Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Многу веројатно дека ти е интегрирана звучната картичка на матичната, што значи дека не можеш да ја извадиш. Доколку приклучоците ти се како на сликата подолу, значи дека е вградена и не можеш да ја извадиш.

Такви се, значит ќе морам да го носам на сервис..
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Мојт некој да ми сликат кај се наоѓат звучната картица, ме интересират да видам дали е ко рамот или е посожена за ваѓање и редење пошо ме мрзит да го кревам цело куќиште за смена на звучната картица.

99% сум сигурен дека немаш посебна звучна картица :) туку дека ти е вградена на матичната, таа не се вади. А инаку (во случај да имаш) или ако купиш нова, се става лесно, ете „како рамот“ само на задниот дел од куќиштето, во PCI слот.
 

Makaveli_Gunner

The_Motherfucker*
Член од
4 февруари 2011
Мислења
647
Поени од реакции
274
Дечки ако мозе мала помош имам проблем со лаптопот Dell Inspiron n5110 ми беше расипан HDD и го однесов Ск на сервис во центарот ми го заменија хддто и инсталирав оперативен систем windows7 но сега не ми работат копчињата на буквите G H и левото CTRL мозе некој да ми помогне и да ми објасни што е проблемот фала.
 
Член од
2 март 2011
Мислења
99
Поени од реакции
12
Пријатели имам проблем со звучната картичка т.е немам звук на PC-то. Звучната картичка ми е интегрирана (така ми кажаа). Е имам нова звучна картица али незнам како да ја наместам т.е не мошам да ја извадам постоечката. Дали постои можност сам да ја додадам новата или ке мора да го носам на некој сервис :)
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Пријатели имам проблем со звучната картичка т.е немам звук на PC-то. Звучната картичка ми е интегрирана (така ми кажаа). Е имам нова звучна картица али незнам како да ја наместам т.е не мошам да ја извадам постоечката. Дали постои можност сам да ја додадам новата или ке мора да го носам на некој сервис :)
Може и на сервис не го погодиле драјверот за интегрираната звучна па затоа и не работи :) Сум имал некои проблематични звучни карти но има разни начини за да да се погоди драјверот, освен ако не е прегорена.
Е сега старата неможе да ја извадиш пошто е интегрирана на самата матична плоча, само треба да ја исклучиш преку BIOS.
А новата не е ништо комплицирано да ја наместиш, ако си отварал некогаш куќиште и ако ги препознаваш деловите внатре, треба само да ја ставиш полека во еден од долните PCI слотови и да ја заштрафиш со едно штрафче да не испадне од слотот. Потоа или виндоусот ќе ја препознае и автоматски ќе инсталира драјвери, или ќе треба да симнеш драјвер или па да го инсталираш од цд-то доколку го има.
Ако не ти е многу јасно, најдобро однеси го негде на сервис или кај што се разбира.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Имам една нејаснотија сега, лаптопот Тошиба, не знам шо му е поебано, дали батеријата или полначот. Моментално пише уште 68%, уклучен е пред 1 саат, а кај полначот сум приметил дека тоа кај шо се приклучува на тие трите боцки малку се мрда. Нешто совет?
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.660
Барам совет или некој со искуство за оние All in one компијутери. Се исплати ли да се земе ? Кој се негативности ако ги има ? Може ли да се најде солиден до 1000 евра?
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
Ако може некој да ми каже што може да е проблемот со батеријава што нејќе да се полни, пишува plugged in , not charging .. Иначе денеска ја заменив батеријата бидејќи старата беше готова :)

Имам Dell Inspiron N5010 .

Фала однапред ..
 
Член од
2 март 2011
Мислења
99
Поени од реакции
12
Може и на сервис не го погодиле драјверот за интегрираната звучна па затоа и не работи :) Сум имал некои проблематични звучни карти но има разни начини за да да се погоди драјверот, освен ако не е прегорена.
Е сега старата неможе да ја извадиш пошто е интегрирана на самата матична плоча, само треба да ја исклучиш преку BIOS.
А новата не е ништо комплицирано да ја наместиш, ако си отварал некогаш куќиште и ако ги препознаваш деловите внатре, треба само да ја ставиш полека во еден од долните PCI слотови и да ја заштрафиш со едно штрафче да не испадне од слотот. Потоа или виндоусот ќе ја препознае и автоматски ќе инсталира драјвери, или ќе треба да симнеш драјвер или па да го инсталираш од цд-то доколку го има.
Ако не ти е многу јасно, најдобро однеси го негде на сервис или кај што се разбира.
Фала ти многу пријателе
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.482
Барам совет или некој со искуство за оние All in one компијутери. Се исплати ли да се земе ? Кој се негативности ако ги има ? Може ли да се најде солиден до 1000 евра?

1. НЕ
2. Да
--- надополнето: 27 октомври 2013 во 08:31 ---
Ако може некој да ми каже што може да е проблемот со батеријава што нејќе да се полни, пишува plugged in , not charging .. Иначе денеска ја заменив батеријата бидејќи старата беше готова :)

Имам Dell Inspiron N5010 .

Фала однапред ..

...

Полначот?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
F

FuckYouAll

Гостин
Зедов лаптоп пред некое време и ме интересира како оди ова со батеријава ?
Дали да ја оставам со уклучен полнач а таа е 100%, дали да ја ваѓам кога сакам да го користам со полнач ?
Ич не ми е јасно :oops:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom