Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Ми треба помош околу наоѓање на драјвер за принтер. Или се ретки или ги нема никаде.

MFPrint Laser Pro LL2 3 (Windows XP).

Слегнав неколку, ама џабе.. ако може некој да помогне?
--- надополнето: 14 ноември 2013 во 13:42 ---


Еве го проблемот, цел ден си стои на 10% и на ова. Решение?
--- надополнето: 14 ноември 2013 во 13:42 ---


Еве го проблемот, цел ден си стои на 10% и на ова. Решение?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Имам свежо инсталирано Linux Mint - Olivia и нешто екранов се "тресе". Мониторот ми е CTX, а резолуцијата ми е 1280x1024 (5:4). Доколку сменам, ќе ми биде многу големо се. Еднаш во Win7 го средив така што сменив нешто во херците од 50 на 60 мислам беше...Чаре има ли овој пат?
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Може не е за овде прашањето ама да прашам дали 3.0 усб би го читало на 2.0 port ?
 
Член од
4 декември 2009
Мислења
3.244
Поени од реакции
2.762
Значи ми треба програм со кој би можел да го свртам видеото перманентно за 180 степени. Барав по интернет гледам со VLC дека можело али не ми успеа никако перманентно да го свртам само додека го пуштам преку него. Благодарам однапред. :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Значи ми треба програм со кој би можел да го свртам видеото перманентно за 180 степени. Барав по интернет гледам со VLC дека можело али не ми успеа никако перманентно да го свртам само додека го пуштам преку него. Благодарам однапред. :)
http://www.youtube.com/watch?v=kVZ4FiHKArE
VirtualDub
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Значи ми треба програм со кој би можел да го свртам видеото перманентно за 180 степени. Барав по интернет гледам со VLC дека можело али не ми успеа никако перманентно да го свртам само додека го пуштам преку него. Благодарам однапред. :)
http://www.wintips.org/how-to-rotate-and-save-a-video-using-vlc-media-player/
 
Член од
4 декември 2009
Мислења
3.244
Поени од реакции
2.762
Мене за МП4 ми требаше а со ова не може не поддржува. Сепак фала. :)
Ќе пробам пак со ова иако досега ми успеваше само повремено кога ќе го изгасев иако веќе конвертирано и зачувано не ми го даваше свртено. Живци изгубив со ова. :D
 
Член од
26 јули 2009
Мислења
424
Поени од реакции
179
Дали ќе може помош во дијагностика на проблемот. Имам лап топ Тошиба со Windows XP Professional и Service Pack 3. Пред некој ден едноставно ми закочи и не сакаше ни да се отвори десктоп позадината после рестарт. Пробав во Save Mode, работи ОК и со networking и без, но не сака да врати стара состојба во која исправно работел. После Disc Cleanup на C: повторно отвора до дестоп, ја гледам позадината и иконите што ми биле претходно и по една минута од кога ке се појави и Старт линијата повторно мрзни и ништо веќе не може да се отвори ни да се селектира. Пуштив и скен со антивирус, на 40% од скенирањето пак мрзнење и толку, не сака да продолжи...Windows-от е проблемот? Ќе треба формат? Или и нешто друго може да е?
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Дали ќе може помош во дијагностика на проблемот. Имам лап топ Тошиба со Windows XP Professional и Service Pack 3. Пред некој ден едноставно ми закочи и не сакаше ни да се отвори десктоп позадината после рестарт. Пробав во Save Mode, работи ОК и со networking и без, но не сака да врати стара состојба во која исправно работел. После Disc Cleanup на C: повторно отвора до дестоп, ја гледам позадината и иконите што ми биле претходно и по една минута од кога ке се појави и Старт линијата повторно мрзни и ништо веќе не може да се отвори ни да се селектира. Пуштив и скен со антивирус, на 40% од скенирањето пак мрзнење и толку, не сака да продолжи...Windows-от е проблемот? Ќе треба формат? Или и нешто друго може да е?
Како работи лаптопот додека дојде до Старт линија? Вентилатори, чуден звук...нешто што го немало? Плус во Safe mode избриши програми кои не ти требаат. Имаш некој процес кој ти го окупира процесорот. Не мора да е самиот Windows. Дај уште податоци
 
Член од
26 јули 2009
Мислења
424
Поени од реакции
179
--- надополнето: 19 ноември 2013 во 11:05 ---
Како работи лаптопот додека дојде до Старт линија? Вентилатори, чуден звук...нешто што го немало? Плус во Safe mode избриши програми кои не ти требаат. Имаш некој процес кој ти го окупира процесорот. Не мора да е самиот Windows. Дај уште податоци

Нормално работи како и порано, нема чуден звук, се појавува логото на Windows и потоа десктопот, малце проблем има дури да излези Старт линијата, подолго време му треба и откако се е спремно и изгледа ОК, што и да се селектира не отвора и мрзни. Исто и ако не одберам ништо, ке помине некое време и кочи, никаква реакција нема, ништо ништо не може да се прави, освен ако не е во Save Mode
 

Kajgana Shop

На врв Bottom