Помош, проблеми, прашања, совети...

С

Спенсер

Гостин
еј,еден другар имат проблеми со компјутерот, значи кога ке го притиснеш копчето за уклучување се пали комп, екранот стои црн, а по 2-3сек почнува да титка, тииииииииииииииииииттттттттттттттт еден долг тиииит, па ке престане и си стои така, за 5-6 сек пак тиииииииттттттттт, значи титка по еднаш долго, шо може да е проблемот??
решен проблем, цркнал рамот, ке се купува нов, фала на помошта
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Епа вака, од денес не знам што му стана на компјутеров, играм дота и по некое време сам се гасне, го пуштам пак пуштам пак дота играм некое време и пак ми се гасне, го упалив пак, таман дур се подигне виндоусот пак ми се изгасна, пак го упалив ова веќе 4 обид, сеуште не ми се изгаснал, температурите ги проверив мислам дека се ок, да не ја знае некој причината за овој мој проблем и како да го решам... :nesum:
Значи, отвори го компјутерот и исчисти го кулерот на процесорот, можно е тоа да ти биде проблемот кога процесорот ќе достигне одредена температура и сам да се гасе. провери го и рамот, евентуално да не има прашина на плочките. направи вака, и пиши што си направил, па ако не да бараме друго решение :)
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Вака,имам лаптоп и десктоп компјутер.Имам адсл интернет и сакам да го поделам со бежичен рутер.Што опрема ми треба и каде можам да ја најдам и одприлика која цена е?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Вака,имам лаптоп и десктоп компјутер.Имам адсл интернет и сакам да го поделам со бежичен рутер.Што опрема ми треба и каде можам да ја најдам и одприлика која цена е?
Ти треба безжичен рутер :toe:
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Не знаев кај да го поставам прашањево, па ај овде:
Дали може да се најде (или, кај можам да најдам) Service Manual за Pentax Optio V10?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не знаев кај да го поставам прашањево, па ај овде:
Дали може да се најде (или, кај можам да најдам) Service Manual за Pentax Optio V10?
Вакви ако има у PDF, побарај по Limewire.
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Само на лимето? :S
Ми треба за апаратот, еднаш ми падна, па никако не се затвараше/отвараше како што треба објективот, и кога го отворив, видов дека едно федерче не беше на место (кога го отворив самото испадна). Го однесов кај еден пријател на сервис, ѓоа да ми помогне, ама ништо и решив такво нешто да најдам, да видам дали ке ми помогне.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Само на лимето? :S
Ми треба за апаратот, еднаш ми падна, па никако не се затвараше/отвараше како што треба објективот, и кога го отворив, видов дека едно федерче не беше на место (кога го отворив самото испадна). Го однесов кај еден пријател на сервис, ѓоа да ми помогне, ама ништо и решив такво нешто да најдам, да видам дали ке ми помогне.

Епа побара ли на лимето?
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Епа побарав на лимето, побарав и по чичко гугл, ама никој ништо не знае.. најдов само едни шо се упатства за стари Pentax-и, не ми вршат работа тие..
Ако некој има некакво упатство, нека сподели, или ке треба да правам експерименти со него..:nesum:
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Земав денес 2 по 2 гига рам и ги местам се и не ми се подига Winot ни Vista ni XP. Пробав и со само една плоча, исчистив за прашина, сменив слотови ништо не работи, ќе ти каже да си одбереш кој оперативен систем ќе го користиш после тоа ќе проба да се подигне и баш пред да ти отвори Desktop се ресетира или се појавува BSD и се ресетира. Подигнав преку Safe Mode и малце ќе проработи и се пушта BSD. На едниот BSD пишуваше Bad Pool Caller али не можев скрос убаво се да прочитам зошто одма се ресетира.
Некакви информации?
 

vLaCki-AK47

Πρώην Τουρκική Δημοκρατία της Ελλάδα
Член од
14 јули 2008
Мислења
137
Поени од реакции
7
Земав денес 2 по 2 гига рам и ги местам се и не ми се подига Winot ни Vista ni XP. Пробав и со само една плоча, исчистив за прашина, сменив слотови ништо не работи, ќе ти каже да си одбереш кој оперативен систем ќе го користиш после тоа ќе проба да се подигне и баш пред да ти отвори Desktop се ресетира или се појавува BSD и се ресетира. Подигнав преку Safe Mode и малце ќе проработи и се пушта BSD. На едниот BSD пишуваше Bad Pool Caller али не можев скрос убаво се да прочитам зошто одма се ресетира.
Некакви информации?
Штом рамовите ти се нови, најверојатно не ти се компатибилни со плочата. Првин стави го стариот рам на плочата, ако работи, тогаш новите рамови пробај ги на друг компјутер. Ако не работат, пробај ги на друг, ако пак не работат, оди у продавницата кажи дека не работат би требало да ти дадат нови ако се уште под гаранција.
Е ако работат на други компјутери, тогаш си зел несоодветен рам за твојата плоча.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Штом рамовите ти се нови, најверојатно не ти се компатибилни со плочата. Првин стави го стариот рам на плочата, ако работи, тогаш новите рамови пробај ги на друг компјутер. Ако не работат, пробај ги на друг, ако пак не работат, оди у продавницата кажи дека не работат би требало да ти дадат нови ако се уште под гаранција.
Е ако работат на други компјутери, тогаш си зел несоодветен рам за твојата плоча.
Така и јас си мислев дека не се соодветни. Ги немам старите плочи рам ги дадов 2 по 1 гига и ми дадоа 2 по 4 гига :)
Ке ги вратам ке ми ги сменат нема гајле се знам со тие од кај што ги земав и купувам од кај нив 10 години ако не и повеќе само се курчам не работат преку викенд :(
Фала ипак на информација :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Така и јас си мислев дека не се соодветни. Ги немам старите плочи рам ги дадов 2 по 1 гига и ми дадоа 2 по 4 гига :)
Ке ги вратам ке ми ги сменат нема гајле се знам со тие од кај што ги земав и купувам од кај нив 10 години ако не и повеќе само се курчам не работат преку викенд :(
Фала ипак на информација :)
Пробај ресетирај го BIOS. Извади ја батеријата од матичната, почекај 13 секунди и стави ја пак :)
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
imam edno prasanje navidum beznacajno ali me vadi od patiki.
imeno se raboti za kursorot na gluvceto.... zabeguva nadvor od marginite na monitorot vo eden moment go snemuva, t.e. kako da rabotnata povrsina desktop da e mnogu pogolema a ne e vidliva. toa go pravi samo od desna strana na desktop.

probav so setinzi difolt na maus isto i manuelno na difolt i seting na monitor, duri i za druga prigoda format dobi pc a toa ostana...dali ima nekoj ideja sto moze da e.
p.s. istoto se desava i so drug maus koga go stavam na pc.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
imam edno prasanje navidum beznacajno ali me vadi od patiki.
imeno se raboti za kursorot na gluvceto.... zabeguva nadvor od marginite na monitorot vo eden moment go snemuva, t.e. kako da rabotnata povrsina desktop da e mnogu pogolema a ne e vidliva. toa go pravi samo od desna strana na desktop.

probav so setinzi difolt na maus isto i manuelno na difolt i seting na monitor, duri i za druga prigoda format dobi pc a toa ostana...dali ima nekoj ideja sto moze da e.
p.s. istoto se desava i so drug maus koga go stavam na pc.
Оди во сетинзите од графичката, и таму побарај кај што ти е селектирано Dualview за сликата на мониторот и одбери си SINGLE или како и да пишува таму за еден монитор. Тебе уствари ти е издолжена ко да имаш 2 монитори еден до друг (вториот ти е десно) :)

Ќе се снајдеш лесно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom