Помош! - ми треба одредено дело/проект....

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од mUv@ ThE DoGg, 29 јануари 2006.

 1. Zaphod Beeblebrox

  Zaphod Beeblebrox Поранешен покул Божино

  Член од:
  7 јуни 2008
  Мислења:
  16.547
  Допаѓања:
  20.939
  Се засркнав од вода поради насловов. Мислев е нешто како живот или смрт.

  Хмм сабота е. Како што знам делото е мало. Фати прочитај го и таман ке си имаш свои мисли на писмената а не од некој random човек од форум кој може да те излаже за цела содржина без некој мотив. И можеби ако ја прочиташ ке научиш нешто ново.:smir:
   
 2. Vnuce

  Vnuce http://abix.mk

  Член од:
  20 март 2006
  Мислења:
  2.602
  Допаѓања:
  217
  ЗАУСТАВИТЕ ЗЕМЉУ!!!!!
  Сите во моментов престанете што и да правите... Имаме ново дете на форум, се вика Сандраи се регистрирала на форумов само затоа што ја мрзело да учи па сега сака да и ја напишеме писмената!

  Сандра.. ок, насловот го имаме.. кажи ми, колку страни, колку збора треба да биде писмената? Сакаш да ти ја пратиме на mail, по пошта, или можеби директно да и ја однесеме на професорката?

  Со кој фонт преферираш да биде напишана? А проредот да биде стандарден, или можеби сакаш да биде двоен, за да изгледа дека има поише? Која големина на фонт, рече?

  Ако заборавив некој детаљ, те молам надополни.

  Фала од позади. :salut:
   
 3. Iceboy

  Iceboy Porque somos LOS MEJORES

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  16.792
  Допаѓања:
  17.063
  Ако ја има некој или знае каде да ја најдам "100 потези со четка за заби пред спиење" нека пише на ПП
   
 4. Mario Gómez

  Mario Gómez Гостин

  Помош ми треба за 2 писмени..

  -Бели Мугри на рацин и нивното значење...

  -Драмите во Македонија помеѓу 1 и 2 светска војна и нивното знаење.

  Однапред благодарим...
   
 5. marija_a1

  marija_a1

  Член од:
  10 мај 2009
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  помош

  ми треба состав за "Улица" од Славко Јаневски на тема "Созревањето на Јане Славкович"... Ве молам да ми најдите зш вторник прам писмена :S:cuc:
   
 6. Ada?

  Ada? мјаууууу

  Член од:
  4 април 2009
  Мислења:
  490
  Допаѓања:
  54

  Абе сите викаат лесно е прочитај го делото и ќе напишеш ама делата се малце бегани не се за секоја глава така да еве како на мене ми почнуваше писмената:
  “Зависта е молец. И како што молецот ја јаде ткаенината во која живее и кој прави да му биде топло така и завсита ја јаде душата во која живее. Зависта е човека. Својата сила ја црпи од изворот на посесивноста или во неразумната желба да се поседува она што не може да се поседува да се биде она што не прилега да се биде, да се има она што не припаѓа -ниту по закон ниту по способност. ...после ке позборуваш за словото дека зависта е тема на словото за легендата како се појавила зависта најпрво каква е таа спред авторот на словото и на карјот ке дадеш твое мислење за завсита како заклучок на темата ...дека не треба да зеленееме заради ништо колку и да е малку тоа што го имаме треба да бидеме задоволнио со него а ако имаме огромна упорност и желба секако и моќ ќе го постигнеме тоа што го посакуваме ...се со цел да се надоврзам на почетокот дека зависта не претвора во молец кој самиот ке ја си ја изеде ткаенината во која живее“

  еве ти малце помош колку за инспирација :pipi:
   
 7. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.400
  Допаѓања:
  4.689
  За ‘‘ Сребрените Снегови‘‘ од Живко Чинго некоја обработка, ве молам, пошо стварно немав време да ја прочитам книгата. Anyone?
   
 8. Stefan_g

  Stefan_g

  Член од:
  12 јануари 2009
  Мислења:
  721
  Допаѓања:
  40
  Ај ако некој има некаков текст за Илијада и Гилгамеш нека ми прати само да не е од wikipedia ми треба нешто друго.
  Фала однапред
   
 9. emustafich

  emustafich

  Член од:
  6 април 2009
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Барам книга

  Знае ли некој каде да ја најдам Улица од Славко Јаневски во пдф или некој друг формат, ако има :)
   
 10. kod

  kod

  Член од:
  2 април 2008
  Мислења:
  1.113
  Допаѓања:
  86
  Еве ти за Гилгамеш :smir:
   

  Прикачени податотеки:

 11. Jovannah

  Jovannah Smile me baby

  Член од:
  11 февруари 2008
  Мислења:
  584
  Допаѓања:
  48
  Дали некој има нешто во врска со просвветителството во Македонија?
   
 12. Lizav4e_f_

  Lizav4e_f_

  Член од:
  30 декември 2007
  Мислења:
  55
  Допаѓања:
  2
  Попрецизно ???
   
  На Jovannah му/ѝ се допаѓа ова.
 13. causevd

  causevd

  Член од:
  28 јули 2008
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  0
  ај ако има некој за УМЕТНОСТА нешто ми треба за писмена за во среда ФАЛА МНОГУ ЗА ТОЈ ШТО КЕ НАЈДЕ...општо за уметноста што и да било,УШТЕ ЕДНАШ ФАЛА МНОГУУУУУ
   
 14. Stefan_g

  Stefan_g

  Член од:
  12 јануари 2009
  Мислења:
  721
  Допаѓања:
  40
  Еве ти брате нешто за историја на уметноста види таму се надевам дека че ти помогне
  http://mk.wikipedia.org/wiki/Историја_на_уметност

  Е вака сега ми треба за денес недела Четврток 28.05.2009 еден есеј по Англиски јазик на тема Животот денес и животот пред сто години да има негде од 140-170 збора по можност,ако има некој нешто нека ми прати ако сака многу ми треба да попраам оценката 2 имам.
  Фала однапред
   
  На causevd му/ѝ се допаѓа ова.
 15. m.marko21

  m.marko21 -STR8-

  Член од:
  16 мај 2008
  Мислења:
  1.177
  Допаѓања:
  74
  Нешто во врска со женските ликови во романот „Крпен Живот“ линк од веб страна или документ, било што. Благодарам однапред.
   

Сподели преку: