Помош, софтверски проблеми и совети

Z

ZeroStyle

Гостин
Системските процеси немаат врска со стартап. Старт-ап се само програми што стартуваат заедно со упалување на компјутерот. Ништо не спомнав јас за старт-ап. Јас кажав дека не смее да ги исклучи сите "Services" (Погледни у msconfig, има 2 таба, сервисес и стартап)
Тој што си го цитирал не спомна ништо друго освен msconfig>startup>desellect all. Тоа напиша он, ти грешно сфати. Он не спомна services.
А ако тргнеш се од се од startup ништо нема да се деси.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
sto e toa advanced recovery i dali mi pomaga da si gi vratam slikite od matura koi sum si gi izbrisala pri reinstaliranje na windowsot
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.747
Поени од реакции
4.985
sto e toa advanced recovery i dali mi pomaga da si gi vratam slikite od matura koi sum si gi izbrisala pri reinstaliranje na windowsot
чим е избришано ..нема враќање ..чао пријатно ..а адванс рековери појма неам шо е
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
sto e toa advanced recovery i dali mi pomaga da si gi vratam slikite od matura koi sum si gi izbrisala pri reinstaliranje na windowsot
Ако сакаш да си ги вратиш избришанита слики ќе ти треба Nero 9 или Power Data Recovery. Вторто ти е подобра опција според мене смао ќе треба малку повеќе да чекаш додека да ги пронајде па тогаш да ги вратиш.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Start - Run - Msconfig - Startup и таму види ислкучи процеси што не ти се важни или оди Desellect All па потоа штиклирај само антивирусот!
NOT! Знаеш ли колку други процеси има што се важни за компјутерот освен антивирусот? "Системски" процеси? Ако она го направи ова што и го кажа и се' сјеба цел компјутер. Не пишувај и не пробувај да помогнеш, кога не се разбираш.


Системските процеси немаат врска со стартап. Старт-ап се само програми што стартуваат заедно со упалување на компјутерот. Ништо не спомнав јас за старт-ап. Јас кажав дека не смее да ги исклучи сите "Services" (Погледни у msconfig, има 2 таба, сервисес и стартап)
:bitch:

Контрадикторно нешто??!??! Посебно ова црвеново? Кај спомнав јас нешто за сервисите ај кажи и ај најди нешто грешно во мојот пост!!!

sto e toa advanced recovery i dali mi pomaga da si gi vratam slikite od matura koi sum si gi izbrisala pri reinstaliranje na windowsot
како што ти пиша и Rudess земи си Power Data Recovery. Враќа 95% од избришаните фајлови. Испробано:smir:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
:bitch:

Контрадикторно нешто??!??! Посебно ова црвеново? Кај спомнав јас нешто за сервисите ај кажи и ај најди нешто грешно во мојот пост!!!

Ок де, не сум видел добро...Кулирај ти малце, ок?

Сепак ке напоменам дека не смеат да се гасат процесите од "Services" табот.
 
С

сашенко

Гостин
Знае некој зошто би можело да го нема RUN од старт менито и каде да го најдам на друго место?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
И кај мене го нема RUN, а и некои програми ми се пуштаат и после одма се гасат :nesvest: пример Malwarebytes' Anti-Malware и MS-DOS
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Знае некој зошто би можело да го нема RUN од старт менито и каде да го најдам на друго место?
И кај мене го нема RUN, а и некои програми ми се пуштаат и после одма се гасат :nesvest: пример Malwarebytes' Anti-Malware и MS-DOS
Десен клик на старт менито - Properties - Customize - Штиклирајте Display RUN.

Исто може да го уклучувате преку кратенката: Windows Logo + R
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Пробав со кратенката и пишува This operation has been cancelled due to restricions in effect on this computer. Please contact your system administrator.
А го нема и во customize
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Пробав со кратенката и пишува This operation has been cancelled due to restricions in effect on this computer. Please contact your system administrator.
А го нема и во customize
Од кога ти прави вака? Пробај со System Restore и зачисти од тројанци и такви глупости.
 
С

сашенко

Гостин
Пробав и со System Restore и пак е исто а антивирусот покажува maximum protection.И не наоѓа никакви вируси на full scan ниту на посебно секој диск.Не дава никакви известувања за некакви не непосакани фајлови што често знаеше да прави порано.Се изгледа како да е сосема О.К.И сеа?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Што е исто? За run ли што не ти пушта?
И пишувајте кога барате помош што оперативен систем и антивирус/програми користите соодветно за помош...
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
238
Поени од реакции
4
Пробав и со System Restore и пак е исто а антивирусот покажува maximum protection.И не наоѓа никакви вируси на full scan ниту на посебно секој диск.Не дава никакви известувања за некакви не непосакани фајлови што често знаеше да прави порано.Се изгледа како да е сосема О.К.И сеа?
Вака сеа, напиши на "search" regedit, најди го и уклучиго, после тоа оди во оваа полиса
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced\].
После ова оди кај што е полисата Explorer. Потоа од десната страна кликни и оди New и напрај си DWORD value односно вредноста да се вика DWORD, значи нова вредност и намести да биде 1. После тоа од кога ќе направиш нова вредност излези од таму и рестарт на компјутерот. И ќе го имаш run на старт менито. И пиши сто си направил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom