Помош, софтверски проблеми и совети

T

Tetro

Гостин
Прашав претходно али не помогна.. значи неможам и неможам да снимам игра, нон-стоп проблеми со directX .. го инсталирав,деинсталирав..најновите верзии,сите верзии на directx,ги надоградив драјверите на грфичката и пак ништо.. ossupated error for directX и ерор нот афаунд mss32.dll . Помош ?
провери тука
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
81
Поени од реакции
0
Некој ти чепкал во BIOS и наместил компјутерот да се подигнува (бутира) од ЦД и САМО ОД ЦД без да има опција да бара HDD.

Треба да наместиш таму да се бутира од хард диск.

А можеш да ми кажеш како ? :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
^ за да влезеш бо БИОС-от рестартирај го компјутерот и стискај на DEL или на F2, зависи до матичната на кое копче ќе влезеш во БИОС. Тука од табовите горе избери го БООТ т.е. следниот:

Прегледај го приврзокот 34706

Секој хардвер приклучен на твојата матична од која е возможно компјутерот да се бутира ќе ти биде прикажан тука. Тука се подредени според приоритетот по кој компјутерот ќе бара ОС. Во овој случај на сликата, првин ќе бара оперативен систем на некој отрстранлив медиум(флопи, усб....), потоа ако не најде ќе бара на хард-дискот, па на цд-ром.
Во твојот случај најверојатно прв на листата е ставен цд-ромот! Тука треба да си наместиш прво хард-диск, па потоа надолу другите(removable devices, cd-rom.....).

Откако ќе го направиш ова оди на табот Exit па на Exit and save changes, како на сликава:
Прегледај го приврзокот 34707
 

mikki

FeRRuM
Член од
15 мај 2009
Мислења
74
Поени од реакции
0
remote desctop connection

moze nekoj da objasni okolu remote desctop connection i koj e passwordot sto go bara na krajot??
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Не е таков BIOSOT кај мене :(
Зависно од биосот (кој пак зависи од староста и типот на матичната) има разноразни биос јутилитис. можеби овој линк ќе ти помогне...сетирања на boot priority со слика.

http://www.hiren.info/pages/bios-boot-cdrom

Ако нема на тој линк (мада мислам дека ќе се снајдеш), види овде преку слики
http://www.google.com/images?um=1&hl=mk&tbs=isch:1&sa=1&q=boot+priority+bios&btnG=Пребарај

Задржи се само на тој дел -приоритет (освен ако не вршиш инсталација) харддиск прв, цд-ром втор
 
Член од
15 јули 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
moze nekoj da objasni okolu remote desctop connection i koj e passwordot sto go bara na krajot??
Не се замарај со тоа имаш многу полесно решение без никакви подесувања.
TeamViewer
Пробај го па ќе видиш, имам работено и remote desktop, но ова што ти го нудам е баш ништо не треба да подесуваш
само му го даваш програмот го инсталира и ти кажува ID и Password(се геренира на секое уклучување на апликацијата) и бираш како да се поврзеш.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
^^ Користете ја темата за софтвeрски проблеми и прашања. Споено.
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Ова прашање не знам дали е за тука, ама да си прашам јас. :)

Пред да инсталирам Winamp, користев MediaMonkey. Откако го инсталирав него, музичките копчиња на тестатурата не работат.
Претходно работеа, помош?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
^ Во винамп сега не ти работат, така? А во МедиаМајмун ти работат ли?

p.s. И која верзија на Винамп ја користиш кажи...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ова прашање не знам дали е за тука, ама да си прашам јас. :)

Пред да инсталирам Winamp, користев MediaMonkey. Откако го инсталирав него, музичките копчиња на тестатурата не работат.
Претходно работеа, помош?

  1. Во Winamp оди во Options —> Preferences.
  2. Под General Preferences, оди на Global Hotkeys.
  3. Штиклирај го Enable default multimedia key support
  4. Кликни Close
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Сега го форматирав компјутеров, се инслирав ама ми треба драјвер уште за звучната картичка, немам звук кога ке пуштам песна или слично, помош ? Некој да ми ги даде? :)

Частам ПИВО! :Р
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Сега го форматирав компјутеров, се инслирав ама ми треба драјвер уште за звучната картичка, немам звук кога ке пуштам песна или слично, помош ? Некој да ми ги даде? :)

Частам ПИВО! :Р
Најди си го името на матичната, после на гугл најди спецификации за матичната, таму ќе видиш што звучна имаш, па ќе знаеш за што да бараш драјвери.

Или ако го имаш цедето од матичната, таму се.
Или отиди на официјалниот сајт од матичната, таму мора да има.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Најди си го името на матичната, после на гугл најди спецификации за матичната, таму ќе видиш што звучна имаш, па ќе знаеш за што да бараш драјвери.

Или ако го имаш цедето од матичната, таму се.
Или отиди на официјалниот сајт од матичната, таму мора да има.
Еми како да го направам ова.
Види, јас неам појма ми го форматираа, свакаш и сега ми треба звучна и како што да проверам па да ви дадам име, па да ми дадете.

Хелп!

--- надополнето ---

Има ли некој да даде? Хитно ми е ...


:/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom