Помош, проблеми, прашања, совети...

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
[zEUs];3227621 напиша:
Па снимив.. Recover My Files - Professional Edition v4.4.8(578)
..најде слике нешто, но се појави проблем што кога сакав да ги снимим не можеше.. се појави нешто ерор т.е ,,Floating point division by zero.,, :nesum:
досега со сите рековер мај фајлс пробав не можи не се обидувај џабе.:uvo:
 
D

DartWader

Гостин
А ти се уклучува ли воопшто компјутерот?
Или воопшто ништо не работи?
Значи се пали , свети сиаличката дека работи а и вентилаторот работи. Само нема слика на мониторот и не функционираат тастатурата и маусот ( оптички маус - треба да свети диодата кога функционира). Всушност незнам дали се пали windows , го чекав тој звукот за welcome но не го чув :tv:.
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Значи се пали , свети сиаличката дека работи а и вентилаторот работи. Само нема слика на мониторот и не функционираат тастатурата и маусот ( оптички маус - треба да свети диодата кога функционира). Всушност незнам дали се пали windows , го чекав тој звукот за welcome но не го чув :tv:.
Проба формат??еднаш ми се чини и мене така ама со форматот се среди се..
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Значи се пали , свети сиаличката дека работи а и вентилаторот работи. Само нема слика на мониторот и не функционираат тастатурата и маусот ( оптички маус - треба да свети диодата кога функционира). Всушност незнам дали се пали windows , го чекав тој звукот за welcome но не го чув :tv:.
А кога го уклучуваш компјутерот од копче, слушаш некоја титка или некој звук да направи? Или само вентилаторите ги слушаш? Ни биос ни ништо немаш?

90% ти е рокната матичната. Носи го на сервис нека проверат за поточно.

Проба формат??еднаш ми се чини и мене така ама со форматот се среди се..
Како му направи формат ако не се уклучува компјутерот и не работи ни мониторот ни тастатурата ни маусот? Чак Норис другар да не ти е? :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
А кога го уклучуваш компјутерот од копче, слушаш некоја титка или некој звук да направи? Или само вентилаторите ги слушаш? Ни биос ни ништо немаш?

1.)90% ти е рокната матичната. Носи го на сервис нека проверат за поточно.


2.)Како му направи формат ако не се уклучува компјутерот и не работи ни мониторот ни тастатурата ни маусот? Чак Норис другар да не ти е? :)
1.) Истиов проблем и кај мене на стариот ПЦ,матичната беше сјебана(само кај мене не работаше вентилаторот),цела матична беше рикната од гром шо мавна преку кабелот од интернетот.Само мониторот светни-угасни правеше.


2.)Да само чак норис можит да му ја измијат косата на боро.:pos2::pos2::pos2:
 
D

DartWader

Гостин
А кога го уклучуваш компјутерот од копче, слушаш некоја титка или некој звук да направи? Или само вентилаторите ги слушаш? Ни биос ни ништо немаш?

90% ти е рокната матичната. Носи го на сервис нека проверат за поточно.
Нема никаков звук , само вентилаторите . Чудно и јас мислам дека ми е рокната матичната но зошто би се палело ПЦ-то тогаш?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Нема никаков звук , само вентилаторите . Чудно и јас мислам дека ми е рокната матичната но зошто би се палело ПЦ-то тогаш?
Што значи за тебе “палење“ на РС?

Рокната ти е матичната. Носи го на сервис да проверат да не ти е и нешто друго рокнато заедно со неа, ако не, мењај само матична, а и нешто плус :)
 
D

DartWader

Гостин
Палење - стискање на копчето и покренување на компјутерот. Сваќаш , работи внатре нешто , светат тие сијалиците :):):)

И ако може некоја оринтациона цена на матична? Од тие средните не многу скапи. Не сум во тек многу многу.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Палење - стискање на копчето и покренување на компјутерот. Сваќаш , работи внатре нешто , светат тие сијалиците :):):)

И ако може некоја оринтациона цена на матична? Од тие средните не многу скапи. Не сум во тек многу многу.
Работи внатре нешто... само сијаличките :) :) :)

Пиши што конфигурација имаш. А каде и да отидеш со компјутерот, ќе ти кажат која матична е за тебе и колку ќе те чини и ќе си одбереш.
 
D

DartWader

Гостин
Pentium 4 / 3.4 ghz
2 gb DDR2 RAM
160 HDD
Nvdia 7100 GS 128 mb PCI
MB : Foxcoon 45GM/45CM/45CM-S

Добро ме служеше за интернет :(
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Нема никаков звук , само вентилаторите . Чудно и јас мислам дека ми е рокната матичната но зошто би се палело ПЦ-то тогаш?
Сега брзо и еден другар го снајде истово, сите вентилатори му вртеа, ама немаше слика, го земавме компјутерот кај мене проверувавме дел по дел бидејќи повеќето делови беа компатибилни и кај мене и на крајот испадна дека е матичната.. :toe:
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.512
Поени од реакции
5.506
Здраво, како сте добри? ја не сум... ај сеа ако може помош :)
Вака, коа го палим компјутерот неможе да стартува ми се појавува ова:



и може да ми стартува компјутерот само преку Safe mode преку друго не може, ако идем да се стартува нормално ми се рестартира...



што ќе да е? :S
 
D

DartWader

Гостин
Упали го преку safe mode пренеси податоци во друга партиција и формат или поправка и решен проблем :smir:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Здраво, како сте добри? ја не сум... ај сеа ако може помош :)
Вака, коа го палим компјутерот неможе да стартува ми се појавува ова:



и може да ми стартува компјутерот само преку Safe mode преку друго не може, ако идем да се стартува нормално ми се рестартира...



што ќе да е? :S
Оди преку SAFE MODE и направи си SYSTEM RESTORE.
Од кога ти прави вака? Што си направил пред да те зеза? АКо си инсталирал нешто, бриши.

И не ти треба 120 мегапиксели камера за да сликаш што имаш на монитор, доволно е 2-3 мегапиксели слика :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
1.)
Ѕвер! Се приметува дека другар ти е јовче :)



И ти си страшен...


Сега брзо и еден другар го снајде истово, сите вентилатори му вртеа, ама немаше слика, го земавме компјутерот кај мене проверувавме дел по дел бидејќи повеќето делови беа компатибилни и кај мене и на крајот испадна дека е матичната.. :toe:
1.)Jas nikogas nemase da mu recam format na pcto.(Pamtam koga mavna grom jas ne znaev deka e rasipan komot i vo soba prepisvime so punky lektira i tamam zavrsivme mu velam aj odi pusti go pcto,ojt pritiskat na kopceto,ne se pustat kompjuterot).


2.)A da ne kazvis mn ti poubo ke ti e razbra.A to so mavna grom preku kabelot od internet taka si e.Ako ne vervis odi do Kanal16 i prasaj ke ti recat togas deka mavnalo grom vo nivnata baza .Jas so najlosoto si pominav,cel kom go smenav a nekoj samo napojuvajne ili adapteri od laptopite.Barem kompjuternicite bea polni so kompjuteri za popravka.:wink:

Pentium 4 / 3.4 ghz
2 gb DDR2 RAM
160 HDD
Nvdia 7100 GS 128 mb PCI
MB : Foxcoon 45GM/45CM/45CM-S

Добро ме служеше за интернет :(

Vakva imam i jas sega i e nekade 2000den.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom