Помош и препораки за избор на училиште за странски јазици

Член од
12 септември 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
PolioLibra_Facebook_Logo.jpg
Во Челинџ е на четири рати (значи секој месец од семестарот) по 1.400ден. или ако сакаш да ја платиш целата сум првиот месец имаш 10% попуст односно 5.040ден. Книгите ти се околу 300ден. копии или 600ден. оригинали.
Во Полио либра е 1200 ден за осум часа за студенти и ученици 20% ПОПУСТ
--- надополнето: 12 септември 2012 во 23:02 ---
За Руски јазик некаде во Скопје да не има?
Да има во Полио либра
 
Член од
7 август 2012
Мислења
12
Поени од реакции
0
Aj kazi ima li prijaveno za turski jazik i ke se pocnuva li definitivno? I kako profesorite po turski (so zavrseno li se fakultet po turski jazik i knizevnost?
 
Член од
7 август 2012
Мислења
12
Поени од реакции
0
Еве ме повторно. Ајде ве молам дајте ми школо каде што ке можам да учам турски. Ама да има добар професор/ка. Фала
 
Член од
27 ноември 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Заинтересирана сум за почетен курс по германски јазик, па ако може да ми препорачате училиште за странски јазици, меѓутоа некое во Центар, Кисела Вода, може и на почеток на Аеродром. Фала! :)
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
34
Поени од реакции
19
Заинтересирана сум за почетен курс по германски јазик, па ако може да ми препорачате училиште за странски јазици, меѓутоа некое во Центар, Кисела Вода, може и на почеток на Аеродром. Фала! :)
Јас одев во Аеродром во Challenge, програмата и книгите беа ок, 5.600 ден. по семестар што е некоја средна цена - има и малку поефтини но и многу поскапи училишта :)
 
Член од
22 мај 2012
Мислења
109
Поени од реакции
34
Јас сам дома си научив англиски и добро го владеам.Еве сега се фатив да учам и германски.Си користам исти книги како на курс и плус си учам преку интернет.Си преведувам на google translate и на уште некои други речници на нет.И немам мака.

Само мора да кажам дека интернетот многу помага за учење јазици.Многу брзо се доаѓа до превод отколку да земам речник и да разлистувам и барам за секој збор превод.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Ајде и од мене едно прашање!
Заинтересирана сум за курс по програмерство!
Солидно работам на компјутер, меѓутоа сакам да го надоградам своето знаење!
Ме интересира, колку е ова добра идеја, дали се исплаќа, дали треба да се има предходно некое посебно знаење или сл?
Програмерство е доста широк поим. Во глобала не ти е потребно на курсеви да идеш за научиш да програмираш на интернет се и сешто има за беспари ако знаеш кај да бараш.

Секое ново знаење се исплаќа само треба да имаш желба.

Прво неколку прашања. Со оглед на тоа како го имаш поставено прашањето имаш минимално познавање за оваа област. Понатаму според мене не постои солидно познавање на компјутер тој што знае, знае колку не знае и знае дека и цел живот да учи информатички технологии пак нема да знае ниту четвртина од се што постои.

Еве неколку примери.

Вообичаено кога се вели програмирање се мисли на стандард десктоп апликации. За ова ти е потребно познавање од програмски јазик како C++, Java, C# и/или многу други.

Следно имаш веб програмирање, тука ги имаш ASP и PHP како сервер јазици и JavaScript како клиент јазик. Ова е всушност дел од професија повеќе позната како Web Developer и во глобала потребно е да имаш познавање и од HTML и CSS.

Сега да речам помодерно е и развивање мобилни апликации тука ги имаш Android Developer и iOS developer т.е развивање апликации за андроид(Гугл) или Епл.

Во глобала сите технологии горе доле се поврзани кој помалку кој повеќе, но за сите заедничко е дека не се учи преку ноќ треба многу време и труд за да можеш барем малку да кажеш дека знаеш.

Светлата страна е дека оваа професија е просперитетна и сигурно нема да останеш без работа ако имаш барем малку памет.(Имаш можност да работиш од дома, фриленсинг или пак да се отселиш во земја каде се бара професијата, а секаде се бара)

Има денес приказни како со малку труд(примерот со Флапи Брд) направил многу пари (читај 50 000 долари на ден) е сега тука голем фактор е и среќата, но во секој случај дури и за плата да работиш ќе имаш солидна плата па и во Македонија.

П.С Пошто прашањево ти е општо не можам поконкретен одговор да ти дадам
П.С2 Изборот на професија ти е инвестиција, според мене информатичките науки се добра инвестиција(тука намерно не пишувам програмерство, пошто реално иако програмерите се дебело платени нивните шефови се оние кои го земаат големиот дел од колачот)
 
Член од
25 август 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Јас имам 14 години, за една недела почнувам средно. Веќе 5 години сум заинтересирана за јапонскиот јазик и сега конечно се решив да поцнам навистина да го учам. И кажав на мајка ми ама таа ми рече ако сакам сама да си побарам место каде ке можам да учам. Барав ама ништо неможев да најдам. Ова ми е последна надеж. Ве молам некој нека ми каже каде можам да учам јапонски во скопје! Немора да е училиште за јапонкси, може и приватно. :D
 

Kayaba Akihiko

Gamedev
Член од
29 август 2014
Мислења
5
Поени од реакции
3
Јас имам 14 години, за една недела почнувам средно. Веќе 5 години сум заинтересирана за јапонскиот јазик и сега конечно се решив да поцнам навистина да го учам. И кажав на мајка ми ама таа ми рече ако сакам сама да си побарам место каде ке можам да учам. Барав ама ништо неможев да најдам. Ова ми е последна надеж. Ве молам некој нека ми каже каде можам да учам јапонски во скопје! Немора да е училиште за јапонкси, може и приватно. :D
Јас успеав да најдам курс по Јапонски во Скопје. Проф. беше многу добра и интересна личност. Знаеше да се шегува за се, но беше и стриктна за предавањата никој да не забушава итн. Сите беа некаде 16+ години а јас бев најмал (15, пуста среќа). Предавањата беа многу интересени и забавни, но исто така многу се учеше од нив. Пред да прекинеме со часови бевме сместени некаде кај Буњаковец (Од Тетово сум, не ги знам местата во Скопје многу добро). Бев посветен на јазикот и успеав да научам голем дел од Хирагана (една од трите азбуки, остали се Катакана и Канџи). Предавањата беа на Англиски јазик за да се разбереме полесно еден меѓу друг. Ако сакаш повеќе информации, слободно пиши. Ќе ја прашам професорката за почетокот на часовите оваа учебна година. :)
 

bozhe petra

i love rock n' roll
Член од
5 јули 2011
Мислења
38
Поени од реакции
12
moze nekoj da mi kaze ako znae kade vo aerodrom challenge ima prostorii zatoa sto stranata ne im funkcionira ?
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
во Скопје кај има добри курсеви по германски и англиски јазикж
станува збор за дете до 11 години
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Da ne znae nekoj informacii kakov e testot so koj go odreduvaat stepenot na znaenje na angliski jazik vo ucilistevo za stranski jazici Challenge.

Mozebi nekoj bil polagal pa znae podetalni informacii...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Некоја школа за странски јазици во Тафталиџе, Козле, Карпош 1....за грчки поточно ми треба?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Не е најбитно училиштето најбитно е кој професор ќе ти падне и како ќе ви се погоди групата (дали луѓето се дојдени да учат или да се зезаат).
На пример двајца идеме на германски во Херц (на улица Македонија, карши кафич Барселона) и двајцата сме комплетно различно задоволни.
Мојата група е компактна и редовна, професорката е многу добра, добро ги води часовите и јас сум задоволен премногу.
Другата група е лоша, има некои студенти и средношколци кои не се редовни доаѓаат секој 3-4 час, професорката нема концепт за часот, времето се троши на празни муабети и сл.
Така да во Скопје да избереш добар курс е ко добивка на лото, среќата игра најголема улога или лична препорака.
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
287
Поени од реакции
236
Ми треба информација за професор/ка или центар за странски јазици во Скопје каде се изучува норвешки :) Фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom