Помош - сакам да градам!

Член од
25 март 2012
Мислења
7.317
Поени од реакции
3.117
Фала! А надворешна? (Мислам дека ќе треба и таква, или?)
Toa е за надворешна, внатре не се става, освен ако сакаш да се измамиш самата себеси дека си вршел термоизолација...
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
196
Некој да не знае мајстор од Скопје да ми препорача што би можел од лексан или плексиглас да ми направи две работи:
- врата за туш кабина
- лизгачка врата за кујна

Се отепав од барање, ама никој не најдов до сега, a навистина многу ми треба пред да почнат празнициве, нови години и уште триста одмори.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Едно прашање, кое е подобро, и поефтино, подрум под кука за гаража и останато, или лепенка гаража со простор за останато?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
Едно прашање, кое е подобро, и поефтино, подрум под кука за гаража и останато, или лепенка гаража со простор за останато?
Поефтино ти е гаража лепенка до самата куќа... и правиш мали темели, sидаш нагоре, ставаш кров и врата......., додека пак гаражата под куќа е поубаво, помалку простор зафаќа, но и поскапо......., треба подлабоко да се копа, хидроизолации, обични изолации, изолација на таванот од гаражата итн.
Се зависи со колку пари располагаш........, а јас кога би бирал би избрал гаража одвоена од самата куќа, т.е. да се наоѓа во самиот двор :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.317
Поени од реакции
3.117
Едно прашање, кое е подобро, и поефтино, подрум под кука за гаража и останато, или лепенка гаража со простор за останато?
I po eftino i podobro e garazhata da ti bide odvoen objekt, ako imas dvor sekako. Zatoa sto garazhnata vrata ne mozhe da se napravi taka a da ne e termicki most. I poradi izduvnite gasovi treba min dve vrati da ima megju garazhata i kuqata, osven ako ti e odvoen objekt i vleguvash samo od nadvor.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Гледам по огласиве, занаетчии градат карабина за по 70-90еур м2 со нивни матријал. Колку е точно тоа, и кој квалитет? Да не знае некој? Бидејки на форумов и на еден блог прочитав дека од м2 иде над 110еур?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.522
Поени од реакции
21.773
Гледам по огласиве, занаетчии градат карабина за по 70-90еур м2 со нивни матријал. Колку е точно тоа, и кој квалитет? Да не знае некој? Бидејки на форумов и на еден блог прочитав дека од м2 иде над 110еур?
Не знам колку е точно тоа. Ама да знаеш дека по некоја логика, карабина не ни може да испадне повеќе од 90 евра за метар квадратен, па така - таа цена од 70 до 90 евра е реална.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
225
Поени од реакции
22
Не знам колку е точно тоа. Ама да знаеш дека по некоја логика, карабина не ни може да испадне повеќе од 90 евра за метар квадратен, па така - таа цена од 70 до 90 евра е реална.
Фала другар, а да не знаеш уште како се рачуна квадратурата за покривот или за подрумот ако градбата ми е 8х10м?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.480
Дали има врска дебелината на плочата со дебелината на столбовите?

Ако столбовите имаат дебелина 60 цм, колку дебела ќе биде плочата?
:)
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.019
Поени од реакции
434
Фала другар, а да не знаеш уште како се рачуна квадратурата за покривот или за подрумот ако градбата ми е 8х10м?
Podrumot ako pravis celosen iskop znaci ke bide 80m2 a krovot 80m2 x 1.3 = 104 m2
Kolkava visina ke imas na podrumot dali ke bide kukata na cokle ama vrti sukaj tuka si
--- надополнето: 10 јануари 2014 во 18:40 ---
Гледам по огласиве, занаетчии градат карабина за по 70-90еур м2 со нивни матријал. Колку е точно тоа, и кој квалитет? Да не знае некој? Бидејки на форумов и на еден блог прочитав дека од м2 иде над 110еур?
Realna cena ako ti ja gradi firma da.Po 110evra pa i do 140evra.Mene me kostase okolu 110evra od m2 so iskop garaza i donesena kanalizacija do kukata rampa i ogradena odokolu so zidovi za dvorot da si go obelezam.Kapaci lim i oluci ama samo na krovot.E sega posle toa e trosokot.Kolku pari si dal do togas posle kete kosta isto tolku za da zavrsis.Dvor e bonus,
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.317
Поени од реакции
3.117
Дали има врска дебелината на плочата со дебелината на столбовите?

Ако столбовите имаат дебелина 60 цм, колку дебела ќе биде плочата?
:)
Нема врска, Ако столбот е 60цм значи се работи за зграда, а плочата е иста кај зградата и кај обичната куќа.
Поздрав од Чкљ-ите
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Грубо кажано, онака на кур/ташак муабет, за 50 000 евра дали може да се направи куќа у Велес? Значи немам ниту земјиште, нишо, буквално се сакам во тие пари да знам дали може да влезе? Значи, земјише, комуналии, кука на 1 спрат со спална, кујна, купатило, дневна соба и 2 детски соби, значи од прилика некој 100 квадрата, и малку дворно место да ми остане. Е сега на оваа цена 5%-10%-15% повеке/помалку ок е, се толерира бидејки имам стан во кој што сега живеам и тој ке го продадам, ми го проценија некој 25 000 евра.....

Значи не сакам ништо специфично, само да ми кажете дали може или не? Бидејки планирам летово да фане и да почнам да градам а буџетот е тој сега за сега, па ке видиме, како ке даде господ, па да знам што да очекувам.

Исто така планирам по полека да градам, бидејки не ми се брза додека пораснат децава, така да некој минимум 4-5 години имам фора.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom