Помош, проблеми, прашања, совети...

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
798
Поени од реакции
219
Луѓе имам проблем со двд-ромот :/. Лаптопов е скоро нов и нема ни една година. Го земав со 7мица и сега незнам навистина шо е проблемов со двд-ромов. Чита обични,двд цедиња но кога треба да снимам цедиња било двд или обични ми прави краш на почеток на снимањето,а притоа нема никакви оштетувања на цд-то. По тоа кога ќе го ставам тоа исто цд на кое двд ромов направил краш и го отварам цд-то се однесува како да е празно т.е како да уопште нема никакво дејствие врз него направено.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44
Луѓе имам проблем со двд-ромот :/. Лаптопов е скоро нов и нема ни една година. Го земав со 7мица и сега незнам навистина шо е проблемов со двд-ромов. Чита обични,двд цедиња но кога треба да снимам цедиња било двд или обични ми прави краш на почеток на снимањето,а притоа нема никакви оштетувања на цд-то. По тоа кога ќе го ставам тоа исто цд на кое двд ромов направил краш и го отварам цд-то се однесува како да е празно т.е како да уопште нема никакво дејствие врз него направено.
Имаш пробано со различни програми? Земи Ashampoo на пример :)
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
како да проверам дали имам bad sectors на хард дисков, и доколку има да се поправат? :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
како да проверам дали имам bad sectors на хард дисков, и доколку има да се поправат? :)
За проверка ти треба програм што знае да исчита SMART податоци и е полесната варијанта која и под window$ се прави (HDsentinel e одличен за тоа или HDTune), а поправање не постои како термин за бед сектор, туку тие се заменуваат(ремапираат) со резервните good sectors кои секој диск ги има, и тие пак се во ограничен број.
Oд смарт ке ги прочиташ овие вредности:
Current Pending Sectors Count-нестабилни сектори кои чекаат на проверка(write), ако погодиш ваков сектор и неуспее да запише на него ке се замени со резервен и бројот на Reallocated Sectors Count ке се зголеми.
Reallocation event Count-вкупен број на ремап операции успешни и неуспешни(ако се потрошат сите резервни овој број пак ке продолжи да се зголемува заради неуспшните ремап операции)
Reallocated Sectors Count-број на вкупно заменети бед сектори со резервни good сектори. Што помало е ова тоа подобро, со 1 до 5 заменети сектори дискот може да поработи уште долго време, но ако се зголемува тој број може да се истрошат сите резервни и тогаш податоците на дискот тешко да се спасат.
Значи битно е да го запазиш редоследот, прво детекција па отстранување, прво со SMART читаш дали имаш воопшто физички нестабилни сектори како бројка, после со некој друг програм се сканира цел диск за да се одреди локацијата на тие сектори(sector number), и на крај се пробува да се средат тие сектори пример со HDD regenerat0r па ако ни тоа не успее се заменуваат со здрави од пулот на резервни.
Финтата е да ги сочуваш резервните а не одма да се ремапираат затоа што чим се заменат враќање нема.
Види прво Smart што ке каже па пиши, и избегавај го scandisk да го проверува дискот зашто одма ке ги ремапира.
 
Член од
30 август 2009
Мислења
262
Поени од реакции
78
луѓе помагајте ,дали некој може да ми кажи како да го форматирам компјутерот или да го освежам некако.
Кога го оклучувам се појавуват разни глупости и стално заебава :mad:
--- надополнето: 2 јуни 2012 во 14:24 ---
еве и скриншот напраив
фала богу го отстранив овој проблем, но сега немам тон на звучниците :tapp: да не сум ви на товар дечки но ако некој знае до што е работата нека помага .
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
фала богу го отстранив овој проблем, но сега немам тон на звучниците :tapp: да не сум ви на товар дечки но ако некој знае до што е работата нека помага .
Како сакаш да ти помогне некој без информација што матична имаш кој оперативен XP/vista/7ca драјвер ти фали или имаш нсталирано, само Ванѓа може вака да ти помогне. Симни CPU-Z па дај информации.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
80
Поени од реакции
23
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Дали може на оваа матична плоча MCP61M-M3 (V7.0/ V7.1)
http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Product/Product_Detail.aspx?DetailID=1139&CategoryID=1&MenuID=19&LanID=0
да се стави овој процесор: CPU AMD Athlon II X4 Quadcore 631 AM3 BOX
http://webshop.ddcom.com.mk/products/CPU-AMD-Athlon-II-X4-Quadcore-631-AM3-BOX/pid/698858#.T9DTY5J5N8t?
Неможе, види у FAQ:
Question:
What CPU can be supported for this motherboard?
Answer:
This motherboard supports AMD AM3 CPU up to 95W TDP only. Please refer to the CPU support table.
Според ова 631 има 100W TDP.
 
Член од
22 април 2012
Мислења
75
Поени од реакции
54
Темава не е баш за тука али незз кај да ја стаам..

Дали е можно некако да отворам клип што го имам снимано со камера али пошто ми падна камерата се исклучи и клипот е оштетен али покажува големина околу 150 мб.. Дали има некое програмче што може да го прочита??
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Темава не е баш за тука али незз кај да ја стаам..

Дали е можно некако да отворам клип што го имам снимано со камера али пошто ми падна камерата се исклучи и клипот е оштетен али покажува големина околу 150 мб.. Дали има некое програмче што може да го прочита??
Пробај Gom Player .
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Има некој што се разбира од чистење кулер на лаптоп Acer aspire ваков ..ги одвртив сите завртки и само од назад не излага кај што се тие спојките држачите за екранот ..
 
H

HoT IcE

Гостин
Дечки, како е најдобро да се полни лаптоп?
Кога ќе испразни батерија одма на полнач, и кога ќе се наполни да се извади полначот?
За ваков начин ми рече еден дека било лошо за батеријата и се намалувал животниот век на неа, дека требало барем еден ден во недела цел ден да биде вклучен лаптопот на полнач.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дечки, како е најдобро да се полни лаптоп?
Кога ќе испразни батерија одма на полнач, и кога ќе се наполни да се извади полначот?
За ваков начин ми рече еден дека било лошо за батеријата и се намалувал животниот век на неа, дека требало барем еден ден во недела цел ден да биде вклучен лаптопот на полнач.
На поновите модели на лаптопи - овој проблем повеќе не постои, а за постарите - додека ти е на струја користи го без батерија, а батеријата полни ја само кога е при крај.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Има некој што се разбира од чистење кулер на лаптоп Acer aspire ваков ..ги одвртив сите завртки и само од назад не излага кај што се тие спојките држачите за екранот ..
Ако има позади капак до кулерот е добро. Инаку скоро цел лаптоп треба да се расклопи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom