

Тоа ти е. Говна.
Нема друг збор.
Исто како Албанците, во случајот на поплавите во Србија.
Здраво Берич, елаборирај оти не ми е јасно кому се обраќаш?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Лангелина, а кога разбра конечно што се случува, на кој начин реагираше да им помогнеш на жртвите во Бугарија?
Претпоставувам оттрча во првиот кафе бар нарача макијато и длабоко се замисли за нашите медиуми.

Во контекст на твоите празни муабети, вести од МК медиуми истовремено со отварањето на темава:
http://www.time.mk/c/d03d84b982/poplavi-vo-bugarija-nad-10-zrtvi-dosega.html

Каква врска има мојата реакција со тоа што македонските медиуми речиси ја премолчаа информацијата за поплавите во Бугарија?

Не се моите муабети празни, туку ми е жал што воопшто му реплицирам на лик како тебе, којшто дури и во вакви ситуации ќе најде начин да јаде гомна за Бугарите
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Каква врска има мојата реакција со тоа што македонските медиуми речиси ја премолчаа информацијата за поплавите во Бугарија?

Не се моите муабети празни, туку ми е жал што воопшто му реплицирам на лик како тебе, којшто дури и во вакви ситуации ќе најде начин да јаде гомна за Бугарите
Те прашав како ти конкретно им помогна на жртвите во Бугарија?

За македонските медиуми сите твои манипулации лесно беа демантирани. Во ситуација коа сите медиуми се присутни и онлајн, неумесно е служењето со обвинувања кои можат во било кој момент да се проверат.
Останува прашањето до тие што не сте биле “информирани“, дали воопшто сте следеле вести и читале весници или поентата е да се молзе тезата дека некој ги мразел Бугарите и да се оди дотаму дека некој им се сител на трагедијата.

Но најтрагично е што самите Бугари кои учествуваат на темава со пласирање на пропаганда за валкање на Македонија беа презафатени да им помогнат на своите сонародници, впрочем исто така како и тешко погодените индивидуи како тебе кои освен критикување на другите ништо не направиле од своја страна.

Ако не си имала проблем да ја најдеш темава не разбирам како си имала проблем да ги пронајдеш главните вести во СИТЕ наши медиуми истиот момент кога почнаа поплавите во Бугарија.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Остај бе само да се паламуди нешто.Од Трајко дознале од Петко.Си имаше цел ден на вести известувања,2-3 дена и низ весници се вртеше.Е сеа ако некој не пуштил телевизија денот кога почнаа поплавите,или нема навика да купува новини,сигурно дознал преку ФБ.Невозможно е денес да останеш неинформиран.Што требаше сеа,ден на жалост да се прогласи и црна лента да закачат Сител и Канал 5 покрај знакчето?Бог да чува и да брани од вакви душегрижници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom