Помош, софтверски проблеми и совети

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Напраив disable на скоро сите програми што се подигаат, 2 остаив само. Антивирус не користам, никогаш не сум користел, иначе исчистив registry и напраив check на hard disk - от со Тune Up. Registy си избриша, а на hard disk - от не најде проблеми. По нет што чепкав спомнуваа нешто грешки во updates, ама не памтам дека сум апдејтирал нешто свежо е форматиран.
дискот провери го о алатка од производителот - оди на страната на производителот на дискот и од таму слези си дијагностика и утил прогррама и то за ДОС не за виндовс и пушти темелен тест (остави го преку ноќ) колку ти е старо напојувањето? и дали и РАМ от си го проверил
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
дискот провери го о алатка од производителот - оди на страната на производителот на дискот и од таму слези си дијагностика и утил прогррама и то за ДОС не за виндовс и пушти темелен тест (остави го преку ноќ) колку ти е старо напојувањето? и дали и РАМ от си го проверил
Ќе пробам со дискот, само треба да го отворам пц-то за да видам што марка е . :D Напојувањето е старо 4 години, рамот две плочки имам, ги извадив и ги стаив, исто така и CMOS батеријата.

Иначе нема некое универзално програмче се' да проверам наеднаш? :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ќе пробам со дискот, само треба да го отворам пц-то за да видам што марка е . :D Напојувањето е старо 4 години, рамот две плочки имам, ги извадив и ги стаив, исто така и CMOS батеријата.

Иначе нема некое универзално програмче се' да проверам наеднаш? :)
има Хиренс треба да побараш најновата верзија јас ја имам мислам 1,5 и таму има и од разни производители а и разни програми за дијагностика
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Вака сега. Имам Windows 7 x64, Blue Screen ми се појавуваше подолго време, ама со рестарт се палеше компјутерот и немаше никаков проблем. Ама сега (изглеа не требаше да го игнорирам тоа), дава blue screen ама со рестарт пак стига до блу скринот. Секој пат дава различни бројки во еророт, пробав да го упалам со сејф моуд, блу скрин, пробав со тој repair шо го дава, пак блу скрин. Последен блу скрин ми е овој (коа пробав startup repair да му напраам)



Чаре?
Имаш проблем со RAM. Пробај вака...Отвори куќиште и извади ги сите плочки. Стави една, вклучи и види што ќе направи. Ако подигне нормално, стави и втора и пак подигни. Се до моментот кога ќе појави плав екран. Така ќе знаеш која плочка е неисправна.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Некој?

Зашо ме зезаат филмовиве што ги симнувам со 1080п? Некои сецкања, каснење на слика, несинхронизираност на гласот со сликата, итн итн...
Дали има нешто врска тоа што ги симнувам директно на екстерен ХДД?
Гледам со БС плеер, досега на ниеден филм не ми барало кодеци, а симнувам од вообичаените страни, кат, исохунт, пирате бау, јифи и слични.
Исто така сум приметил дека и кога пуштам јутуб видеа со 1080п, сецка по малце и не е синхронизирано...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Значи ме заебаа во Setec купив 2.0 16гб бавно е у пм.
Не те заебале. Ако usb флеш меморијата ти е 3.0 а портот 2.0, ти нема да ги добиеш брзината и бенефициите на 3.0 :)

Знае некој што е ова?
Не, и јас имам слични срањца у c windows, ги имам приметено од поодамна и само си претпоставив дека се некои срањца од самиот windows или пак некој нубски направен софтвер.


можи некој да објасни што работи овој програм ?Net framework (нормално ако не е многу зафатен и има добра воља).Кај мене ги има 2.0 ,3.0 и 3.5. Постарите вишок се или не?
не ги чепкај, нека ти седат. потребни се за игри и други видови на софтвер

Баш у игра бев, и на двапати у рок од 10тина минути ми се исклучува компјутерот т.е. ми се рестертира и кога го пуштам ова ми излегува ...
претпоставувам дека ти прегрева процесор/графичка... провери им температури

исчисти го куќиштето

и таќе.

Ај и тука да прашам
За да дознаеш дали има врска, пробај да симнеш еднаш на внатрешен хард диск :)
Не би требало тоа да е проблемот, ама можно е.
Дали претходно немало такви кочења?
Ако немало, исчисти го куќиштето од прашина.

Ако имало, ондак слаб ти е процесорот/графичката и редно време е за апгрејд.

Провери дали е 100% cpu usage кога гледаш 1080p.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Како да го сменам менито на Google Chrome на Англиски?

Да ми препорачате некоја програма за упдејт на драјвери?
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Да прашам овде пошо едниот проблем го решив е сега веројатно имам проблем како овој зато шо неможам да видам шо графичка иам наидвам на ова а незнам шо да напрам пошо од шо гуглав сегде пишит да не се прајт uninstall на VGA save
Некој ?
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Може некој да ми каже што е со ретардираниов превод на bs player .Нејќе да дава македонски превод излагаат чудни букви , пробав да го сменам на кирилично писмо во самиот плејер нејќе истото пак останува .:mad:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Може некој да ми каже што е со ретардираниов превод на bs player .Нејќе да дава македонски превод излагаат чудни букви , пробав да го сменам на кирилично писмо во самиот плејер нејќе истото пак останува .:mad:
Кој Windows Имаш? Треба во контрол панелот во Region and Language да ти е инсталирана кодна страна 1251 (Кирилица).
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Кој Windows Имаш? Треба во контрол панелот во Region and Language да ти е инсталирана кодна страна 1251.
Windows xp SP3.
--- надополнето: 2 декември 2013 во 17:40 ---
Кој Windows Имаш? Треба во контрол панелот во Region and Language да ти е инсталирана кодна страна 1251 (Кирилица).
И инсталирано е тоа еве сега гледам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom