Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
11 декември 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ај може овде некој ќе ме стави под точка разно,гледам по активна е темава.
Се извинувам ако сум офф топик, на зорт сум.
Сакам да прашам дали е можно оној кој ти ставил пари на штедна книшка (моја книшка,со пари ставени од старател) и ги урочил пред 7 години, да може да ги урочи уште еднаш истите , или да стави забрана за вадење на парите до одредена дата?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ај може овде некој ќе ме стави под точка разно,гледам по активна е темава.
Се извинувам ако сум офф топик, на зорт сум.
Сакам да прашам дали е можно оној кој ти ставил пари на штедна книшка (моја книшка,со пари ставени од старател) и ги урочил пред 7 години, да може да ги урочи уште еднаш истите , или да стави забрана за вадење на парите до одредена дата?
Пробај тука некаде.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.584
Поени од реакции
13.246
Го поврзав лаптопот (DELL Inspiron N5010, Win 8 64) со телевизорот преку HDMI кабел, и не ми дава ТВ-то аудио. Сликата ја дава, а аудио нема. Во sounds го одбирам default да биди HDMI Audio, и пак неќи. :confused:
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
841
Поени од реакции
504
ај некој нека дајт помош каков кабел ми требит за да го поврзам лап топов со тв а немојт со HDMI бидејки телевизорот нема таков приклучок дали е можно поинаку да се поврзат?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
ај некој нека дајт помош каков кабел ми требит за да го поврзам лап топов со тв а немојт со HDMI бидејки телевизорот нема таков приклучок дали е можно поинаку да се поврзат?
Ако имаш ваков конектор на лаптопот и телевизорот. VGA to VGA.

--- надополнето: 13 декември 2012 во 01:21 ---
Го поврзав лаптопот (DELL Inspiron N5010, Win 8 64) со телевизорот преку HDMI кабел, и не ми дава ТВ-то аудио. Сликата ја дава, а аудио нема. Во sounds го одбирам default да биди HDMI Audio, и пак неќи. :confused:
Десен клик на звучникот и Playback devices - одбери HDMI Output (може да пишува уште нешто), и доле на Set Default - Device (Communication Device). Ако вака не ти работи, види дали имаш драјвери правилно инсталирано. Не знам друго што би било.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Имам проблем со лап топот и се решив тука да прашам да не отворам нова тема оти мислам дека проблемот е хардверски.
Проблемот е што мнобу бавно се уклучва или воопшто не се уклучва. Она Windows7 loading стој можи поќе од пола сат и дури после то се уклучва. А има и случаи кај шо ќе се исклучи лап топот. Ко ќе се уклучи, се нормално си работи и нема никаков проблем.
Мислења шо можи да биди?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам проблем со лап топот и се решив тука да прашам да не отворам нова тема оти мислам дека проблемот е хардверски.
Проблемот е што мнобу бавно се уклучва или воопшто не се уклучва. Она Windows7 loading стој можи поќе од пола сат и дури после то се уклучва. А има и случаи кај шо ќе се исклучи лап топот. Ко ќе се уклучи, се нормално си работи и нема никаков проблем.
Мислења шо можи да биди?
Провери со HDD Regenerator дали има бед сектори.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Имам проблем со температурата на лаптоп dell n 5010.Кога не работам ништо ми покажува температура 50-60 , кога работам накај 75-85 а ако уклучам некоја игра оди и преку 100 и тоа со дополнителен кулер.Лаптопот е стар една година а овој проблем го имам од поодамна. Имам инсталирано Win7/64
кулерот си работи најнормално
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам проблем со температурата на лаптоп dell n 5010.Кога не работам ништо ми покажува температура 50-60 , кога работам накај 75-85 а ако уклучам некоја игра оди и преку 100 и тоа со дополнителен кулер.Лаптопот е стар една година а овој проблем го имам од поодамна. Имам инсталирано Win7/64
кулерот си работи најнормално
Отвори го, исчисти го и смени му термална паста.
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
има ли опасност ако пц-то работи со расипан кулер т.е. без кулер?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Имам постар десктоп компјутер и кога го завртам мониторот губи боја во двата горни агли и кога е вклучен пребарувач нон стоп трепка, посебно кога гледам видео или слики или кога ќе претиснам копче од тастатура и го мрднам маусот. Инаку без проблем работи кога гледам видео од хард диск и слики, и може да се играат игри.
Графичка таква тешко да најдам стар модел е од пред 5-6 години за да видам дали е до неа. Имал некој ваков проблем да ми каже дали е до графичката или до мониторот.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
Здраво, деновиве размислувам да го купам овој тип на принтер:
HP Laser Jet Pro M1217nfw MFP, па ме интересира дали некој знае нешто повеќе да ми каже во однос на бојата, односно што е она што би требала да го купувам за да го заменам со веќе потрошеното, и дали може да биде тоа некаде "наполнето" или мора да се купува ново, и дали има некој претстава колку одприлика би чинело тоа?
Поздрав
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
има ли опасност ако пц-то работи со расипан кулер т.е. без кулер?
Кулер на процесорот? Кулер на напојувањето? И двете се опасни по системот и препорачливо е да ги средиш.
Имал некој ваков проблем да ми каже дали е до графичката или до мониторот.
Не сум некој експерт или сервисер, ама ми делува дека е до мониторот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom