Попис 2021

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Prasuvam oti gledam deka ima prostor za manipulacija. Ne deka mi smeta ama fakt e deka najgolem del od iselenicite vo Licnite karti imaat zivealiste vo Makedonija. Ako se prijavat online, mozat da se popisat kako ziteli iako ne se.
Поздрав топол тресе глупости, не можат само со извадена лична карта да се попишат како резиденти луѓето и според законот треба да анкетниот лист пополнет на лице место се вкрсти со Бази на податоци. Ти објаснив претходно. Еве го и членот од Законот:
Член 5
(1) Со Пописот ќе се приберат податоци за населението, домаќинствата и становите на територијата на Република Северна Македонија.
(2) При спроведувањето на Пописот ќе се врши попишување на терен и ќе се користат истовремено податоци од збирките на податоци на:
- Министерството за внатрешни работи, базата на државјани на Република Северна Македонија,
- Министерството за информатичко општество и администрација, податоци вклучени во регистарот на населението на Република Северна Македонија,
- Министерството за образование и наука, податоци за запишаните ученици во основни и средни училишта во тековната учебна година, -
Министерството за труд и социјална политика, податоци за лицата корисници на права на социјални примања по сите категории,
- Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, податоци за економската активност на лицата,
- Управата за јавни приходи, податоци за лицата кои имаат примања и за кои се исплаќа
- ПИОМ-Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија, податоци за примателите на пензија по сите основи,
- Управата за водење на матични книги, податоци од матичните книги за родените, умрените и венчаните лица,
- Агенцијата за катастар на недвижности, податоци за недвижностите и нивните движења
и
- Државен завод за статистика, податоци од статистичките истражувања за запишани студенти на додипломски студии (прв циклус) на факултетите и високите стручни школи во академската година, како и податоците од статистичките истражувања за виталните настани и од Статистичкиот деловен регистар .


Таа е методологијата, а и објасни овој главниов кај Ефтов. Воглавно ако се почитува ова ќе биде каде каде пореален од претходниот попис. Единствен проблем се тие кои доаѓаат еднаш годишно на одмор од странство, а не се одјавени оттука. Тие(ако добро разбрав) би требало да ги попишуваат како резиденти, а се претежно Албанци.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851


Како и се останато со оваа власт, и пописот е дебакл, само шо не е завршен.

Жмицко како прозирно изигра, алал да му е.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.648
Поени од реакции
18.120
Од Швицарска че се попишамо да го прaвимо Мачедонија на Илирида

Screenshot from 2021-03-02 16-23-15.png
 
Последно уредено:

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.114
Поени од реакции
5.806


Како и се останато со оваа власт, и пописот е дебакл, само шо не е завршен.

Жмицко како прозирно изигра, алал да му е.
Етничка припадност:
- Македонци-Муслимани
- Муслимани
- Муслимани-Македонци
- Се изјасниле во смисла на регионална припадност

:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
949
Поени од реакции
3.776
Етничка припадност:
- Македонци-Муслимани
- Муслимани
- Муслимани-Македонци
- Се изјасниле во смисла на регионална припадност

:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Има да биде каша попара, ако излезат Македонци повеќе од 40% ќе биде супер...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.788
Поени од реакции
9.561
Има да биде каша попара, ако излезат Македонци повеќе од 40% ќе биде супер...
Направете една анкета, кој колку мисли, процентуална застапеност на Македонци, Албанци идр.
Албанци повеќе од 30 проценти нема да излезе.
Кладба!?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.215
Поени од реакции
21.408
Поздрав топол тресе глупости, не можат само со извадена лична карта да се попишат како резиденти луѓето и според законот треба да анкетниот лист пополнет на лице место се вкрсти со Бази на податоци. Ти објаснив претходно. Еве го и членот од Законот:
Член 5
(1) Со Пописот ќе се приберат податоци за населението, домаќинствата и становите на територијата на Република Северна Македонија.
(2) При спроведувањето на Пописот ќе се врши попишување на терен и ќе се користат истовремено податоци од збирките на податоци на:
- Министерството за внатрешни работи, базата на државјани на Република Северна Македонија,
- Министерството за информатичко општество и администрација, податоци вклучени во регистарот на населението на Република Северна Македонија,
- Министерството за образование и наука, податоци за запишаните ученици во основни и средни училишта во тековната учебна година, -
Министерството за труд и социјална политика, податоци за лицата корисници на права на социјални примања по сите категории,
- Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, податоци за економската активност на лицата,
- Управата за јавни приходи, податоци за лицата кои имаат примања и за кои се исплаќа
- ПИОМ-Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Македонија, податоци за примателите на пензија по сите основи,
- Управата за водење на матични книги, податоци од матичните книги за родените, умрените и венчаните лица,
- Агенцијата за катастар на недвижности, податоци за недвижностите и нивните движења
и
- Државен завод за статистика, податоци од статистичките истражувања за запишани студенти на додипломски студии (прв циклус) на факултетите и високите стручни школи во академската година, како и податоците од статистичките истражувања за виталните настани и од Статистичкиот деловен регистар .


Таа е методологијата, а и објасни овој главниов кај Ефтов. Воглавно ако се почитува ова ќе биде каде каде пореален од претходниот попис. Единствен проблем се тие кои доаѓаат еднаш годишно на одмор од странство, а не се одјавени оттука. Тие(ако добро разбрав) би требало да ги попишуваат како резиденти, а се претежно Албанци.
Fala na odgovorot. So ova gore se namaluva moznosta na manipulacija ama sepak ima prostor. Primer:

- Deca koi ne se uste na skolo ne moze da se validiraat
- Lica koi ne rabotat i ne se prijaveni vo instituciite - neli mozat ili da ne rabotat, da ne baraat ili da ziveat od svoi sredstva
- Ekonomska aktivnost: Kako sto vikas, ako idam ja ednas godisno em plakjam struja, radiodifuzna taksa, imam smetka vo MK
- Lica koi ne dobivaat drzavna penzija
- Nestudenti

Tvoj zaklucok e i moj deka tie sto redovno idat Makedonija, na odmor, moze da se pisat kako ziteli na Makedonija bez da mozat da proverat dali e navistina taka.
Автоматски споено мислење:

Има да биде каша попара, ако излезат Македонци повеќе од 40% ќе биде супер...
Normalno. Napravi od Makedonec 5 etnikumi i ete mesto 70% imas 50 - 10 - 5 - 3 - 2 i op Makedonci 50% i Albanci 30.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.631
Поени од реакции
2.071
Fala na odgovorot. So ova gore se namaluva moznosta na manipulacija ama sepak ima prostor. Primer:

- Deca koi ne se uste na skolo ne moze da se validiraat
- Lica koi ne rabotat i ne se prijaveni vo instituciite - neli mozat ili da ne rabotat, da ne baraat ili da ziveat od svoi sredstva
- Ekonomska aktivnost: Kako sto vikas, ako idam ja ednas godisno em plakjam struja, radiodifuzna taksa, imam smetka vo MK
- Lica koi ne dobivaat drzavna penzija
- Nestudenti

Tvoj zaklucok e i moj deka tie sto redovno idat Makedonija, na odmor, moze da se pisat kako ziteli na Makedonija bez da mozat da proverat dali e navistina taka.
Јас колку што знам повеќе не се плаќа радиодифузна такса.

Инаку во врска со пописот, постои можност за манипулација. Тие гласачки кутии полнеа и направија дека починати гласале, па за еден попис да не најдат начин да ја наштимаат работата.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.648
Поени од реакции
18.120
Рандом сајт за пиљара нуди поголема безбедност од овој, ама битно Симовски е убеден дека пописот нема да биде фалш ;)
Рандом генерирани имиња и презимиња, рандом генерирани матични броеви, ВПН, еден бот во селениум да ги пика внатре, сигурен сум дека ќе го фатат, ама не знам за што :D
Сигурно има некоја валидација и на фронтенд и на бекенд. Најако беше кога еден им собра не знам колу илјади матични броеви со brute-force напад на сајтов https://izbirackispisok.gov.mk/ (не ми е јасно како не се расчу за тоа), после тоа ставија recaptcha :pos:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.702
Поени од реакции
35.102
Сигурно има некоја валидација и на фронтенд и на бекенд. Најако беше кога еден им собра не знам колу илјади матични броеви со brute-force напад на сајтов https://izbirackispisok.gov.mk/ (не ми е јасно како не се расчу за тоа), после тоа ставија recaptcha :pos:
1614703866804.png
Не ми личи дека има :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.240
Поени од реакции
35.886
Пуштија аматерски смешна апликација направена со ДОНАЦИЈА од бугарска фирма.

Они ќе вкрстувале бази на податоци за да ги верифицирале резултатите :pos:
Магаре и математика :D

Нека седнат со Ахмети нека ги договорат бројките и нека завршат со брукањето. Не знаат селска пиљара да водат а не па попис ќе праеле.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Fala na odgovorot. So ova gore se namaluva moznosta na manipulacija ama sepak ima prostor. Primer:

- Deca koi ne se uste na skolo ne moze da se validiraat
- Lica koi ne rabotat i ne se prijaveni vo instituciite - neli mozat ili da ne rabotat, da ne baraat ili da ziveat od svoi sredstva
- Ekonomska aktivnost: Kako sto vikas, ako idam ja ednas godisno em plakjam struja, radiodifuzna taksa, imam smetka vo MK
- Lica koi ne dobivaat drzavna penzija
- Nestudenti

Tvoj zaklucok e i moj deka tie sto redovno idat Makedonija, na odmor, moze da se pisat kako ziteli na Makedonija bez da mozat da proverat dali e navistina taka.
Автоматски споено мислење:



Normalno. Napravi od Makedonec 5 etnikumi i ete mesto 70% imas 50 - 10 - 5 - 3 - 2 i op Makedonci 50% i Albanci 30.
Деца кои не одат во школо можат да се валидираат со оглед на тоа дека се запишани во Управа за матични книги. Ако родителите им се тука, тогаш се и децата тука. За да премине дете граница треба согласност од двата родитела, така што тоа не е проблем. И другиве категории можат лесно да се проверат.
Другиве лица исто е проверливо со новиот софтвер(од 2015) кој го имаат сега на граница каде што веднаш се проверува дали лицето излегло или не од државата и кога излегло. Пасошите се сега биометриски и има бази на податоци во МВР кога си влегувал/излегувал.
Пак ќе кажам, ако доследно се спроведе законов може да се добијат навистина реални бројки, но работата е што оваа власт е толку неспособна и толку нелегитимна кај етничките Македонци што све е можно.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
880
Поени од реакции
2.441
Да не знае некој дали е објавено времето на тестирањето на пријавени попишувачи?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.199
Поени од реакции
18.012
ВМРО-ДПМНЕ ниту повикувала на бојкот на пописот ниту пак, апелира за бојкот, вели пратеникот Миле Левков, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ во своето вечерашно гостување во емисијата „200“ на Алсат. Како што вели тој, тие ќе стореле сѐ што можат за да спречат евентуални обиди за бојкот на пописот.

„Меѓутоа, кога ќе почне попишувањето, ако го тераат така како што го тераат, ние ќе го следиме процесот на попишување, меѓутоа, нема да го бојкотираме“, вели Левков.

Но, за што тогаш баравте потписи од граѓаните?
„Од граѓаните баравме една поддршка којашто ќе ни служи како аргумент пред власта дека за да има еден кредибилен процес потребен е консензус во општеството. За да знае власта дека тоа не се само неколку пратеници, дека тоа не е изолиран глас“, одговори Левков.

:tvg:

 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.165
Поени од реакции
25.691
Пуштија аматерски смешна апликација направена со ДОНАЦИЈА од бугарска фирма.

Они ќе вкрстувале бази на податоци за да ги верифицирале резултатите :pos:
Магаре и математика :D

Нека седнат со Ахмети нека ги договорат бројките и нека завршат со брукањето. Не знаат селска пиљара да водат а не па попис ќе праеле.
Со методологијата што ја имаат, посебни графи, самопопишување на чуда, сто апликации не ги спасуваат. Смешни обиди да се изгледа релевантно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom