Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Cruela DeVill

THE BEST DAMN THING
Член од
15 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
14
ми треба нешто во врска со темата НАЈДОБРИТЕ РАБОТИ ВО ЖИВОТОТ СЕ БЕСПЛАТНИ за по англиски ми е ама немам воопшто инспирација, пишете некоја реченица плс
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
2
Кирил и Методиј....

Здраво...Вака ми треба нешто како состав за Кирил и Методиј кој треба да содржи од се по нешто за нив како на пример:
како вовед нешто напишано за нив од каде поткувале па потоа како почнале да се заниваат со што потоа да има нешто напишано за нивната мисија "Моравската Мисија" нечто за книгата на Методиј "Панонските Легенди" и тоа.....
Фала однапред Поздравв...
 

PeroAntic

Pelister vo srce
Член од
31 мај 2009
Мислења
212
Поени од реакции
1
Здраво...Вака ми треба нешто како состав за Кирил и Методиј кој треба да содржи од се по нешто за нив како на пример:
како вовед нешто напишано за нив од каде поткувале па потоа како почнале да се заниваат со што потоа да има нешто напишано за нивната мисија "Моравската Мисија" нечто за книгата на Методиј "Панонските Легенди" и тоа.....
Фала однапред Поздравв...
И мене ми треба таква работа.Кој ќе ми поможи голема работа ќе ми сврши.Позз:smir:
 

ontario

Кајганичар до Коска
Член од
4 мај 2008
Мислења
32
Поени од реакции
1
П О М О Ш ! ! .. Другари и другарице потребна ми е помош за проект за крај година .. ќе можете ли да ми постирате нешто за Македонска Народна литература :uvo: ми треба до утре 01.06.2009 до 12 саат :S:S.. однапред ви благодарам .. :)) Поздрав:smir:
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Ако може некој да ми даде линк за Недоразбирање од Алберт Ками?
Јебем ти земјотрес,ја затворија библиотеката,неможев да ја земам.
Фала.
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Ми треба есеј за:
Луѓето не се гладни само за леб, туку и за љубов и внимание
Професијата го осмислува животот на човекот.
Ајде матуранти хелп ми :)

Дајте барем неколку реченици вовед за Професијата го осмислува животот на човекот.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ми треба есеј за:
Луѓето не се гладни само за леб, туку и за љубов и внимание
Професијата го осмислува животот на човекот.
Ајде матуранти хелп ми :)

Дајте барем неколку реченици вовед за Професијата го осмислува животот на човекот.
На светот постојат само два типа на луѓе велат. Оние кои ловат и оние кои се пленот. Во таков свет каде секојдневно некој се обидува да преживее не се исклучок ни моите две комшичиња Филип и Иван. Се гледаме секој ден кога тие се мијат на чешмата во дворот а јас одам на училиште. Сакам да ви ја раскажам приказната за несреќата која ги снајде овие две момчиња, како загубија речиси се, а сеуште се борат...

... бујрум.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Ми треба есеј за:
Луѓето не се гладни само за леб, туку и за љубов и внимание
Професијата го осмислува животот на човекот.
Ајде матуранти хелп ми :)

Дајте барем неколку реченици вовед за Професијата го осмислува животот на човекот.
Човекот треба да има единствена цел во животот. Да си пружа задоволство со исполнување на своите желби, и да ги надминува стравовите. При тоа да му биде на светот од корист. Така професијата треба да ја учиш со задоволство, да ја работиш со љубов, да биде од корист за другите, и секако знаењето што ќе го стекнеш учејќи да ти го направи животот поквалитетен. Зошто професијата е дел од твојот индентитет, ти си тоа што го работиш и како го работиш.

После почнуваш со тоа што сакаш ти да бидеш и зошто. Како тоа ќе ти го направи животот поквалитетен и ќе придонесе локално (не претерувај со достигнувања) итн.

Секако дека ова малку не е можно баш вака да биде, ама професори обожаваат да читаат за Утопија и безгрешни размислувања :)
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Фалааа Вештице и Викторгг, мн ми помогнаФте. Благодарааааам, срцки сте :costumed4
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Ако може некој да ми даде барам мал состав за овие теми :smir:

„Vo sekoe semejstvo postoi generaciski jaz”
„Sto e za mladite moderno oblekuvanje? ”
„Pravata na covekot proizleguvaat od negovite obvrski”
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ај ако може некој да ми го преведе од хрватски, зборот ХОТИМИЧНО

Пр. Hotimično lišavanje života

благодарам.
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
10
Поени од реакции
2
Dijalekti

Mi treba edna pomos.
Pocnav da pisuvam roman, no za romanot mi trebaat dijalekti, upotrebuvam skopski i kicevski dijalekt.
Kicevskiot dijalekt ne mi pretstavuva nikakov problem zasto sum od kicevo, no Skopskiot...premnogu me maci, pred nekoj den se konsultirav so eden profesor i pisatel Stojmir od kicevo, a toj mi rece deka ima nekoja kniga vo koja se zastapeni dijalektite, slicno kako recnik, za koj zbor kakva fraza se upotrebuva vo skopje ili vo drugo dijalektno podeleno opsestvo.
Mi treba nekoja informacija kade mozam da ja najdam taa kniga, vo biblioteka ja nema, znaci dali mozam da ja kupam od nekoja web strana da ja poracam pa da mi stigne doma, ili da otidam nekade da ja kupam, ili pak najubavoo da si ja spustam po free postapka:)
Falavi na site odnapred
 
Член од
6 август 2006
Мислења
201
Поени од реакции
29
најдобро е да одиш во Народна Универзитетска Библиотека во Скопје, таму имаш се’. Е сега, не можеш да ги изнајмиш книгите, ама можеш да ги изнесеш на одреден период и да ги копираш. Еве ти неколку мои предлози:

Божидар Видоески, „Текстови од дијалектите на македонскиот јазик“, 2000 (Институт за македонски јазик, „К.П.Мисирков“).

Истиот автор, „Дијалектологија на македонскиот јазик“, Филолошки факултет „Блаже Конески“, 2003, 2008.


Пробај и да најдеш некои учебници по македонски јазик, или пак најновата „Општа граматика на македонскиот јазик“ од група автори, во издание на Просветно дело.

поздрав :):smir:
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Никако не можам да ја најдам книгата "Судњи дан" од авторот Благоје Јанковски?
Сте слушнале ли за неа?

Помош!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom