Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Член од
13 мај 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Доколку има некој веќе пишувано на оваа тема ако може да ми помогне ... ?
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Анализа ли ти треба ?
Или како отприлика да напишеш ?
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Анализа ли ти треба ?
Или како отприлика да напишеш ?
Па за кирил и методиј треба да се напише нешто дека се основоположници на словенската литература (моравска мисија во главно), за Климент нешто за охридската книжевна школа
 
Член од
14 ноември 2011
Мислења
144
Поени од реакции
366
лол вака учите денес а :)))))))))
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Кирил и Методиј се браќа,родени во Солун во средниот век,Кирил е роден во 826/827 година додека пак за Кирил нема точни информации,тие потекнувале од видно семејство,од куќата на Лав и Марија,и двајцата завршиле високо образование односно студирале на магнаурската школа,најпознатата во тоа време.
Кирил и Методи се основоположници на словенската литература,браќа кој словенскиот народ му дал писмо со златнозрачни букви,браќа кои секоја словенска уста ги благословува...тие создале две словенски азбуки една по грчката азбука и една по словенската..
Тие биле едни и од најголемите мисионеи учествувале најпрвен во сараценската мисија,мисија во која требало да има христијанизирање на арапите во багдад,моравската и хаварската мисија кој имале слични цели односно политички,а тоа е христијанизирање на одредена група на народи и наметнување на црковната власт..
Една од најголемите и најпознатите мисии била моравската мисија на која биле повикани од кнезот ростислав кој на царот матеј 3-ти му испратил барање за најдобрите мисионери,тие биле избрани се со цел да проповедаат и подучуваат да се зацврсти и осамостои велика моравија,првата словенска држава.Со текот на годините тие отвориле голем број на училишта и цркви што им сметало на римските свештеници,па биле пријавени во рим кај папата Андреј.Подоцна браќата со силни аргументи успеале да ја одбранат словенската литература и да тогаш папата официјално ја признал словенската литература и богослужба како официјална,подоцна за 6 месеци тие ги превеле сите книги на богослужбен словенски јазик.
Сеа за завршен дел ти одбери си..Ја ова што се сеќавам...мислам дека ти помогнав а за другиве незнам не ми текнува...извини :/
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Треба писмена да праеме по македонски на тема : Светот е убаво место за живеење
Јас неам инспирација незнам шо да напишам ако може помош фала однапред
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
221
Поени од реакции
24
Дали некој има нешто за :
„ Анализа на ликот Доста “ од „ Крпен живот “ - Стале Попов

„ Ликовите на Глигор и Арсо “ , од „ Пустина “ од Ѓорѓи Абанџиев
 
Член од
26 мај 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ми треба состав за биографија за слободата на мак. народ изразена преку ликовите Арсо и Глигор во делото Пустина. Фала однапред
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
885
Поени од реакции
912
Утре правам писмена по Македонски јазик на слободна тема- Мојот роден крај, а јас немам врска што да напишам. Ако имате некој текст или да сте пишувале нешто слично ве молам пратете ми на пп.
фала :love:
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ако има некој нешто на форумов за "Печалбари" - Антон Панов и "Чорбаџи Теодос" - Васил Иљоски.Тоа ми се теми за писмена.Секоја помош е добредојдена. Фала однапред:)
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Имам едно уметничко дело тоест слика цртана на платно , изработена е 1938 год. доле десно има само потпис од афторот и пишува Анџеле од Прилеп и годината .Е сега дали има некој информации каде можам да најдам нешто за него , дали тука во Македонија се евидентираат тие работи во некоја архива можеби ?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
непознато.....афтор?
Многу слики има такви....на пример која е темата на сликата
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
непознато.....афтор?
Многу слики има такви....на пример која е темата на сликата
Па неможе да се каже дека е непознат афторот бидејќи има потпис на неа , темата ако може да ја наречам така пошто сум лаик у тие работи е семејна хармонија на едно баронско семејство :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.635
Ме искараа во друга тема па ми рекоа овде да прашам . Ако е некој од помош ќе му бидам благодарен

Дали знае некој/а од форумов каде можам да најдам книга од овој писател Sidney Sheldon ? во некоја од книжариве наши дали има и дали е превод на македонски или англиски .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom