Помош! - ми треба одредено дело/проект...

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Темата на malomaja “Ми треба ваша критика“ е комплетно префрлена тука, заедно со сите мислења во неа.

Мое мислење... Не само што не е ништо посебно, туку и не ми го задржа воопшто вниманието. Жал ми е Маја, но морам да се сложам со останатите форумџии.
Сепак, тоа не значи дека треба да се откажеш, во темите за пишување сепак имаш по некој фин текст. Само ова... Ц`к. :(
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
38
Поени од реакции
11
Ај една молба од мене. Ми требат творби за 11 Октомври но сигурно не ваши лични туку од некој писател ... знам дека е тешко да се најде тоа бидејќи јас незнам ваква песна или пак не ми текнува. Доколку некој може да ми помогне ќе му бидам мнооогу благодарна :wink: Благодарам однапред
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Ќе сака ли некој да ме просветли како се викаше книгата од македонски автор каде низ цела содржина се опишуваат луѓето и ентериерот во една дебармаалска, скопска кафана од (мислам) средината на 20 век. Лектира е за четврта година.

Со денови ме копка ова откако ја видов истата книга спомната во една друга тема, ама ни таму не беше кажан називот. Фала многу!
 
Член од
18 септември 2007
Мислења
2.547
Поени од реакции
33
Ќе сака ли некој да ме просветли како се викаше книгата од македонски автор каде низ цела содржина се опишуваат луѓето и ентериерот во една дебармаалска, скопска кафана од (мислам) средината на 20 век. Лектира е за четврта година.

Со денови ме копка ова откако ја видов истата книга спомната во една друга тема, ама ни таму не беше кажан називот. Фала многу!
Да не мислиш на "Диво месо" од Горан Стефановски? Во таа драма дејството се случува во Дебар Маало во периодот пред Втората светска војна.
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Да не мислиш на "Диво месо" од Горан Стефановски? Во таа драма дејството се случува во Дебар Маало во периодот пред Втората светска војна.

Не, не мислам на таа драма. Таму дејствието се одвива во станот на семејството, кој на крајот на делото ќе биде урнат за да се прошили соседскиот авто-салон. Затоа потенцирав кафана:) Фала во секој случај:smir:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.929
Поени од реакции
12.420
Неколку реченици за македонска народна поезија?Кој знајт ве молам нека постират
 

M@We4kA

Loading . . .
Член од
26 јуни 2007
Мислења
559
Поени од реакции
5
Ке ве замолам доколку може некој да напише есеј во врска со Тоше и неговата хуманост и да ми прати по Приватна Порака...
Треба да биде до 500 збора, но не мора толку вие да пишувате.. нешо пократко колку да ми дојде идеа, па после јас ќе си го досредам...

:smir:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Ќе сака ли некој да ме просветли како се викаше книгата од македонски автор каде низ цела содржина се опишуваат луѓето и ентериерот во една дебармаалска, скопска кафана од (мислам) средината на 20 век. Лектира е за четврта година.

Со денови ме копка ова откако ја видов истата книга спомната во една друга тема, ама ни таму не беше кажан називот. Фала многу!
Да не е "Зора зад аголот" од Димитар Солев?
 
Член од
28 октомври 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Помош: Книжевноста најблагородна лага?

pomozvajte
mi treba sostav na tema knizevnosta najblagorodna laga
ako imate nesto vakvo ili slicno kazete
fala odnapred
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
234
Поени од реакции
9
pomozvajte
mi treba sostav na tema knizevnosta najblagorodna laga
ako imate nesto vakvo ili slicno kazete
fala odnapred
Јас имам ама сеа ќе одам за Скопје...
Прво консултирај се со другите и види шо цитати иам после размисли дали сакаш помош од мене :)
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.261
Малку помош за состав во врска со Клетници и Виктор Иго?:kesa:
 
Член од
28 октомври 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
lele daj kazete za knizevnosta najblagorodna laga
oti gotova sum
petok za pismena mi e
helpppppppppppppppppp plss
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
1
Канционерот од Франческо Петрарка

Ми треба помош. Ако може некој да ми даде анализа на Канционерот.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Ми треба и мене помош, ама за друга лектира.Не сакам да отворам друга тема па ај овде ќе пишам.Ми требаат барем 3 раскази од Декамерон раскажани.Ќе може некој да помогне?:)
Лектирата ми е за вторник, а имам друго за учење и не можам да стигнам да ја прочитам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom