Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.135
Поени од реакции
550
Ако е win10-11, старт--> settings--->Apps---> Default Apps и имаш опција преку екстензија или преку програмот да го регистрираш пример уторентот или кој било друг програм да ти е default за торенти (екстензија .torrent)
А можеш и на торент фајлот десен клик па на менито Open With..и одбери utorrent за default апликација

 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Zdravo,menjav dolna plocka na A52S radi mikrofonot i sega ima problem so 5g to,primetiv deka ima K1 i K2 verzija.Mozno e da ja imaat staveno pogresnata verzija?
 
Ф

Флеш

Гостин
ми треба добар гејминг монитор,најмалку 24 инчен до 27 инчен . секако hz да е добар и преферирам ips монитир,ако не,идам со вга .

иам буџет до 13 иљади денари
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
229
Поени од реакции
339
Nesoodvetna tema, no molam za odgovor.
Potrebni mi se dva nadvoresni hard diskovi na koi podatocite bi ,,gi gradel,, identicno //taka me sovetuvase inzener//, kako bi se minimaliziral rizikot od ,,gubenje,, na istite dokolku edniot od niv otkaze t.e. se rasipe.
Imeno, za mene ,,dosta vazni,, i sekako doverlivi podatoci //video// koi treba da skladiram na niv t.e. ,,moite dela,, pri izvrsuvanje na laparoskopski operacii. Pri OP od kamerata se sto gledam na monitori ,,vo zivo,, dodeka rabotam, da si go zacuvam ,,za sebe,, t.e. na rabota mi gi predavaat videata na USB no pobezbedno bi bilo da gi imam ,,site na kupce,, vo povekje ,,kopii,, t.e. USB + prv nadvoresen hard disk + vtor nadvoresen hard disk, kako ne bi gi ,,izgubil,,
Molam za sovet koi nadvoresni hard diskovi //model i brend// na nasiot pazar se najdobri, cenata ne e vazna.
Blagodaram.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
650
Nesoodvetna tema, no molam za odgovor.
Potrebni mi se dva nadvoresni hard diskovi na koi podatocite bi ,,gi gradel,, identicno //taka me sovetuvase inzener//, kako bi se minimaliziral rizikot od ,,gubenje,, na istite dokolku edniot od niv otkaze t.e. se rasipe.
Imeno, za mene ,,dosta vazni,, i sekako doverlivi podatoci //video// koi treba da skladiram na niv t.e. ,,moite dela,, pri izvrsuvanje na laparoskopski operacii. Pri OP od kamerata se sto gledam na monitori ,,vo zivo,, dodeka rabotam, da si go zacuvam ,,za sebe,, t.e. na rabota mi gi predavaat videata na USB no pobezbedno bi bilo da gi imam ,,site na kupce,, vo povekje ,,kopii,, t.e. USB + prv nadvoresen hard disk + vtor nadvoresen hard disk, kako ne bi gi ,,izgubil,,
Molam za sovet koi nadvoresni hard diskovi //model i brend// na nasiot pazar se najdobri, cenata ne e vazna.
Blagodaram.
Тоа се вика HDD во RAID1 мод. Две опции,
Ти треба нешто слично на овој продукт. Некој што е по упатен во Македонскиот маркет можеби знае повеќе.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
229
Поени од реакции
339
Тоа се вика HDD во RAID1 мод. Две опции,
Ти треба нешто слично на овој продукт. Некој што е по упатен во Македонскиот маркет можеби знае повеќе.
Ne sum dovolno obrazovan za vakvi proizvodi. Sto e vistina e vistina
Mislam na klasicen nadvoresen disk, kako bi kupil dva i ,,racno,, bi kopiral paralelno i na dvata diskovi, da receme ednas nedelno.
Kaj nas se nudat ralicni marki i modeli, Verbatm, western digital //my passport i elements//, Maxtor itd.
Vazno mi e goleminata da bide 2tb, brzinata ne mi e od vazen faktor. No kvalitetot mi znaci osobeno.
Ako ne ti e problem eve gi kaj nas prodavnicite www.anhoch.com i www.setec.mk //onie koi mene mi se poznati// pa sto da izberam?
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
Ne sum dovolno obrazovan za vakvi proizvodi. Sto e vistina e vistina
Mislam na klasicen nadvoresen disk, kako bi kupil dva i ,,racno,, bi kopiral paralelno i na dvata diskovi, da receme ednas nedelno.
Kaj nas se nudat ralicni marki i modeli, Verbatm, western digital //my passport i elements//, Maxtor itd.
Vazno mi e goleminata da bide 2tb, brzinata ne mi e od vazen faktor. No kvalitetot mi znaci osobeno.
Ako ne ti e problem eve gi kaj nas prodavnicite www.anhoch.com i www.setec.mk //onie koi mene mi se poznati// pa sto da izberam?
земи надворешни дискови и со robocopy можеш да направиш таск да ти копира кога сакаш пример секој ден во толку и толку саат или на секој саат има опции.
Јас користам robocopy i mir, значи тоа што е на едниот хард диск го пресликува и на другите, пример ако избришам нешто од главниот го брише и од другите исто ако додадам.

 
Член од
20 април 2009
Мислења
991
Поени од реакции
944
Дечки предлог за лаптоп конфигурација до 20-22к. Ми треба за документи,(word, pdf) интернет слушање музика.игри не играм. Ви благодарам
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
650
И јас препорачувам Леново многу, за професионални потреби.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Има ли тука експерти за монитори? :)

Барам 34" 3440x1440 IPS/OLED монитор. А во спецификации да поседува G-Sync Ultimate и 120 - 200 Hz.
Намена - Гејминг (моустли), но би сакал да го користам и за работа во иднина.

HDR е кул али да не е компензирана светлината. Пример OLED имаат квалитет на слика и HDR, но за сметка на светлина.
За цена сум спремен да платам „премиум„, но да не е над 1200 е.


Имам два монитори на радар конкретно.
- LG UltraGear 34GP950G-B
- Dell Alianware AW3423DW (без „F„ на крајот, пошо тој модел suck со тоа Freesync-от за AMD :D)

Ок, вака на спецификации не е тешко да се одлучиш ако знаеш што сакаш, но сепак немам искуство ни со двата монитори/панели.
Знам дека OLED панеливе се малку ризик бидеќи знаат да им горат пиксели, но од друга страна искуството на нив е врвно.

Знам дека вака во бројки прикажано разликата изгледа огромна, но реално не мора и да значи.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom