Помош и совети

Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Абе вчера дое братучед ми , малецок е и побара да му најдам игра некоја со dragon ball Z ! ја сум сигурен дека постои . иначе за PC ми треба . де дајте некоја препорака ! :)
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Ја ваљда дека сум од малку постарите генерации ;) па ги паметам игриците од пред десетина години .... И секако носталгја си е носталгија, па си симнав ја од нет една класика: Need for speed porsche ...... Али дали дека ја играм на Windows 7 секој пат ми јавува баг на една иста стаза ... Пробав преинсталација, барав по нетот ама ништо не помага ......Некој некогаш да се сретнал со истото па да помогне? Некој пач или друга финта да не има да се направи, па да можам да ја завршам со мерак игрицата?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ја ваљда дека сум од малку постарите генерации ;) па ги паметам игриците од пред десетина години .... И секако носталгја си е носталгија, па си симнав ја од нет една класика: Need for speed porsche ...... Али дали дека ја играм на Windows 7 секој пат ми јавува баг на една иста стаза ... Пробав преинсталација, барав по нетот ама ништо не помага ......Некој некогаш да се сретнал со истото па да помогне? Некој пач или друга финта да не има да се направи, па да можам да ја завршам со мерак игрицата?
Побарај и стави најнов можен пач и крак за него.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Побарај и стави најнов можен пач и крак за него.
Хмм ... Па мислам се пробав и пачи регистри и све .... Ама нејќе ...... Мислиш дека има пач компатибилен за Windows 7 специјално?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Хмм ... Па мислам се пробав и пачи регистри и све .... Ама нејќе ...... Мислиш дека има пач компатибилен за Windows 7 специјално?
Би требало да има некој patch/fix за да работи убаво на 7ца зашто тогаш едвај едвај ХР имаше.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Каков "bug" ти се појавува? Ти се гаси играта, имаш проблеми со графиката или ? Ако ти се дешаваа глупости со графиката - пробај да ја играш во glide mode ( искористи некој glide wrapper )
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Каков "bug" ти се појавува? Ти се гаси играта, имаш проблеми со графиката или ? Ако ти се дешаваа глупости со графиката - пробај да ја играш во glide mode ( искористи некој glide wrapper )
Да се гаси играта .... Буквално како да си стиснал ALT+F4 :) .....
--- надополнето: Nov 25, 2011 11:41 AM ---
Каков "bug" ти се појавува? Ти се гаси играта, имаш проблеми со графиката или ? Ако ти се дешаваа глупости со графиката - пробај да ја играш во glide mode ( искористи некој glide wrapper )
Да се гаси играта .... Буквално како да си стиснал ALT+F4 :) .....
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Не сум го имал тој проблем, али по кратко пребарување на google еве што најдов:

Okay, so an "XP Fix Patch" I found online did the trick. Hopefully this makes it work all the way through instead of just 1 part of it.
source:
http://www.sevenforums.com/gaming/155449-nfs-porsche-unleashed.html

Ваљда мисли на овој FIX:
http://www.tacktech.com/pub/nfs/nfs-pu-fix.zip

source:
http://www.tacktech.com/display.cfm?ttid=142
Possible Solution 3

пробај можда ќе имаш среќа
 
Член од
20 мај 2011
Мислења
126
Поени од реакции
52
Дечко јас ти кажувам од сигурни извори дека истиот тој проблем го имав и јас, за на крај да заклучам дека цркната ми е графичката. Пробував се и сешто и со предлогот на CrashBandicoot ама ништо не направив. Ако имаш шанса пробај со друга графичка, едно време помислив дека може да е до напојувањето ако не дава доволно струја, ама не е ни до тоа. Ако ти успее со горниот фикс тогаш имаш среќа ако не нова графичка. Пиши што ќе направиш
Fala mnogu One za sovetot vekje 2 meseci kompjuterot mi bese na popravka za da otkrijat deka e crknata grafickata ... sega si raboti kako sto treba :)
--- надополнето: Nov 29, 2011 1:30 AM ---
Пробај со овој "fix":
http://www.easy-share.com/DA18AE140AF744C1B4D5B74A7D194DB9/FIXGPU.zip ( upload-ирано од мене )

содржина на FIXGPU.reg ( во FiXGPU.rar ):

Код:
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers]
"TdrLevel"=dword:00000000
Ако сакаш можеш да го спуштиш овој file од линкот погоре ( download, extract, double click на FIXGPU.reg, напрај рестарт на компјутерот и толку ), ако не копирај ја содржината во notepad и сними го тој file како некое_име.reg ( пример gpufix.reg - type any file ) или можеш рачно да го ставиш во регистрите преку regedit.

Ако те интересира подетално што прави овој "fix" - http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/hardware/gg487368.aspx ( за Vista пишува на линков ама исто ти е и на 7 )

Накратко со fix-ов го гасиш TDR ( Timeout Detection and Recovery ) и со тоа ќе го постигнеш следново:
-Ако графичката е исправна ( а ти бараш премногу од неа - барем според Microsoft ) тогаш наместо да се ресетира драјверот од графичката - ќе сецне играта на тоа место на пола секунда и ќе продолжи
-Ако графичката ( или некој друг дел ) е неисправна и/или имаш некоја тапа верзија на драјвери - наместо да се ресетира драјверот ќе добиеш BSOD и/или рестарт.

Пред да го користиш овој регистри "fix" напрај еден backup на регистрите за да можеш да ги вратиш назад ако не ти е по мерак "fix"-от. За секој случај.

edit: Ова го пишав под претпоставка дека користиш Windows 7 ( на XP не го дава тој error бидејќи таму нема TDR како во седмицата )
Fala za sovetot i na tebe CB probav i taka ne uspea go prativ na popravka i ispadna deka grafickata bila crknata.. sega imam druga i raboti kako sto treba :)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
http://www.kupilaptop.com/images/stories/Gateway/gateway_id_P_series.jpg

Zdravo sakav da ve prasam kakvi igri mozam da "igram" so ovoj laptop (ako go zimam) ?

fala odnapred :)
(Скоро) Ниедна од поновите.. за тоа ти треба лаптоп со посебна графичка карта. Овој е најевтиниот што можев да го најдам, а ни тој не е нешто многу добар.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.126
Поени од реакции
5.901
Ако сакаш лаптоп за играње ќе треба минимум 32-33 илјади да фрлиш за некој ваков на пример Notebook DELL INSPIRON N5010 Black Intel Core i3-380M(2.53GHz) 4GB DDR3 640GB HDD VGA ATI Radeon HD5650 1GB DVD/RW .
Сајтов им е тапа на Риверсофт и не покажува спецификации за лаптопот, така да ќе мораш до таму да идеш ако сакаш да го видиш... Поефтини од овој не гледај, ниеден не го бива за играње, а овој е солиден. Конфигурацијата е малце послаба од мојот десктоп компјутер на кој идат скоро сите нови игри на High/Ultra.

Али ај да не забегаме, си има посебен подфорум за хардвер. :)
http://www.riversoft.mk/Product.aspx?productID=58923&height=500&width=700
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.126
Поени од реакции
5.901
Инсталираше драјвери за графичка???
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.126
Поени од реакции
5.901
Пиши ја точно како што е пораката што ти ја дава.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
DirectX9.0c инсталирај,симни нови драјвери за графичката и инсталирај драјвери за матичната и кажи што графичка имаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom