Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
Start - Run - Msconfig - Startup и таму види ислкучи процеси што не ти се важни или оди Desellect All па потоа штиклирај само антивирусот!

NOT! Знаеш ли колку други процеси има што се важни за компјутерот освен антивирусот? "Системски" процеси? Ако она го направи ова што и го кажа и се' сјеба цел компјутер. Не пишувај и не пробувај да помогнеш, кога не се разбираш.


 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Jok , ne pomaga ni ova .... pak mi se resetira Pc-vo na odredeno vreme -.- -.-
Тоа што ти го кажаа, не требаше да ти го поправи проблемот, туку пред да ти се рестартира да ти се појави син екран (BSOD) и да ни пишеш тука што ти пишува таму.

И кога се рестартира, зашто, и од кога ти прави вака? Ти се рестартира кога правиш нешто специфично, или и да го оставиш само на десктоп да стои, пак ќе се рестартира?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
Тоа што ти го кажаа, не требаше да ти го поправи проблемот, туку пред да ти се рестартира да ти се појави син екран (BSOD) и да ни пишеш тука што ти пишува таму.

И кога се рестартира, зашто, и од кога ти прави вака? Ти се рестартира кога правиш нешто специфично, или и да го оставиш само на десктоп да стои, пак ќе се рестартира?
И нека види дали е жежок компјутерот кога се рестартира сам, можеби е поради голема температура на процесорот. Нека проба да усиса внатре прашината, или да земе нов кулер. Најдобро да го однесе на сервис и да им каже дека сам се рестартира, они ќе го напраат..
 

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18
Najdobro da si proveri koja mu e rabotna temperetura na CPU ako se kreva okolku 60 stepeni a vo pozadina nisto ne raboti togas e stvarno za cistenje toa moze da go proveri so ovaa programce Everest
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.010
Поени од реакции
5.326
Mi treba pomos!! Installirav nov windows ama nema makedosnak podrska a nemoze ni da se namesti znaci ne postoi vo samiot windows ja nema. Ako znaete nekak nekoj program so bilo da se vmetne vo windowsot!!!
 
С

сашенко

Гостин
Нека скенира со некој добар антивирус и антитројан прво, ако и тоа не помогне пробај:

start - run и нека пише regedit

После влези во HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer

И нека види дали има "NoFolderOptions" од десно. Ако има дабл клик на него и стај вредност '0' и рестартирај го компјутерот.

И нека провери дали е логиран како Админ :helou:

Му го кажав ова ама вика дека неможе да најде RUN од старт менито и мора да е некој вирус ова ама вика имал добар антивирус и не би требало.Ако немате друга идеја како да го напраи ова барем линк4е од некои антивируси што може да помогнат плеасе

Mi treba pomos!! Installirav nov windows ama nema makedosnak podrska a nemoze ni da se namesti znaci ne postoi vo samiot windows ja nema. Ako znaete nekak nekoj program so bilo da se vmetne vo windowsot!!!

Мислам дека треба да пазиш какви виндовси инсталираш ако сакаш да немаш проблеми.Најди си некој виндовс од другари што сигурно добро работи и има се што треба и користи си го тој а вака со многу експерименти и разлицни виндовси и јас се завфркавав и нон стоп проблеми си компјутерот си имав.
 
I

InF3cTeD

Гостин
^Abe drugar go koristo podolgo vreme od nego go zemav mn e dobar ama nema makedonska podrska mene toa mi e:S
а како другар ти го користи со или без мак подршка...ако има кај него тогаш мора да има и кај тебе или да се намести..не се заебавај со глупи windows-и
 
Z

ZeroStyle

Гостин
NOT! Знаеш ли колку други процеси има што се важни за компјутерот освен антивирусот? "Системски" процеси? Ако она го направи ова што и го кажа и се' сјеба цел компјутер. Не пишувај и не пробувај да помогнеш, кога не се разбираш.


Не шири дезинформации. Ништо штетно нема ако од-штиклираш се. Антивирусот и системските процеси сами ќе се стават во start up. Јас на овој начин тргнав spyware.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
Не шири дезинформации. Ништо штетно нема ако од-штиклираш се. Антивирусот и системските процеси сами ќе се стават во start up. Јас на овој начин тргнав spyware.
Системските процеси немаат врска со стартап. Старт-ап се само програми што стартуваат заедно со упалување на компјутерот. Ништо не спомнав јас за старт-ап. Јас кажав дека не смее да ги исклучи сите "Services" (Погледни у msconfig, има 2 таба, сервисес и стартап)
 

mikki

FeRRuM
Член од
15 мај 2009
Мислења
74
Поени од реакции
0
imam vista sakam xp ne mozam da napravam format pomos od nekoj so znae so treba da napravam
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.287
Поени од реакции
1.578
imam vista sakam xp ne mozam da napravam format pomos od nekoj so znae so treba da napravam
Сата драјвери ти требаат или во BIOS да ја исклучиш сата подршката и тогаш ке можеш да си инсталираш XP
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Момци едно прашање...кога правам систем ресторе можам некако да ги повратам тие фајлови што ми биле пред да го направам ресторот,на пример слики клипови,програмчиња и такви работи ???
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Момци едно прашање...кога правам систем ресторе можам некако да ги повратам тие фајлови што ми биле пред да го направам ресторот,на пример слики клипови,програмчиња и такви работи ???
System Restore
Врз основа на restore point-от и датумот на враќање се враќа во таа состојба која била тој ден. Ако имаш тоа што го сакаш да го вметнеш одкога ќе вратиш временски cd-то и снимај ги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom