Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Zdravo. Dali nekoj znae da mi pomogni. Treba da odam za kosovo. I na vrakjanje sakam da si kupam velosiped. Dali ako gonprenesuvam so vozenje kje me carinat, i kakov dokument treba da poseduvam za da pominam bez davacki?i do kolku evra? Stanuva zbor za eden velosiped
Како планираш да се вратиш? Ако мислиш да го возиш од пред граница до некаде каде ке те чека превоз, тогаш само покажи лична карта на граничниот премин.
 
Член од
19 март 2015
Мислења
47
Поени од реакции
40
Како планираш да се вратиш? Ако мислиш да го возиш од пред граница до некаде каде ке те чека превоз, тогаш само покажи лична карта на граничниот премин.
Kje odam so prijatel, on kje zema roba za prodavnica, istiot den se vrakjam. Da go izvadam od kombe pred granica i posle granica kje me ceka. Kje imam nekoi problem ili kje pominam so lesno?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
Kje odam so prijatel, on kje zema roba za prodavnica, istiot den se vrakjam. Da go izvadam od kombe pred granica i posle granica kje me ceka. Kje imam nekoi problem ili kje pominam so lesno?
На враќање ќе се пресоблечеш во велосипедска гардероба и ќе ставиш кацига па 1 до 2км пред граница ќе те симне пријателот од комбето и со возење ќе поминеш граница.Единствено само ако приметат нашите цариници дека велосипедист не поминал спрема Косово па да се посомневаат и во таков случај е подобро да преминеш граница кај Глобочица од тетовската страна.
 
Член од
19 ноември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво,

Немам баш големо искуство со велосипедизам итн. па ме интересира каде во Скопје има добра продавница за велосипедска оперма(освен Spezialized од каде што го купив велосипедот),осветлување,ракавици,заштитни кациги,облека итн..?
Не се разбирам во марките на опермата а важно ми е да се квалитетни и секој совет од поискусниве ми е добредојден.

Фала однапред :) :)
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
Здраво,

Немам баш големо искуство со велосипедизам итн. па ме интересира каде во Скопје има добра продавница за велосипедска оперма(освен Spezialized од каде што го купив велосипедот),осветлување,ракавици,заштитни кациги,облека итн..?
Не се разбирам во марките на опермата а важно ми е да се квалитетни и секој совет од поискусниве ми е добредојден.

Фала однапред :) :)
Тоа што го бараш го имаш во Probike увозникот za Cube,Outdoor увозникот за Bianchi,Treska Sport увозникот за Giant и евентуално Bikemarket односно Bikecenter каде ја има истата роба бидејки до пред неколку години беа заедно па се одвоија.
 
Член од
19 ноември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
2
Тоа што го бараш го имаш во Probike увозникот za Cube,Outdoor увозникот за Bianchi,Treska Sport увозникот за Giant и евентуално Bikemarket односно Bikecenter каде ја има истата роба бидејки до пред неколку години беа заедно па се одвоија.
Фала многу !
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Zdravo decki. Sakam da pocnam da vozam velosiped pocesto i so tek na vreme moze i pogolemi destinacii rekreativno.
Seuste se dvoumam pomegju road bike i hybrid. Ne sum vo mk pa ne znam koi od brendovite ovdeka se dobri, ali gledam pretezno ima boardman i carrera. Nekade se naogja i specialized, bianchi, merida. Ne sum bas ogranicen so budzet i da imav mesto za cuvanje bi zel nesto poskapo ali bidejki ke stoi nadvor gledam nesto do 600-650 funti iako ke bide osiguran.
Ako moze da spodelite koi brendovi da gledam i otprilika sto oprema da ima.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
Zdravo decki. Sakam da pocnam da vozam velosiped pocesto i so tek na vreme moze i pogolemi destinacii rekreativno.
Seuste se dvoumam pomegju road bike i hybrid. Ne sum vo mk pa ne znam koi od brendovite ovdeka se dobri, ali gledam pretezno ima boardman i carrera. Nekade se naogja i specialized, bianchi, merida. Ne sum bas ogranicen so budzet i da imav mesto za cuvanje bi zel nesto poskapo ali bidejki ke stoi nadvor gledam nesto do 600-650 funti iako ke bide osiguran.
Ako moze da spodelite koi brendovi da gledam i otprilika sto oprema da ima.
Ако возиш до кај 5,6 саати тура и сакаш да бркаш времиња оди на роуд а за целодневна тура над 200км оди на хибрид.Разликата е што кај роудот освен што е побрз цело време си наведнат со искривена кичма па на моменти мораш да се исправаш и така да возиш додека кај хибридот си постојано во исправена положба и цел ден да возиш нема да имаш проблеми.Што се однесува до фирмите прво и основно што треба да гледаш е дали предното и задното тркало во однос на рамката се точно поставени на средина односно задното да е поставено точно позади шипката кај што лежи колцето а предното точно испод двете шипки што се спојуваат испод воланот.Ако предното бега макар и 1цм бегај од таквиот и барај друг примерок а ако цела серија има се такви оди на друга фирма.Само за пример ќе ти кажам дека додека бев во Словенија на шетање по продавниците 9 од 10 велосипеди без разлика на цената беа криви. Случајно забележав ELAN 29 МТБ како реклама во Hervis Sport со добра опрема кои чинеа точно 750 евра и од 3 исти примерока кај сите 3 предните тркала беа изместени а цели 2цм лево од рамката.Тоа е истата позната ELAN која произведува скии со децении и човек се прашува дали во таа фирма постои прво инженер а потоа и контролор да даде зелено светло на таков примерок.На неколку метра од нив имаше 3 Pony исто словенски со алуминиумски рам кои чинеа 550 евра и од 3 примерока 2 беа такви и никому ништо.Кој не разбира ќе даде толку пари за роба со фабричка маана и ќе го вози каков таков а истиот поради неправилната геометрија е многу тешко да го возиш без раце.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Zdravo ekipo.sakam da kupam tocak za rekreativno vozenje niz grad,buzet dokaj 500e.posto ne se razbiram od tocaci a gledam novi po prodavnicive dobro bi doslo malku pomos okolu izborot.imam kupeno tri max velosipedi ama ne sum bil mnogu zadovolen kako so kvalitet taka i so vozenjeto pa zatoa bi odel na nesto pokvalitetno.fala.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
Zdravo ekipo.sakam da kupam tocak za rekreativno vozenje niz grad,buzet dokaj 500e.posto ne se razbiram od tocaci a gledam novi po prodavnicive dobro bi doslo malku pomos okolu izborot.imam kupeno tri max velosipedi ama ne sum bil mnogu zadovolen kako so kvalitet taka i so vozenjeto pa zatoa bi odel na nesto pokvalitetno.fala.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Audiofil fala na infoto,gledav i vo velosiped mk marka kros i marka ideal ama malku poskapi modeli gledav 35900,tvoe mislenje dali e podobro da go rastegnam buzdetot ili da idam so polarot.fala.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
Audiofil fala na infoto,gledav i vo velosiped mk marka kros i marka ideal ama malku poskapi modeli gledav 35900,tvoe mislenje dali e podobro da go rastegnam buzdetot ili da idam so polarot.fala.
Ти побара лимит од 500 евра и затоа јас го предложив поларот но ако одиш плус 100 евра погоре оди на Kross 2.0 29MTB кој можеш да го возиш понатаму и на сериозни тури не само за низ град.Во однос на Ideal за истите пари малку подобра опрема има.За качување на Водно нема да имаш никакви проблеми и слични угорници до кај 20%.И повторно ќе нагласам прво и основно правило кога се купува точак се гледа двете тркала дали се во иста линија точно поставени едно позади друго.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
@Audiofil fala za odgovorot od pred nekoj den. Megju merida i trek koj e podobar u smisla na kvalitet na ramka? Vidov nekoi sto mi se svigjaat ali ne sum siguren kako se so kvalitet ramkite nivni.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.518
@Audiofil fala za odgovorot od pred nekoj den. Megju merida i trek koj e podobar u smisla na kvalitet na ramka? Vidov nekoi sto mi se svigjaat ali ne sum siguren kako se so kvalitet ramkite nivni.
Trek рамката ако е од средната и пониските класи ја изработува Giant а Merida има посебна фабрика за рамки.Досега не се случило кај нас да има дефект на некоја рамка произведена во Giant додека кај Merida имаше неколку со рекламации така што од тие две опции Trek е посигурна варијанта иако јас наместо Trek би одел на Giant затоа што ќе добијам подобра опрема за истите пари.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Audiofil fala na odgovorot,co odam denovive da go vidam.za ovoj model se raboti
kross level 2.0 -29

stom ce idam bi go videl i
ideal prorider 29.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom