Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.705
Поени од реакции
5.336
orta
Рестартирај го компјутерот, држи F8 и ќе се појави едно мени каде треба да ја избереш првата опција т.е. safe mode
http://www.playtool.com/pages/safemode/win2ksafemode2.jpg
ортак ме драпаш или :) дали прочита убаво што напишав.. кога влагам од графичката (Nvidia) што ми дава слика ми се блокираат маусот и тастатурата, а кога влагам преку другата (on board) немам слика, а компјутерот си работи.. епа сеа ти ако можеш влези некако во сејф моуд :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
orta

ортак ме драпаш или :) дали прочита убаво што напишав.. кога влагам од графичката (Nvidia) што ми дава слика ми се блокираат маусот и тастатурата, а кога влагам преку другата (on board) немам слика, а компјутерот си работи.. епа сеа ти ако можеш влези некако во сејф моуд :)
Мислев дека тоа “ми се блокираат маусот и тастатурата“ важи кога windows-от е веќе подигнат т.е. во нормален режим на работа, а не сфатив дека воопшто не работат (дури и при подигање на системот). Единствено нешто на кое што можам да се сетам во моментов е да пробаш со некоја друга графичка и да пробаш да направиш system restore.
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
2
веќе долго време имам проблем со windows от што го користам го имам на цд ама никако неможам да го преинсталирам е сега дали овде му е местото на прашањето незнам али барам windows xp за да го симнам од некаде помош околу ова благодарам однапред
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Абе и My Computer тешко ми отвара и општо кочи цел компјутер
А да пишеш што се ти е ставено на startup т.е. што се си уклучил да ти се подига заедно со виндовсот, потоа да пратиш/поставиш слика од таскменаџерот со активните процеси... кој антивирус го користиш...кога последен пат виндовсот ти е преинсталиран/формат... зошто само од тоа ...ми кочи... ништо не може да се заклучи.
Некој погоре ти спомна малку и да подзачистиш .... ти препорачувам ...Windows manager...
... ako неќе ни така.... тогаш тргај се што ти треба надвор од С ..... и форматирај... колку и да форматирањето е радикална постапка понекогаш е најбрз лек со најмалку изгубено време.
 
Член од
10 март 2011
Мислења
23
Поени од реакции
1
Вака на компијутерите иаме нели убунту и сеа јас имам админ и нешто нагрешка се избриша флаш плаер и сеа нико неможи да се инсталира дајте помош ?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
веќе долго време имам проблем со windows от што го користам го имам на цд ама никако неможам да го преинсталирам е сега дали овде му е местото на прашањето незнам али барам windows xp за да го симнам од некаде помош околу ова благодарам однапред
Торенти бе другар :) го имаш на замунда
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Леле што напраив, формат на компјутерот а забораив бекап на сликите да напраам.. ве молам некој за помош, било каков начин за да ги вратам, спомени од цел живот ми се сликите, не ми се верува...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Леле што напраив, формат на компјутерот а забораив бекап на сликите да напраам.. ве молам некој за помош, било каков начин за да ги вратам, спомени од цел живот ми се сликите, не ми се верува...
За 500 денари јас ќе ти ги вратам сите, па ќе знаеш другпат да си правиш бекап :)
Шега на страна.....
Имаш погоре види има програми за враќање. Не би знаел кој да ти препорачам. Ги има многу...... Мене најмногу ми враќал getDataBack
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
За 500 денари јас ќе ти ги вратам сите, па ќе знаеш другпат да си правиш бекап :)
Шега на страна.....
Имаш погоре види има програми за враќање. Не би знаел кој да ти препорачам. Ги има многу...... Мене најмногу ми враќал getDataBack
Пробав со тоа, цел C драјв го скенирав и може да врати секакви глупости, а сликите во My Documents што треба да бидат - празно... Си успеал да вратиш слики? Или нема везе што фајлови се?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Пробав со тоа, цел C драјв го скенирав и може да врати секакви глупости, а сликите во My Documents што треба да бидат - празно... Си успеал да вратиш слики? Или нема везе што фајлови се?
Да сум успеал ама баш се да вратам. Проблем се големи фајлови кај сите вакви програми (30-40 МБ и нагоре).
Но......
Има едно големо но. Обично сите кукаат откако ке направат најголема беља, место да застанат и да побараат помош во истиот момент кога сватиле дека направиле грешка, пробуваат со триста алатки. Прво треба да се прочита како се користи посочениот програм.
Податоците е невозможно да се вратат ако:
- Не користите соодветна алатка или ја користите на несоодветен начин (тој што јас ти посочив има неколку мода на работа ги проба ли?)
-програмчето МОРА да се инсталира на друга партиција од онаа кај што се враќаат податоците
-враќањето на избришаните податоци МОРА да биде на друга патиција.
-Откако ќе се случи инцидентот НЕ СМЕЕ да се да се инсталира или копира ништо на таа партиција, заклучно и Windows-от
- Компјутерот МОРА да има (согласно горните забелешки) да има 2 или повеќе партиции или Дискови
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Да сум успеал ама баш се да вратам. Проблем се големи фајлови кај сите вакви програми (30-40 МБ и нагоре).
Но......
Има едно големо но. Обично сите кукаат откако ке направат најголема беља, место да застанат и да побараат помош во истиот момент кога сватиле дека направиле грешка, пробуваат со триста алатки. Прво треба да се прочита како се користи посочениот програм.
Податоците е невозможно да се вратат ако:
- Не користите соодветна алатка или ја користите на несоодветен начин (тој што јас ти посочив има неколку мода на работа ги проба ли?)
-програмчето МОРА да се инсталира на друга партиција од онаа кај што се враќаат податоците
-враќањето на избришаните податоци МОРА да биде на друга патиција.
-Откако ќе се случи инцидентот НЕ СМЕЕ да се да се инсталира или копира ништо на таа партиција, заклучно и Windows-от
- Компјутерот МОРА да има (согласно горните забелешки) да има 2 или повеќе партиции или Дискови
За какви модови зборуваш?
И сите точки ги исполнувам само претпоследната не те сватив, како мислиш ништо да не се инсталира на партицијата? Сакаш да кажеш дека после форматот, само програмчето и Windows-от да бидат во C и НИШТО друго ?!
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
За овие точки (модови) зборував
GDB.JPG

И за таа точка што не ти е јасна, за да со сигурност врати 100% од Ц дискот, ништо на него не треба да има инсталирано, па дури ни Windows.
А програмчето НИКАКО не сме да е на Ц. Колку повеќе на Ц партицијата има нови податоци, се помали се шансите да врати податоци. Останува да пробаш со опциите 3 и 4 од сликата.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Во последно време ми се појавува ова во мало прозорче и не знам шо да му правам и како да го решам, хелп плис :)

Microsoft Silverlight Out-of-Browser Launcher has stopped working
 

Kajgana Shop

На врв Bottom