Помош, проблеми, прашања, совети...

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Имам проблем и тоа огромен ми треба помош што е можно побрзо!

Компјутерот ми чита усб,а сега приклучив хард диск,дискот свети се како што треба ама не ми го дава во компјутер да го отворам.Што би можело да биде проблемот?
--- надополнето: 12 август 2013 во 02:46 ---
Имам проблем и тоа огромен ми треба помош што е можно побрзо!

Компјутерот ми чита усб,а сега приклучив хард диск,дискот свети се како што треба ама не ми го дава во компјутер да го отворам.Што би можело да биде проблемот?
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.486
Поени од реакции
2.367
Имам проблем и тоа огромен ми треба помош што е можно побрзо!

Компјутерот ми чита усб,а сега приклучив хард диск,дискот свети се како што треба ама не ми го дава во компјутер да го отворам.Што би можело да биде проблемот?
--- надополнето: 12 август 2013 во 02:46 ---
Имам проблем и тоа огромен ми треба помош што е можно побрзо!

Компјутерот ми чита усб,а сега приклучив хард диск,дискот свети се како што треба ама не ми го дава во компјутер да го отворам.Што би можело да биде проблемот?
Да не треба да почекаш некое време за да ти се прочитаат податоците во хард-дискот?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Колку од прилика е животниот век на една батерија за лаптоп? Лаптопот се користи секој ден, по 12 часа, најчесто е цело време уклучен во струја, но никогаш не сум имала навика да ја вадам батеријата. А кога го користам на батерија ја трошам до крај па го пуштам да се полни. Го имам веќе три години лаптопот и пишува Percent of original capacity: 48%.
 

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
имам еден зае*ан проблем со звучната (conexant) на лаптоп (asus). пред 1 недела почна да ми се губи звукот. музиката или видеото си продолжуваат да одат, ама нема звук на излез. на икончето во Notification area нема црвен Х, се' изгледа нормално. ако го исклучам винамп или било која програма што ја користам во тој момент и ја стартувам одново (или рифреш на видео на јутјуб) си почнува нормално да работи, но по минута-две пак се губи. прочитав по други форуми дека проблемот е во Windows audio service - се исклучува па потребно е одново да се вклучи. ама, кај мене во Services.msc си стои дека работи и дека 3те процеси од кои зависи Multimedia class scheduler, Remote procedure call и Windows audio endpoint builder, сите работат во моментот. ако сепак ги рестартирам, се враќа звукот, ама пак само на минута-две. дури го отштиклирав и Allow applications to take exclusive control over this device во Speaker properties, па и Disable/Enable во Device manager, ама ништо. си реков ај ќе направам апдејт на драјвери ама пак исто. па си реков ај ќе направам restore, ама ни тоа не помогна. последна опција беше формат и преинсталирање на пенџериња (7ка ултимејт) и пак чорба. претходно немав ништо ниту инсталирано ниту апдејт правено, па не ми е јасно зошто ова се случува.
некое чаре некој дали има? :confused:
 
Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Мозе ли некој да ми каже што треба после скенирањето со оваа програма ако треба нормално WinDirStat
--- надополнето: 14 август 2013 во 18:07 ---
Мозе ли некој да ми каже што треба после скенирањето со оваа програма ако треба нормално WinDirStat
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Мозе ли некој да ми каже што треба после скенирањето со оваа програма ако треба нормално WinDirStat
--- надополнето: 14 август 2013 во 18:07 ---
Мозе ли некој да ми каже што треба после скенирањето со оваа програма ако треба нормално WinDirStat

programata ti pokazuva koi fajlovi najmnogu ti zafakjaat del od harddiskot (golemite kvadrati) Ako ne ti trebaat da gi izbrisas, mnogu e nezgodno da setats niz win explorerot i na sekoj fajal da klikas za da vides kolku zafakja
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Имам еден проблем кој ме мачи месец дена веќе. Ете фајл со конфигурацијата. Што се случува, секогаш при "гејмање" после 4-5 мин компјутерот или се рестартира или мониторот губи контакт. Што досега констатирав и сам и тоа што го однесов 6 пати на сервис. Не е до загревање на GPU-то , додадов 2 кулери еден под графичката еден над, не е хард дискот (тоа беше првичното што ми рекоа на сервис, го сменив). Само е интересно што со време се почесто се случуваше тоа, пред месец беше многу поретко, 1-2 пати на ден макс, сега е на секои 5 мин. Тоа е дијагнозата што можам да ја дадам, искрено се надевам е нешто до графичката бидејќи планирам да ја менувам за 2-3 месеци, но сепак сакам да издржам до тогаш. Ако пак не може вака да се пронајде што не е во ред, да ми дадете број од некој асален сервис или сл, а пак мој совет е ако ги знаете Зоте Брос, се наоѓаат кај золошката, dont trust them, 6-7 пати навака натака одев по горештиниве месецов за ништо. Фала однапред
 

Attachments

Член од
5 март 2011
Мислења
841
Поени од реакции
824
Имам пробле со компјутерот мониторот стално ми губи контакт изгубува слика и некогаш треба подолго време да почекам кога не сака подолго време стиснувам ctrl+alt+delete и најчесто се уклучува но не секогаш
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Имам еден проблем кој ме мачи месец дена веќе. Ете фајл со конфигурацијата. Што се случува, секогаш при "гејмање" после 4-5 мин компјутерот или се рестартира или мониторот губи контакт. Што досега констатирав и сам и тоа што го однесов 6 пати на сервис. Не е до загревање на GPU-то , додадов 2 кулери еден под графичката еден над, не е хард дискот (тоа беше првичното што ми рекоа на сервис, го сменив). Само е интересно што со време се почесто се случуваше тоа, пред месец беше многу поретко, 1-2 пати на ден макс, сега е на секои 5 мин. Тоа е дијагнозата што можам да ја дадам, искрено се надевам е нешто до графичката бидејќи планирам да ја менувам за 2-3 месеци, но сепак сакам да издржам до тогаш. Ако пак не може вака да се пронајде што не е во ред, да ми дадете број од некој асален сервис или сл, а пак мој совет е ако ги знаете Зоте Брос, се наоѓаат кај золошката, dont trust them, 6-7 пати навака натака одев по горештиниве месецов за ништо. Фала однапред

Проба да го преинсталираш оперативниот систем ?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Да, сменив целосно ХДД, а и лиценциран е OS-от не би требало да прави проблем.
Нема врска лиценциран ос, ниту диск. Целава работа во твојот случај може да биде: графичка, чипсет, процесор, напојување. Дали уклучуваш програм за мониторирање на температура и напони за да видиш кои вредности ги дава додека играш?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Имам пробле со компјутерот мониторот стално ми губи контакт изгубува слика и некогаш треба подолго време да почекам кога не сака подолго време стиснувам ctrl+alt+delete и најчесто се уклучува но не секогаш
Кажи конфигурација? Кога ќе изгуби слика гаси мониторот или сеуште свети зелено диодата?Кабелот за сигнал исклучи/уклучи.. Драјвери за графика смени.
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Нема врска лиценциран ос, ниту диск. Целава работа во твојот случај може да биде: графичка, чипсет, процесор, напојување. Дали уклучуваш програм за мониторирање на температура и напони за да видиш кои вредности ги дава додека играш?
Да, 15 пати можеби до сега тестирав, температурата на сите компоненти е стабилна дури и во моментот на исклучување. Единствена бројка што ми шантра малку според логс-от е на VRM-то, што искрено не се разбирам што е, ако можеш да ми објасниш. Иначе тоа за ХДД знам дека немаше шанси да е, тие од зоте ме врткаа..
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Да, 15 пати можеби до сега тестирав, температурата на сите компоненти е стабилна дури и во моментот на исклучување. Единствена бројка што ми шантра малку според логс-от е на VRM-то, што искрено не се разбирам што е, ако можеш да ми објасниш. Иначе тоа за ХДД знам дека немаше шанси да е, тие од зоте ме врткаа..
Voltage regulator module - VRM, стави друго напојување исправно и пробај. Најверојатно напојувањето ти е оштетено и зеза кога ќе се оптерети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom