Помош, софтверски проблеми и совети

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Што се овие и како да ги избршам трајно. Се појавуваат на многу места во различи фолдер со различна содржина. Скенрирав за од вируси-нема?
Ако има туторијал од јутуб за ова пратете, не знам во што е проблемот и каде да барам решение.
Untitled.png
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
1. Направи system restore.
2. Сними си асален антивирус.
3. Disk cleanup направи си на C
4. Освен антивирус симни си некоја Malware програма.
5. Или симни си и CC Cleaner.
6. Не ја ставај темава во Општи муабети.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Што се овие и како да ги избршам трајно. Се појавуваат на многу места во различи фолдер со различна содржина. Скенрирав за од вируси-нема?
Ако има туторијал од јутуб за ова пратете, не знам во што е проблемот и каде да барам решение.
Прегледај го приврзокот 132212
Standarden set folderi za sekoj user vo Windows 7.Ne brisi.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Control Panel > Appearance and Personalization > Folder Options > Click the View tab > Under Advanced settings, click Show hidden files and folders. Епа отштиклирај го тоа.
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Control Panel > Appearance and Personalization > Folder Options > Click the View tab > Under Advanced settings, click Show hidden files and folders. Епа отштиклирај го тоа.
Фала многу, ок е сега. Ќе ги послушам советите од погоре. Поздрав
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Фала многу, ок е сега. Ќе ги послушам советите од погоре. Поздрав
Уствари само тоа ти било. Ама како и да е исчисти си го малце компјутерот онака да се пимпне малце :D
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.758
Поени од реакции
20.466
Имам ASUS ROG GL552JX и имам проблем со тачпадот. Не ми работи ништо од тие multi finger gestures, во ASUS Smart Gesture се е наместено, инсталирав последни драјвери и пак не сака.
Некој со сличен проблем да го средам дека кога го користам без маус стварно нервира дека не можеш да скролаш со тачпадот па мора со стрелките,
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Имам ASUS ROG GL552JX и имам проблем со тачпадот. Не ми работи ништо од тие multi finger gestures, во ASUS Smart Gesture се е наместено, инсталирав последни драјвери и пак не сака.
Некој со сличен проблем да го средам дека кога го користам без маус стварно нервира дека не можеш да скролаш со тачпадот па мора со стрелките,
проба друга верзија на драјверот да ставиш?
 
Член од
27 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
144
Проблем со HDD
Инсталирав update драјвери за графичката и при обид да го отворам NVIDIA Control Panel ми појави Blue Screen Of Death, откако го рестартирав ком откако се подигна ми снема две партиции, хард дискот ми беше поделен на 3 партиции од едната C со Win7 и уште две за користење.
Е сега C ја има се подига се тоа ама овие останатите две ги нема.
Во Disk Managment хард дискот го појавува како на два дела од кој едниот е C и останатио дел кака Free space односно како неискористен простор со можност за креирање на нова партиција од истиот.
Дали некој знае како би можел да се врати на старите партиции зошто ако креирам сега нова наверојатно ќе биде се избришано од податоците што беа на истата, ако веќе истите не се избришани.
Нема System Restore ми беше изгасната таа опција, некоја др идеја ?
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
179
Поени од реакции
18
Имам проблем со Google Chrome, кога ќе го стартувам пробува да лоадира хоумпејџ ама никако да му успее, само се појавува прозорчето за "Kill pages" или "Wait" (Page unresponsive). Пробав неколку работи: ја преинсталирав и за 32битен виндоус и за 64битен, да ја стартувам како администратор, исто така изгуглав за проблемов и пробав едно решение да земам ownership на шорткатот од хром, ама ништо не помогна. Ако може некој да ми помогне да го решам проблемов, слободно нека се искаже :)
Фала однапред.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Проблем со HDD
Инсталирав update драјвери за графичката и при обид да го отворам NVIDIA Control Panel ми појави Blue Screen Of Death, откако го рестартирав ком откако се подигна ми снема две партиции, хард дискот ми беше поделен на 3 партиции од едната C со Win7 и уште две за користење.
Е сега C ја има се подига се тоа ама овие останатите две ги нема.
Во Disk Managment хард дискот го појавува како на два дела од кој едниот е C и останатио дел кака Free space односно како неискористен простор со можност за креирање на нова партиција од истиот.
Дали некој знае како би можел да се врати на старите партиции зошто ако креирам сега нова наверојатно ќе биде се избришано од податоците што беа на истата, ако веќе истите не се избришани.
Нема System Restore ми беше изгасната таа опција, некоја др идеја ?
Ова евентуално може да ти помогне http://findandmount.com/
Или фајловите што ти требаат да ги враќаш од избришаните партиции, на пр. со Recuva, GetDataBack или слични.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
Цел живот сум во проблеми со компјутери... си беше нормално си играв игри и ваљда нешто чепнав, и почна да ми се појавува тоа срањето 0xc000007b .. го пребрнав интернетот , правев многу работи како шо има дадено , не сака и не сака -_- .. симнував повторно моа Visual C++ , Framewrok, и мислам дека ги имам и пак небива.. си велам ај тоа system recovery да си го вратам како порано и тоа не бива.. some files are missng бла бла бла.. и сега барам чаре некој стварно ако има некое друго решение да пробаме..?
и реинстал удрив и пак несака.

поздрав и фала
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Цел живот сум во проблеми со компјутери... си беше нормално си играв игри и ваљда нешто чепнав, и почна да ми се појавува тоа срањето 0xc000007b .. го пребрнав интернетот , правев многу работи како шо има дадено , не сака и не сака -_- .. симнував повторно моа Visual C++ , Framewrok, и мислам дека ги имам и пак небива.. си велам ај тоа system recovery да си го вратам како порано и тоа не бива.. some files are missng бла бла бла.. и сега барам чаре некој стварно ако има некое друго решение да пробаме..?
и реинстал удрив и пак несака.

поздрав и фала
Koj Windows? Што преинсталираше? Кога ти се јавува тоа 0xc000007b? Во сред игра? Кога боусаш?......
Па барем кажувајте повеќе информации кога прашувате....
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Decki imam problem so monitorot na pc, mi se pojavija tocki kako sneg vo razni boi i koga pravam refresh se zgolemuva nivniot broj i e nevozmozno da se raboti, ako moze da me upatite sto prvo da prevzemam do grafickata il e problemot ili do monitorot, pozdrav
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Decki imam problem so monitorot na pc, mi se pojavija tocki kako sneg vo razni boi i koga pravam refresh se zgolemuva nivniot broj i e nevozmozno da se raboti, ako moze da me upatite sto prvo da prevzemam do grafickata il e problemot ili do monitorot, pozdrav
Najlesno e da go testiras monitorot prvo.Ako ima nekoj laptop ili drug kompjuter vo blizina brcni go monitorot i vidi sto se desava.
Isto taka ako korisit VGA kabel, ponekogas znae i kabelot da se rasipe.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom