Помош за избор на лаптоп

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.865
Malku kasno ali pozelno bese da proveri dali ima moznost za nagradba na hard disk. Povekjeto u toj budzet imaat SSD koj ne se nadograduva lesno bidejki e zalemen na maticna i nema slot za drug pa ke mora eksteren da se koristi dokolku mu treba povekje prostor.
Со моменталниот избор на лаптопи тешко да најде со сите убавини до таа сума.
Ако не се лажам од тие што му ги препорачав само леновото е со слот за ссд на м.2 + слот за хдд, на другите ќе треба да смени цел диск.
Инаку и екстерните му се горе-доле слична цена, ако му треба и така ќе заврши работа.
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Malku kasno ali pozelno bese da proveri dali ima moznost za nagradba na hard disk. Povekjeto u toj budzet imaat SSD koj ne se nadograduva lesno bidejki e zalemen na maticna i nema slot za drug pa ke mora eksteren da se koristi dokolku mu treba povekje prostor.
Не сум го отварал лаптопот но од тоа што видов на нет има можност за уште надоградувања за хард диск и за рам меморија.
https://www.youtube.com/watch?v=dR9BtakcmxE
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Да се замешам офтопик, кај да најдам екстерен хдд/ссд, а да не биде Сандиск и сличен бренд? По големиве продавници за бела техника гледав зимоска Сони, ама распродадени им се. Освен Нико компјутери, предложете некоја друга продавница за ПЦ опрема?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.865
Да се замешам офтопик, кај да најдам екстерен хдд/ссд, а да не биде Сандиск и сличен бренд? По големиве продавници за бела техника гледав зимоска Сони, ама распродадени им се. Освен Нико компјутери, предложете некоја друга продавница за ПЦ опрема?
Јас го имам овој веќе година и нешто:

анхоч гледам имаат доста дискови на лагер:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Да, и на Анхоч мислев под „бела техника“ :D Има некоја разлика меѓу овие и другите „познати“ брендови? Пошто мене лично друго ми е чувството кога ќе чувам работи на Сони пример, а друго ми е на Сандиск или Паспорт :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.865
Да, и на Анхоч мислев под „бела техника“ :D Има некоја разлика меѓу овие и другите „познати“ брендови? Пошто мене лично друго ми е чувството кога ќе чувам работи на Сони пример, а друго ми е на Сандиск или Паспорт :D
Искрено јас не верувам на ниту еден бренд, во последните години сум изгорен и со скапи брендови и кога станува збор за битни податоци одам на филозофија да се чуваат на повеќе места истовремено. Затоа купувам и помали дискови, а не на пример еден од 4тб.

Од скоро почнав да користам One Drive Premium со 1TB, 3900 денари годишно, ама мене ми е за бизнис, сите проекти ги шеруваме и чуваме таму.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Да се замешам офтопик, кај да најдам екстерен хдд/ссд, а да не биде Сандиск и сличен бренд? По големиве продавници за бела техника гледав зимоска Сони, ама распродадени им се. Освен Нико компјутери, предложете некоја друга продавница за ПЦ опрема?
Sto mu fali na sandisk? Jas imam ssd sandisk i uopste ne sum imal problem.
Isto ko @Lester Freamon i ja imam nekolku i cuvam backup na povekje mesta.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.339
Да се замешам офтопик, кај да најдам екстерен хдд/ссд, а да не биде Сандиск и сличен бренд? По големиве продавници за бела техника гледав зимоска Сони, ама распродадени им се. Освен Нико компјутери, предложете некоја друга продавница за ПЦ опрема?
По препорака на @Anon јас си купив пред некој месец Western Digital HDD, 4TB, од Нексио Компјутери, 6200 ден. Едино што морав да го чекам 20-тина дена да ми стигне, зашто немаа на залиха. Сега за сега е топ. Ако откаже, @Anon ќе биде крив, и не се замарам. :свиркам:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.340
Поени од реакции
7.453
По препорака на @Anon јас си купив пред некој месец Western Digital HDD, 4TB, од Нексио Компјутери, 6200 ден. Едино што морав да го чекам 20-тина дена да ми стигне, зашто немаа на залиха. Сега за сега е топ. Ако откаже, @Anon ќе биде крив, и не се замарам. :свиркам:
Јас досега имам добиено/купено 2 екстерни хард дискови од WD и двата се ОК си работат. Првиот од 320GB (10 или 11 години е стар) и вториот од 2TB :)
На брод циркулираа доста екстерни дискови, добар дел од нив беа WD и фучеа без проблеми цело време приклучени на лаптопи или телевизори :)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Sto mu fali na sandisk? Jas imam ssd sandisk i uopste ne sum imal problem.
Isto ko @Lester Freamon i ja imam nekolku i cuvam backup na povekje mesta.
Не е дека фали нешто или пак имам слушнато негативни искуства. Едноставно, за мене лично се полуанонимен бренд на ниво на СТ, во споредба со, да речеме Филипс.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.865
Не е дека фали нешто или пак имам слушнато негативни искуства. Едноставно, за мене лично се полуанонимен бренд на ниво на СТ, во споредба со, да речеме Филипс.
Грешка си, овие се фирма ќерка на western digital.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Не е дека фали нешто или пак имам слушнато негативни искуства. Едноставно, за мене лично се полуанонимен бренд на ниво на СТ, во споредба со, да речеме Филипс.
Edni od najpoznatite brendovi za micro sd kartici, hard diskovi itn se Sandisk. Vekje ti kazaa deka se kerka firma na WD. U princip i nema promasaj so Sandisk.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Од Anhoch кој лаптоп би го препорачале со средна цена 25 до 35 илјади
 
Член од
27 јуни 2017
Мислења
8
Поени од реакции
2
Предлог за лаптоп со буџет до 20-25 илјади? По можност од анхоч, техномаркет, сетек или нептун.. Потребен е за онлајн часови и AutoCad. До таа цена горе-долу се е со интегрирани графички така да по можност да помогнете при изборот барем за процесорот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom