Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
--- надополнето: Nov 25, 2011 12:39 AM ---
Спушти анти кејлогер и инсталирај или пак вообичаено кејлогерите се стартуваат Ctrl+Shift+Alt+K или Ctrl+Shift+Alt+H[/quote]

Средив сепак ти благодарам на одговорот.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Да не имаш нешто чепкано низ биосот па сега да се зезнала работата ? Влези во менито на биосот, и барај нешто како Load default settings/return to default settings, стисни ентер и рестартирај го компјутерот. Друго, убаво ти кажува втората порака "CPU FAN fail or speed too low", ај провери го кулерот на процесорот дали (воопшто) врти. Со програм како Speedfan можеш да ја видиш температурата на процесорот и бројот на вртежи. Ако температурата е поголема од 80-85, нешто не е во ред.
Ставив да бидат како основни детаљите а за ова другото би го направил да можеше да се вклучи компјутерот. Кулерот врти.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Имам проблем со BS Player. Кога и да пуштам .avi file никогаш несака да ми го отвори, само црна слика.. е сега пробав со mp4 формат си работи нормално. Да не фали некој кодек па некој да ми даде линк или друг е проблемот? btw користам BS Player Pro.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Имам проблем со BS Player. Кога и да пуштам .avi file никогаш несака да ми го отвори, само црна слика.. е сега пробав со mp4 формат си работи нормално. Да не фали некој кодек па некој да ми даде линк или друг е проблемот? btw користам BS Player Pro.
Ако ти е за .avi тогаш инсталирај го овoj второто на страната http://smplayer.sourceforge.net/downloads.php?tr_lang=en со овој можеш да симнуваш преводи директно само отвори го филмот со него и иди на subtitles a после на find subtiles. Памти и до кај си гледал па кога пак ќе отвориш продолжува од таму.
;)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Instalirav nov Windows, ali neam makedonska (kirilicna) poddrska, Pomos?
 
Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
Instalirav nov Windows, ali neam makedonska (kirilicna) poddrska, Pomos?
Control Panel>Clock,Language, and Region>Region and Language>Change Keyboards or other input methods>Keyboard and languages>Change Keyboards>Add>Macedonian (Fyrom:mad:) Standard>Ok>Apply,Ok>Ok! Job Done! :)

За Седмица ова иначе!
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
276
Поени од реакции
14
Дали некој може да ми прати линк за програма која врака избришени слики од СД картичка? Ми текнува лани најдов една, која работеше, и со неа успеав да вратам слики од пред две години можеби и повеке ама сега ни за жива глава не можам. Тие шо ги најдов, ми ги вракаат сликите шо веке ги имам.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.736
Поени од реакции
9.856
Помош !

Прво ми го хакирале фб профилот т.е. ми го смениле пасвордот, па после и мсн пасвордот и на крај и мејлот го сјебале .. фб го средив некако ,го ресетирав пасвордот , ама мејлот неможам !
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
А.Незнаев кај да пишам ај еве тука ваљда до софтверо е .Имам п4 со 1.7 гх .Рам 512 .40 гига меморија незнам шо графичка е не се разбирам толку .Другар ми го има истио PC само шо има 80 гига ама сто пати му е побрз.Кај мене коши ко будала шо мож да е рботава .Значи гугл хром ми отвара едно 10 до 15 секунди.На XP работам.
Совет?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.710
Поени од реакции
5.356
штом пишам овде значи иам проблем :) е сеа шо е проблемот... иам компјутер со две графички картички до пред некој ден си работеше супер ама сега изгледа ми се измешани нешто драјверите и не можам да го средам.. ко ќе го уклучам преку едната графичка (Nvidia) компјутерот, одма ми се блокираат и маусот и тастатурата значи не реагираат воопшто... ко ќе се уклучам на on board графичката што е компјутерот си работи нормално само што не гледам слика... пс. пробав и со enable disable и на двете графички ама џабе.. сеа ако имал некој ваков сличен проблем нека помогне :) секоја помош е добредојдена
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Помош !

Прво ми го хакирале фб профилот т.е. ми го смениле пасвордот, па после и мсн пасвордот и на крај и мејлот го сјебале .. фб го средив некако ,го ресетирав пасвордот , ама мејлот неможам !
Како го среди фејсбукот а мејлот не :) ? Преку телефон ?
Инаку, пробај со она customer support, потполни го формуларот со што е можно повеќе податоци и за 24 часа би требало да добиеш повратана порака со инструкции што понатаму.
--- надополнето: Nov 28, 2011 6:04 PM ---
А.Незнаев кај да пишам ај еве тука ваљда до софтверо е .Имам п4 со 1.7 гх .Рам 512 .40 гига меморија незнам шо графичка е не се разбирам толку .Другар ми го има истио PC само шо има 80 гига ама сто пати му е побрз.Кај мене коши ко будала шо мож да е рботава .Значи гугл хром ми отвара едно 10 до 15 секунди.На XP работам.
Совет?
Само хромот те зеза така или и останатите пребарувачи/програми споро се вклучуваат ?
--- надополнето: Nov 28, 2011 6:06 PM ---
штом пишам овде значи иам проблем :) е сеа шо е проблемот... иам компјутер со две графички картички до пред некој ден си работеше супер ама сега изгледа ми се измешани нешто драјверите и не можам да го средам.. ко ќе го уклучам преку едната графичка (Nvidia) компјутерот, одма ми се блокираат и маусот и тастатурата значи не реагираат воопшто... ко ќе се уклучам на on board графичката што е компјутерот си работи нормално само што не гледам слика... пс. пробав и со enable disable и на двете графички ама џабе.. сеа ако имал некој ваков сличен проблем нека помогне :) секоја помош е добредојдена
Влези во сејф мод, пробај преку System Restore да ги вратиш подесувањата какви што биле пред денот кога се зезнала работата. Деинсталирај го драјверот за нвидиа графичката и симни нов. Откако ќе го направиш тоа, во biosot направи disable на онбоард картичката, можно е и да има некаков конфликт помеѓу нив двете.
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Само хромот те зеза така или и останатите пребарувачи/програми споро се вклучуваат ?
--- надополнето: Nov 28, 2011 6:06 PM ---
Абе и My Computer тешко ми отвара и општо кочи цел компјутер
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.736
Поени од реакции
9.856
Како го среди фејсбукот а мејлот не :) ? Преку телефон ?
Инаку, пробај со она customer support, потполни го формуларот со што е можно повеќе податоци и за 24 часа би требало да добиеш повратана порака со инструкции што понатаму.
.
Преку телефон :) ми пратија ресет код среќа.. а ќе пробам за мејлов иначе фала ти
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Абе и My Computer тешко ми отвара и општо кочи цел компјутер
Симни некое програмче како ccleaner, system mechanic, некој солиден антивирус.. скенирај и пробај да средиш нешто (обавезно и дефрагмент направи). Според постот што си го пишал, конфигурацијата и не е некоја многу јака меѓутоа за хп и не е така лоша. Види исто дискот да не ти е преполн со многу податоци/игри, избриши тоа што не ти е потребно колку толку да се ослободи простор.
--- надополнето: Nov 28, 2011 6:17 PM ---
Преку телефон :) ми пратија ресет код среќа.. а ќе пробам за мејлов иначе фала ти
Си имал среќа (тој/таа што ти го пробил профилот изгледа не бил доволно запознат со тоа дека мобилниот се отстранува од профилот без никакви пораки/лозинки :D ). Инаку, еве го линкот за ресетирање на лозинката, внеси ја лозинката и кодот од сликата и избери ја третата опција за Customer Support. Ќе биде побарано да внесеш и друга адреса (на која би исконтактирале со тебе).
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.710
Поени од реакции
5.356
Влези во сејф мод, пробај преку System Restore да ги вратиш подесувањата какви што биле пред денот кога се зезнала работата. Деинсталирај го драјверот за нвидиа графичката и симни нов. Откако ќе го направиш тоа, во biosot направи disable на онбоард картичката, можно е и да има некаков конфликт помеѓу нив двете.
a како да влезам преку сејф моуд ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom