Поништување на договор за дар

Член од
4 март 2011
Мислења
564
Поени од реакции
409
Како па да не.
Кој те научи дека дека по смрта на едниот сопружник останатиот го наследува целокупниот имот.
Имотот стекнат пред брак се дели меѓу браќа и сестри а во случај да нема затоа се прави тестамент па со имотот ДАДЕН НА ДАР И СТЕКНАТ ПРЕД БРАК,МОЖЕ ДА ПРАВИ ШТО САКА.

Па во мојата архива има податоци за се и сешто дури и документи за тоа колку зема плата и колку троши.
Дај не ги лажи луѓето со празни муабети.
Тука ја прекинувам конверзацијата со тебе, пред да се спуштиш на најниско ниво и да почнеш со поголеми навреди пошто гледам дека воопшто не го познаваш правото, а имаш и попаметна работа - да ја водиш својата архива против твојата сопруга.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.152
Поени од реакции
6.142
не сум правник, но мислам дека многу одамна беше тоа кога брачниот другар немаше право на имотот од сопругот/та кој е стекнат пред овој брак ; а точно е дека ова што е сега на сила не е добро, особено кога се работи за втор брачен другар кој зема 50% + ја дели и другата половина со децата од првиот брак ??
Веројатно поради тоа се склучуваат предбрачни договори (мислам дека кај нас не се застапени а ги има на запад) или се склопуваат даровни договори со децата од првиот брак. Но и тука може да има ујдурми меѓу самите деца...
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
535
Значи во право сум бил, само што наместо за оставина сум зборел за развод. Сепак, кога веќе кај развод имотот се дели секому своето, плус пола од заедничкото (тргај на страна муабети јас повеќе, таа помалку)...зошто не би било исто при оставина, со тоа што само децата би имале право на посебниот имот...не само во мојот случај, туку и во други имам приметено дека едниот од родителите што е жив не зема ништо од имотот на починатиот, без разлика дали е посебен или заеднички имот. Обично децата го земаат, или... родителот го презема цел, па по неговата смрт се дели на сите. Со договор нормално
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.987
Целиот имот се дели во зависнист од тоа колку членови има.
Ако се четири члено семејство целиот имот се дели на секого по 1/4.По смртта на едниот брачен другар четвртината законски ја наследува вториот брачен другар кој пак неговата половина може на кого сака и колку сака да остави и никој нема право да ја оспорува оставината.
 
Член од
24 февруари 2013
Мислења
412
Поени од реакции
220
Па напиши нешто паметно.
Де де, не ми се прави многу паметен! Тебе попаметно би ти било и понатаму да си делиш совети во форумот за Автомобилизам и мотоциклизам и да продолжиш да си водиш белешки за трошењето на твојата сопруга (тешко нејзе!), отколку да тропаш ГЛУПОСТИ во овој форум! Тоа што ти досега го напиша во врска со наследувањето го нема во ниту еден закон, ниту во правната теорија!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.987
Де де, не ми се прави многу паметен! Тебе попаметно би ти било и понатаму да си делиш совети во форумот за Автомобилизам и мотоциклизам и да продолжиш да си водиш белешки за трошењето на твојата сопруга (тешко нејзе!), отколку да тропаш ГЛУПОСТИ во овој форум! Тоа што ти досега го напиша во врска со наследувањето го нема во ниту еден закон, ниту во правната теорија!
Не ми ги извитоперувај речениците
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
336
Поени од реакции
652
Поголеми глупости од овие, во врска со делбиве, немав никаде прочитано.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
dali ima nekoj pravnik - clen vo forumov, koj moze da pomogne na ovaa tema???
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
818
Поени од реакции
827
Целиот имот се дели во зависнист од тоа колку членови има.
Ако се четири члено семејство целиот имот се дели на секого по 1/4.По смртта на едниот брачен другар четвртината законски ја наследува вториот брачен другар кој пак неговата половина може на кого сака и колку сака да остави и никој нема право да ја оспорува оставината.
Ќе цитирам мој колега кој кажа за наша колешка „правничка“
„Таа да почне приватно да работи адвокатура нема ни за куртони да извади“
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
5.218
Поени од реакции
6.695
@Fringe, по пишувањата ми стоиш како да си некој општински надриписар :icon_lol:
 

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
101
Поени од реакции
14
Доколку станот му го подарам на своето дете, а тоа го продаде и купи нов стан, дали јас имам право во определени околности да го поништам или раскинам договорот ?
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
319
Поени од реакции
267
Доколку станот му го подарам на своето дете, а тоа го продаде и купи нов стан, дали јас имам право во определени околности да го поништам или раскинам договорот ?
Ти веќе си му го подарил станот, негов е. Што сака ќе прави со него.
 
На врв Bottom