Помош, софтверски проблеми и совети

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Imam windows 7. Dali moze vo edna prazna particija ili pak vo program files da instaliram Ubuntu direktno kako programa, potoa da butuvam preku nego da rabotam i da go izbrisam posle so Add/remove programs? Slusnav deka moze ama nekako ne mi e logicno pa da prasam.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
control panel > folder options > View > кликни Show hidden files and folders, па потоа отвори го усбто (случајно да не си ги направила скриени фајловите па сега не се гледаат оти друго објаснување баш и не ми текнува)
--- надополнето: Dec 8, 2011 6:44 PM ---


Избриши ги драјверите за графичката (device manager > display adapters ), рестартирај го компјутерот, инсталирај ги овие и потоа пак рестартирај (претпоставувам дека имаш хп, затоа и тој линк ти го ставив)
ги апдејтирав преска драјверите на графичката , и пак иста песна ... него пробав у сејф мод да пуштам клип и си го пушти без проблеми не беше ни зелена сликата и не удри блу скрин , па сеа се спермам утре да му направам формат ( јес да еднаш пробав ама не ми го реши проблемот.. )
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
ги апдејтирав преска драјверите на графичката , и пак иста песна ... него пробав у сејф мод да пуштам клип и си го пушти без проблеми не беше ни зелена сликата и не удри блу скрин , па сеа се спермам утре да му направам формат ( јес да еднаш пробав ама не ми го реши проблемот.. )
Е ако несака со нови драјвери и со реинсталирање, ќе да е нешто хардверски проблем.. да не зборувам предвреме, пробај утре па пиши што си направил
--- надополнето: Dec 8, 2011 7:10 PM ---
Imam windows 7. Dali moze vo edna prazna particija ili pak vo program files da instaliram Ubuntu direktno kako programa, potoa da butuvam preku nego da rabotam i da go izbrisam posle so Add/remove programs? Slusnav deka moze ama nekako ne mi e logicno pa da prasam.
А зошто не си симнеш Live CD ? Го ставаш цедето, го рестартираш компјутерот, се подигнува Linux-от од цедето, работиш што работиш, уште еден рестарт на крајот и готово :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Е ако несака со нови драјвери и со реинсталирање, ќе да е нешто хардверски проблем.. да не зборувам предвреме, пробај утре па пиши што си направил
--- надополнето: Dec 8, 2011 7:10 PM ---
pa i ja mislam taka ama zasto togas u safe mode ne zeza .. ako e hardverski valjda ke treba i tamo da me zaebava ista stvar
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
pa i ja mislam taka ama zasto togas u safe mode ne zeza .. ako e hardverski valjda ke treba i tamo da me zaebava ista stvar
во сејф мод работиш само со основни сетинзи, многу драјвери и воопшто не се подигнати (вклучувајќи го и оној за графичката, а токму таа мислам дека е проблемот кај тебе). Слично нешто се случуваше и кај мене, кога гледам филм или играм игра, сликата замрзнуваше и мораше да се рестартира компјутерот. На крај испадна графичката па мораше да се замени.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Имам ПЦ со
3Ghz
1gb ram
Geforce 8400 gs 512mb

како ке иде да ставам Windows 7 ? Ке лизга или ке се сецка ?
Слободно стави Седмица.... најди некој или тука по нетов прочитај, да малку од малку ја подотераш седмицата т.е. ги испоисклучуваш непотребните за тебе работи и ќе тера добро.

Графичката... тие gf 8400 gs се малку леви... не работат баш најдобро со новите драјвери (ова вака субјективно од мене...)....
.... во фирма имам и еден компјутер со Е2200 процесор гига рам, инсталирано вин7 и таква графичка... по многу заебанции со апдејтирањето на драјверите ..ебем ти ауто апдејт без мое одобрување што ќе се апдејтува... најдобро функционира со 178.24_geforce_winvista_32bit_english_whql а за под вин хр со GeForce ForceWare 178.13....
... е јес да се постари ама за осакатено срање како gf 8400 gs... која е послаба и од добар дел од ГФ 7 серијата ...добри се...
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Исто и нека ОДштиклира: Hide protected operating system files (Recommended)
Го направив тоа и ми се појави нешто као скриен фолдер FOUND.000. Фајловите во него се именувани file00x(колку има фајлови)1... file1968 (кај мене). Овие биле некои си CHK фајлови кои се појавувале после chkdsk или chekdisk и така. Чаре да се вратат е или со notepad да проверувам секое што е и ако можам да препознавам да си ги преименувам, или со едни две програмчиња, али тие не ми ги наоѓаат chk фајловите. Компјутеров ми иде од прозор да го џитнам. И така.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
А зошто не си симнеш Live CD ? Го ставаш цедето, го рестартираш компјутерот, се подигнува Linux-от од цедето, работиш што работиш, уште еден рестарт на крајот и готово :)
Ama treba vo linuksot da instaliram programa(alliance se vika) i da rabotam preku terminal. Moze ova taka. Ako da moze da mi daes link i da mi kazes kako da go napravam cd-to, butabilno ili ne?

I ne mi kaza na mojot nacin dali ke saka, da se instalira ko programa?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ama treba vo linuksot da instaliram programa(alliance se vika) i da rabotam preku terminal. Moze ova taka. Ako da moze da mi daes link i da mi kazes kako da go napravam cd-to, butabilno ili ne?

I ne mi kaza na mojot nacin dali ke saka, da se instalira ko programa?
Мислам дека би требало да работи, ама сепак прашај во темата за линукс, сигурно ќе се најде некој што точо ќе ти одговори.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Пробав така ама не може, не е во ред изгледа Wubi инсталерот што го имам на линукс цд-то, а неможам да симнам нов зашто немам интернет(од телефон сум сега). Туку имам ново прашање. Работам на лаптоп на кој имам хард-диск од 500гб и имам 3 партиции(т.е. во Partition manager ми покажува 4): 100гб, Boot, Primary ; 270Gb Primary partition; 100gb Logical drive и една System Reserved пишува од 100МБ исто Primary partition.

Сега кога пробувам да направам нова партиција за линуксот преку Partition Manager-от од Windows-от ми вели дека мојот хард-диск го достигнал максималниот број ан партиции. Дали постои некој начин сепак да направам нова партиција? Бидејќи од партицијата со 270гб вадам 30гб и ми стојат како неалоцирани, не можам да ги направам партиција?!? Да пробам да влезам во Линуксот преку цд-то и од таму да ги алоцирам овие 30Гб меморија или не е тоа до ОС-от?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Imam windows 7. Dali moze vo edna prazna particija ili pak vo program files da instaliram Ubuntu direktno kako programa, potoa da butuvam preku nego da rabotam i da go izbrisam posle so Add/remove programs? Slusnav deka moze ama nekako ne mi e logicno pa da prasam.
Не се заебавај со wubi него земи инсталирај virtualbox на oracle и после инсталирај си нормално оперативен по желба на box-ot. Проверено работи без проблем, ја така возам XP на Fedora 16
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Не се заебавај со wubi него земи инсталирај virtualbox на oracle и после инсталирај си нормално оперативен по желба на box-ot. Проверено работи без проблем, ја така возам XP на Fedora 16
Првпат слушам за вакво нешто. Може накратко чекор по чекор да ми објасниш како оди!?
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Пробав така ама не може, не е во ред изгледа Wubi инсталерот што го имам на линукс цд-то, а неможам да симнам нов зашто немам интернет(од телефон сум сега). Туку имам ново прашање. Работам на лаптоп на кој имам хард-диск од 500гб и имам 3 партиции(т.е. во Partition manager ми покажува 4): 100гб, Boot, Primary ; 270Gb Primary partition; 100gb Logical drive и една System Reserved пишува од 100МБ исто Primary partition.

Сега кога пробувам да направам нова партиција за линуксот преку Partition Manager-от од Windows-от ми вели дека мојот хард-диск го достигнал максималниот број ан партиции. Дали постои некој начин сепак да направам нова партиција? Бидејќи од партицијата со 270гб вадам 30гб и ми стојат како неалоцирани, не можам да ги направам партиција?!? Да пробам да влезам во Линуксот преку цд-то и од таму да ги алоцирам овие 30Гб меморија или не е тоа до ОС-от?
Не може така ако го направиш тоа ќе имаш 5 партиции (нели 4 што ги имаш и уште една нова од 30 гига зошто ти од една правиш две) а максимум се 4 така да ќе треба да инсталираш на некоја од овие 4 што ги имаш или да направиш нова али како и да правиш максимум се 4.
 
Член од
3 декември 2011
Мислења
37
Поени од реакции
1
Izvinete st6 ja pravam temata no ako moze nekoj da mi dade Html kod tajmer da odbrojuva za mojata strana fala...
 
B

BrunoFresh

Гостин
Во неполна минута го најдов ОВА.
Прајш веб страни а те мрзи да најдиш основна работа. Гугл не е за џабе !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom