Помош, софтверски проблеми и совети - III дел

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Инсталирав Касперски па нешто не чинеше и го избиршав. И додека беше инсталиран немав излез ни на интернет ни на некоја апликација на мрежа, освен FTP серверот. Сега пак немам нет, и преку линукс сум ама ми треба видовс итно.
хелп ?
 
С

Спенсер

Гостин
зашо ми прај вака бе??еве сега листам по форумов и TASKBAR-от доле шо е ке ми се заглави,неможе ни една иконка да кликнам (ни старт ни нишо),а компјутерот си работи, можам да правам шо сакам, и за да го направам морам CTRL+ALT+DELETE па VIEW па REFRESH, и дури тогаш ке ми се откочи таскбарот, имам Windows Xp sp3
 

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
ПОМОШ...како да направам на десктопот околку иконата тоа белото да го снема да иде текстот директно на позадината односно да се вклопат боите???:nesum:
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
ПОМОШ...како да направам на десктопот околку иконата тоа белото да го снема да иде текстот директно на позадината односно да се вклопат боите???:nesum:
Имаш на 105. и 106. страница на оваа тема. :)
 
P

Princ

Гостин
Една-две страни назад кажавме како. Читајте малку, мрзи.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
ПОМОШ...како да направам на десктопот околку иконата тоа белото да го снема да иде текстот директно на позадината односно да се вклопат боите???:nesum:
Еве како:
My Computer десен клик Properties -> Advanced -> Performance -> Settings -> Visual Effects
Одбираш Custom и ги штиклираш само последните 3 другото се одштиклирај и понатаму знаеш се ОК->OK
 

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
Една-две страни назад кажавме како. Читајте малку, мрзи.
Имаш на 105. и 106. страница на оваа тема. :)
Ништо ама баш ништо од тоа не ми помогна само се мења изгледот на виндоусот и бојата и на Точкест примерот пробав и на Принц нејке:nesum:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Хаха епа тогаш советот на Касперски побарај го :pos:

А што имаш инсталирано, како ти се појави тоа?
 

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
Хаха епа тогаш советот на Касперски побарај го :pos:

А што имаш инсталирано, како ти се појави тоа?
На минатиот виндоус се беше ок го форматирав и снимив нов али истата верзија и се поремети нешто иначе не е до вирус иам Касперски секој ден скенира вируси немам барем од нив се отарасаив незнам што мозе да му биде:toe:
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Едно прашање. Вака пробувам да форматирам компјутеро и да инсталирам Windows XP, ама проблемот е тоа што кога треба да се појави партиционерот се појавува порака, дека не постои инсталирано хард диск. Пробав со друг оперативен систем поточно Ubuntu 6.03 е се убаво биде се форматира се инсталира и се користи, потоа прбав пак со Windows ама се појавуваше истата порака.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Едно прашање. Вака пробувам да форматирам компјутеро и да инсталирам Windows XP, ама проблемот е тоа што кога треба да се појави партиционерот се појавува порака, дека не постои инсталирано хард диск. Пробав со друг оперативен систем поточно Ubuntu 6.03 е се убаво биде се форматира се инсталира и се користи, потоа прбав пак со Windows ама се појавуваше истата порака.
Би требало хардискот да ти е SATA (2). Прочепкај во биосот, мислам дека тоа едно RAID треба да ти биде ENABLE или обратно. Види како ти е, па стај го обратно.

Или со убунту кога форматираш, ако можеш партициите напрај ги да бидат NTFS
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom