Помош за избор на лаптоп

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Сега видов нема блутут :( А ко што иам стар телефон, УСБ кабелот не му работи и блутутот и те како ми е потребен..
Тоа викам, дали B960-ката ќе ми заврши работа за тие мои “услови“ ?
Ќе ти заврши
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Сега видов нема блутут :( А ко што иам стар телефон, УСБ кабелот не му работи и блутутот и те како ми е потребен..
Тоа викам, дали B960-ката ќе ми заврши работа за тие мои “услови“ ?
http://www.vegas.com.mk/product_details.asp?ID=536
Не глеј по МК сајтови спецификции, еве на линков и блутут вика дека има....а вероватно и има, сите лаптопи денес имаат комбо wifi +БТ у едно, па ваљда овој асусов не е црната овца
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
http://www.vegas.com.mk/product_details.asp?ID=536
Не глеј по МК сајтови спецификции, еве на линков и блутут вика дека има....а вероватно и има, сите лаптопи денес имаат комбо wifi +БТ у едно, па ваљда овој асусов не е црната овца
Да да, баш гуглав на нет и гледам дека има блутут, али на официјалната страница од АСУС - не пишува дека има :(
Инаку сега останува i3 380m или intel b960 за моите потреби?
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Да да, баш гуглав на нет и гледам дека има блутут, али на официјалната страница од АСУС - не пишува дека има :(
Инаку сега останува i3 380m или intel b960 за моите потреби?
Добро напна, земи што сакаш и 960 ќе ти врши работа и 380, шо повеќе ти се свиѓа тоа земи, ти кажав 7 пати
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Добро напна, земи што сакаш и 960 ќе ти врши работа и 380, шо повеќе ти се свиѓа тоа земи, ти кажав 7 пати
Леле заборавив за одговорот вчера што го пиша :D Извињујем се :)
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
Темава оддамна не е отворена, да ја освежам малку со прашање.
Значи вака:
Имав MSI лап топ, го користев добри 2 и пол години.
И др не е битно, битно е дека сестра ми ми го скрши кај екранот и сега за поправка бараат од 10 000 па натака.
Додека давам пари за да ми го поправат ќе си купам нов.
Кој лап топ би ми го препорачале вие до 16-18 000 денари?
Ќе го користам за најосновни потреби, интернет, гледање некој филм, слушање музика и да може игри да се играат(мада не знам колку ќе имам време да ги играм, ама на МСИ ја имав Симс3 и Виндоус 7 да има како на претходниов )
На друг форум ми препорачаа да имал Intel Pentium, a јас искрено не се разбирам мн мн и која е разликата од интел пентиум и другте? Друго ми рекоа да биде со најмалку 2 ГБ рам минимум 512 мн графичка и 300 гб драјв.
Која е најубава марка? Асус имаме и од батеријата воопшто не сме задоволни. HP, Dell, Toshiba може да се најде некој за мои потреби до 18 000 денари?
Ај помогнете ми, на мака сум.:eek:
 

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18
Инспиронот на Дел е многу лоша изработка, употребени се доста евтини материјали, тастатурата не ми се допаѓа ич кај делот. Ха пе то ти е подобар. Делот многу се расклапува, многу се раскрцува, некако штозанм, мое мислење ти де да си го земеш ха пе то многу подобар дизајн има и многу поцврст е за разлика од делот, а да и тастатурата му е многу покомотна.
Moram tuka da odgovoram poradi toa sto dali nekoj imal iskustvo so nekoi od ovie dva laptopovi, jas imam iskustvo vo servisiranje na edniot dodeka drugiot model nikogas ne mi dosol vo race jas bi igral za Dell
--- надополнето: 6 септември 2012 во 18:03 ---
Темава оддамна не е отворена, да ја освежам малку со прашање.
Значи вака:
Имав MSI лап топ, го користев добри 2 и пол години.
И др не е битно, битно е дека сестра ми ми го скрши кај екранот и сега за поправка бараат од 10 000 па натака.
Додека давам пари за да ми го поправат ќе си купам нов.
Кој лап топ би ми го препорачале вие до 16-18 000 денари?
Ќе го користам за најосновни потреби, интернет, гледање некој филм, слушање музика и да може игри да се играат(мада не знам колку ќе имам време да ги играм, ама на МСИ ја имав Симс3 и Виндоус 7 да има како на претходниов )
На друг форум ми препорачаа да имал Intel Pentium, a јас искрено не се разбирам мн мн и која е разликата од интел пентиум и другте? Друго ми рекоа да биде со најмалку 2 ГБ рам минимум 512 мн графичка и 300 гб драјв.
Која е најубава марка? Асус имаме и од батеријата воопшто не сме задоволни. HP, Dell, Toshiba може да се најде некој за мои потреби до 18 000 денари?
Ај помогнете ми, на мака сум.:eek:
Drugar tolku displej ne e kazi mi tocno sto ti rekle kade sto si go odnel na servis i nemoj da mi kazes deka se river ili niko
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Темава оддамна не е отворена, да ја освежам малку со прашање.
Значи вака:
Имав MSI лап топ, го користев добри 2 и пол години.
И др не е битно, битно е дека сестра ми ми го скрши кај екранот и сега за поправка бараат од 10 000 па натака.
Додека давам пари за да ми го поправат ќе си купам нов.
Кој лап топ би ми го препорачале вие до 16-18 000 денари?
Ќе го користам за најосновни потреби, интернет, гледање некој филм, слушање музика и да може игри да се играат(мада не знам колку ќе имам време да ги играм, ама на МСИ ја имав Симс3 и Виндоус 7 да има како на претходниов )
На друг форум ми препорачаа да имал Intel Pentium, a јас искрено не се разбирам мн мн и која е разликата од интел пентиум и другте? Друго ми рекоа да биде со најмалку 2 ГБ рам минимум 512 мн графичка и 300 гб драјв.
Која е најубава марка? Асус имаме и од батеријата воопшто не сме задоволни. HP, Dell, Toshiba може да се најде некој за мои потреби до 18 000 денари?
Ај помогнете ми, на мака сум.:eek:
http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=34537&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=

топ ти е овој за цената, + ќе си ставиш уште 2 гига рам + 650 ден, и немаш гајле
 

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18
Ти најде мене да ми кажуваш за лаптопи ?
Pa ne dirigira cena tuku kvalitet prvo kako mozes da sporeduvas hp i dell jas sum serviser na laptopovi (elektronika i rbl ako znaes na sto zboram) i toa go rabotam veke 3 godini profesionalno a so pc uste od 1999 taka da mozam da ti kazuvam za laptopovi do utre sabajle i pak nema da bidam gotov so zborenje (ne se luti probuvame da mu najdeme na covekot laptop so ke mu tera rabota a ne da cistime gubre od prodavnici ;))
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Pa ne dirigira cena tuku kvalitet prvo kako mozes da sporeduvas hp i dell jas sum serviser na laptopovi (elektronika i rbl ako znaes na sto zboram) i toa go rabotam veke 3 godini profesionalno a so pc uste od 1999 taka da mozam da ti kazuvam za laptopovi do utre sabajle i pak nema da bidam gotov so zborenje (ne se luti probuvame da mu najdeme na covekot laptop so ke mu tera rabota a ne da cistime gubre od prodavnici ;))
Другар ти можеш да бидеш сервисер на лаптопови, ама на лаптопи не, како прво ти може и 10 години да работиш со компјутери кога не се разбираш џабе е, HP и Dell знаеш што се ? Катастрофа од лаптопи, во моментов врв на технологија е Asus, се разбира не пред Apple исто така и Acer е на добра позиција, јас ти зборам од искуство со лаптопи, ги имам работено 90% од лаптопите, во последниве 4 години, не можеш ти мене да ми кажуваш, Inspiron-от на Dell-от му беше супер до пред 2 години али сега е :гомце: И не можеш никогаш ти мене за лаптопи да ми збориш
 

Cak

Член од
22 април 2009
Мислења
212
Поени од реакции
18
Другар ти можеш да бидеш сервисер на лаптопови, ама на лаптопи не, како прво ти може и 10 години да работиш со компјутери кога не се разбираш џабе е, HP и Dell знаеш што се ? Катастрофа од лаптопи, во моментов врв на технологија е Asus, се разбира не пред Apple исто така и Acer е на добра позиција, јас ти зборам од искуство со лаптопи, ги имам работено 90% од лаптопите, во последниве 4 години, не можеш ти мене да ми кажуваш, Inspiron-от на Dell-от му беше супер до пред 2 години али сега е :гомце: И не можеш никогаш ти мене за лаптопи да ми збориш
Ete se naluti a ti rekov da ne se lutis prvo toj model sto go preporaca ima problem so start ( 3 volti napon) i ako crkne nema sansi da se popravi vtoro hp probook ima problemi cela serija so hdd pavilion so grafika, compaq so naponski sistem na ploca asus bios, acer one (mailte) bios
dell od druga strana nema seriozni mani okolu elektronika ama strada od fizicki udari sto mislam DC pin na ploca e mnogu osetliv itn. A treto za mojata strucnost firmite u koi sto sum rabotel znaat za mene i jas kako servisiram a ti mi deluvas kako prodavac (izvini ako gresam okolu pretpostavkata uste ednas ne se luti ne sum jas koj so saka da se rasprava so tebe). Ej zaboraviv MSI so hincovi ako znaes sto e toa serviser znae
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Ete se naluti a ti rekov da ne se lutis prvo toj model sto go preporaca ima problem so start ( 3 volti napon) i ako crkne nema sansi da se popravi vtoro hp probook ima problemi cela serija so hdd pavilion so grafika, compaq so naponski sistem na ploca asus bios, acer one (mailte) bios
dell od druga strana nema seriozni mani okolu elektronika ama strada od fizicki udari sto mislam DC pin na ploca e mnogu osetliv itn. A treto za mojata strucnost firmite u koi sto sum rabotel znaat za mene i jas kako servisiram a ti mi deluvas kako prodavac (izvini ako gresam okolu pretpostavkata uste ednas ne se luti ne sum jas koj so saka da se rasprava so tebe). Ej zaboraviv MSI so hincovi ako znaes sto e toa serviser znae
Види, ме нервира кога некој ми збори за лаптопи, имам поминато премногу лаптопи и доволно се разбирам, тисега како сервисер ако гледаш ако се расипе нема правење, јас кога идам нешто да купувам го купувам се кеф, дека ќе го служам, не мислам на расипување, ти така ако мислиш, треба да си го промениш мислењето, премногу песимистички звучиш.
Инаку да ти кажам. Dell во моментов Inspiron серијата 5110 е најтиња од лаптоп што може да се најде на наш пазар, другите модели се донекаде ок, али се поскапи и луѓето не можат да си ги дозволат, дури и Alienware што е на Dell Му е падната потрошувачката, зборам на глобално ниво, бидејќи тука е ROG на Asus и гејмерите повеќе го преферираат него G серија на Asus, што е стварно многу добро направен. HP ? Катастрофа од лаптопи. Dell и HP ги купуваат тие што "највеќе" се разбираат а уствари појма немаат. Можам детално да ти кажам за сите брендови и модели, ме мрзи да пишувам.... Доста е толку
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Mac Book Air ili Mac Book Air Pro i ke vidis so e laptop prekrasno raboti i baska ima se na nego Win 7 go raboti go bavca a Mac Lion rastura igrici kolku sakas trae u PM ne za djabe e tolku pari nema ni P od plastika.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom