Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Џабе пак исто е .... а со други игри неам проблем , да преинсталирам нешо драјвери шо знам :)
Пробај преинсталирај ги првин драјверите па види, ако не сакат и така пробај преинсталираја играта и можит ке се попрајт :) BTW за која игра станвит збор ако можит да знам?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Пробај преинсталирај ги првин драјверите па види, ако не сакат и така пробај преинсталираја играта и можит ке се попрајт :) BTW за која игра станвит збор ако можит да знам?
За гта 4 беше ама го средив ..... скрин шот праев и сменав резолуција сеа е океј :)
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.280
Поени од реакции
2.000
Ti pregreva nekoj del vo kukisteto najverovatno procesorot, otvori go kukisteto izvadi go kulerot na procesorot i iscisti go ubavo mozes i so nekoja mala cetkicka da go pomines na onie mesta kaj sto tesko se cisti, nanesi nova termalna pasta (okolu 150den e vo sekoja prodavnica za PC ja ima) vrati go kulerot i pricvrsti go ubavo.
(zastrafi go ubavo paralelno, na youtube imas tutorijal kolku pasta da naneses)

Patem izvadi ja i grafickata i izduvaj ja ubavo ili so nekoja mala cetkicka iscisti vnimatelno ja i vrati ja nazad.

Seto ova so cistenjeto mozes da go napravis i so kompresor za vozduh (samo vnimatelno)
ќе пробам после па ќе видам шо ќе испадне, фала иначе :)
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Се е океј ама многу ми се далеку ..Битола :/
Се надевам си во Скопје во моментов.

Intel® Core™ i5-2430M (2.40 GHz, 3 MB L3 cache)
Mobile Intel® HM65 Express
4 GB 1333 MHz DDR3 SDRAM
2 SODIMM slots
640 GB 5400 rpm SATA II
DVD+/-RW SuperMulti DL
Display: 43,9 cm (17.3") diagonal LED-backlit HD+ anti-glare
VGA: AMD Radeon HD 6490M with 1 GB dedicated GDDR5 video memory

23.000 е најдолу што можам.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Се надевам си во Скопје во моментов.

Intel® Core™ i5-2430M (2.40 GHz, 3 MB L3 cache)
Mobile Intel® HM65 Express
4 GB 1333 MHz DDR3 SDRAM
2 SODIMM slots
640 GB 5400 rpm SATA II
DVD+/-RW SuperMulti DL
Display: 43,9 cm (17.3") diagonal LED-backlit HD+ anti-glare
VGA: AMD Radeon HD 6490M with 1 GB dedicated GDDR5 video memory

23.000 е најдолу што можам.
Супер цена, браво!
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Супер цена, браво!
Само да додадам, се работи за 17 инчен HP 4730s кој ми го дадоа 2-3 дена пред нова година откако им побарав да го сменат со 15 инчниот 4530s (гаранцијата рекоа ќе е истата од 4530s кој беше купен пред 2 месеци значи има останато 10 месеци, но вака скроз нов е лаптоп, иначе на истекот може да се продолжи гаранцијата за уште 12 месеци за негде 30 евра). Го купив за мајка ми божем за да учи Windows..и го има користено можда едвај 2-3 саати. Финтата е што сакав и јас да го користам за на факс (откако видов со 4530s и овој дека едвај ги користи 2-3 саати неделно) но испадна дека 17 инчниот не е баш толку флексибилен за носење колку што мислев..lol. Затоа сакав да земам некој блиску до оние ultra books што се Dell имаат некои добри и лесни модели кај нас. Така што ако на некој му треба моќен лаптоп кој претежно ќе го користи за дома и нема мн. да го носи на други места слободно нека каже :)
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Само да додадам, се работи за 17 инчен HP 4730s кој ми го дадоа 2-3 дена пред нова година откако им побарав да го сменат со 15 инчниот 4530s (гаранцијата рекоа ќе е истата од 4530s кој беше купен пред 2 месеци значи има останато 10 месеци, но вака скроз нов е лаптоп, иначе на истекот може да се продолжи гаранцијата за уште 12 месеци за негде 30 евра). Го купив за мајка ми божем за да учи Windows..и го има користено можда едвај 2-3 саати. Финтата е што сакав и јас да го користам за на факс (откако видов со 4530s и овој дека едвај ги користи 2-3 саати неделно) но испадна дека 17 инчниот не е баш толку флексибилен за носење колку што мислев..lol. Затоа сакав да земам некој блиску до оние ultra books што се Dell имаат некои добри и лесни модели кај нас. Така што ако на некој му треба моќен лаптоп кој претежно ќе го користи за дома и нема мн. да го носи на други места слободно нека каже :)
Безврска прашање али баш ме интересира зошто го замени 4530 со 4730?
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Безврска прашање али баш ме интересира зошто го замени 4530 со 4730?
Па го пробав 15 инчниов и некако ми се чинеше мал и сакав да пробам со поголем монитор, мислев боље продуктивност ќе имам и тоа. Али после користење 2-3 дена сватив дека портабилноста ми е мн. поважна...17 инчен стварно не е лаптоп што сакаш да го имаш ако планираш да го носиш цело време негде.

Плус генерално за HP-to не ми се свиѓа стилот кај копчињата (мада ист е и кај Dell поновите модели, што ме става во двоумица да земам Тошиба), имам другари па кои сакаат вакви копчиња што е лесно да се стискаат.

И искрено откако земав лаптоп некако ми дојде некоја огромна желба за експериментирање, сакам да пробам 2-3 производители и да се решам. Можеби ќе изгубам по 10.000 од лаптоп бидејќи ќе ги продадам за 2/3 од цената али барем ќе си го направам меракот :)

Како и да е, ако знаеш некој што е заинтересиран слободно кажи...веројатно ќе го објавам лаптопов и на оглас али некако имам многу поголема сигурност да му го продадам на човек што е од форумов отколку рандом тип од оглас за кој незнам ништо..
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Edit: Лаптопот е продаден. Си земал нов Asus N55SF:
  • 15.6" HD Display, 1366x678p
  • Intel® QuadCore i7-2670QM
  • 8 GB DDR3 RAM
  • 750 GB HDD
  • nVIDIA® GT555-2 GB
 

snowmen

The Rock
Член од
26 јануари 2009
Мислења
108
Поени од реакции
1
Имам еден проблем со тастатурава
Се си е океј само мултимедијалните копчиња не ми функционираат,пробав и со нови драјвери и пак исто
Инаку тастатурата ми е gigabyte KM7580
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Prasanjevo se nadevam za tuka e.
Sakam da kupam nadvoresen HDD koj isto taka ke e i movie player. Da gi cita site fajlovi, site zvuci. Mi treba takov od 2 TB, kvaliteten.
Kakov bi mi preporacale? I kade mozam da najdam?
Anyone pls?
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Imam problem so lap topot, mnogu mi e slaba baterijata i bez napojuvanje raboti najmnogu 10 min, posledno gledav film i mi trebase stekot za da go napolnam telefonot za malko, pa ja iskluciv baterijata na lap topot i posle 5 min se izgasna ekranot i od togas nikak ne mozam da go uklucam, pokazuva kako da raboti, sijalickata sveti ama ekranto e crn nema nisto, ve molam za pomos
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Не кажа каков лаптоп имаш, ама ај прво пробај вака ( EC reset ):

1. Ако лаптопот е уклучен ( свети ) угасни го
2. Извади го од струја и извади ја батеријата
3. Стисни го копчето за палење и држи го стиснато 15-тина секунди
4. Почекај 2-3 минути
5. Врати ја батеријата назад и приклучи го лаптопот во струја
6. Пробај дали работи
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Дали ова финта вреди и ако лаптопот ти јавува дека треба да ја смениш батеријата, демек нејќе да ја полни бара друга а некогаш ја полни или губи некој контакт?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom