Помош за избор на лаптоп

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Ај едно, може блесаво прашање. Дали вреди да се инвестира во Мac компјутер? Не сум програмер, меѓутоа повремено си чачкам фотошоп и лајтрум. Причината зошто размислувам за нив е што некако ми е прекипано од Windows. Се работи за поголема инвестиција и кога би купувала би сакала опција со 15'(мислам дека тој беше поголемиот екран)
Прочитај го целово:
Според мене Dell XPS 15
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Fala na odgovorite. Kako sto kazav ne go sakam Windows, pogotovo desetkata. Update sega, registriraj se za ova, za ova. Imam cuvstvo deka koga ke zemam takov kompjuter kolku i da go platam, za pola godina e star i mi koci za obicni raboti. Zatoa sto sekoj den ima novi modeli. Kaj Mac, barem jas ne gledam takvi promeni, mnogu postabilni se vo toj pogled. Nemaat novi konfiguracii sekoj mesec, sto za mene znaci deka ne stareat tolku brzo. Deka se preplakja se preplakja, toa mi e jasno.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Fala na odgovorite. Kako sto kazav ne go sakam Windows, pogotovo desetkata. Update sega, registriraj se za ova, za ova. Imam cuvstvo deka koga ke zemam takov kompjuter kolku i da go platam, za pola godina e star i mi koci za obicni raboti. Zatoa sto sekoj den ima novi modeli. Kaj Mac, barem jas ne gledam takvi promeni, mnogu postabilni se vo toj pogled. Nemaat novi konfiguracii sekoj mesec, sto za mene znaci deka ne stareat tolku brzo. Deka se preplakja se preplakja, toa mi e jasno.
исти процесори, графички и се останато како и кај windows лаптоповите.
Имаш Интел и7 и во Мек и во лаптоп. Нема никаков изговор дека лаптоп побрзо застарува, а мек не.
Лаптопови прават еден куп фирми и затоа има толку многу модели.
А Мек само една фирма прави и бизнис практика има е само неколку модели да вадат. И ќе си платиш дупло за истите работи.

Ама ти си се одлучила да бидеш хип и тренди и затоа купи си Мек убаво ќе се спари со Ајфонот кој сигурно веќе го имаш.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Ај едно, може блесаво прашање. Дали вреди да се инвестира во Мac компјутер? Не сум програмер, меѓутоа повремено си чачкам фотошоп и лајтрум. Причината зошто размислувам за нив е што некако ми е прекипано од Windows. Се работи за поголема инвестиција и кога би купувала би сакала опција со 15'(мислам дека тој беше поголемиот екран)
Ako pravis nad 2000 usd mesecno zasto da ne
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
исти процесори, графички и се останато како и кај windows лаптоповите.
Имаш Интел и7 и во Мек и во лаптоп. Нема никаков изговор дека лаптоп побрзо застарува, а мек не.
Лаптопови прават еден куп фирми и затоа има толку многу модели.
А Мек само една фирма прави и бизнис практика има е само неколку модели да вадат. И ќе си платиш дупло за истите работи.

Ама ти си се одлучила да бидеш хип и тренди и затоа купи си Мек убаво ќе се спари со Ајфонот кој сигурно веќе го имаш.
Aman be, kako me oceni deka imam ajfon i deka mi e za kurcenje? Covek da ne moze da prasa, a nekoj da ne mu se iskurci. Spodeliv svoi vpecatoci, a ti vakvoto kurcenje na drugo mesto da go prodavas. I ic da ti cue dali sum jas hip ili trendi.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Aman be, kako me oceni deka imam ajfon i deka mi e za kurcenje? Covek da ne moze da prasa, a nekoj da ne mu se iskurci. Spodeliv svoi vpecatoci, a ti vakvoto kurcenje na drugo mesto da go prodavas. I ic da ti cue dali sum jas hip ili trendi.
ок извини ако те навредив. само сакав да ти посочам дека истите делови се внатре, само што едното кошта дупло повеќе, затоа што им се може.
а и изгледа ти веќе си се одлучила да купиш, па ако можеш зошто да не пробаш.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ne sum se odlucila, samo prasuvam i sobiram informacii. Ne trosam pari na tehnologija tolku cesto i poradi toj fakt sakam da zemam nesto sto vredi i ke mi sluzi podolgo vreme.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.663
Поени од реакции
38.846
Ne sum se odlucila, samo prasuvam i sobiram informacii. Ne trosam pari na tehnologija tolku cesto i poradi toj fakt sakam da zemam nesto sto vredi i ke mi sluzi podolgo vreme.
Појди у гтц или сити мол, разгледај ги моделите што ги имаат. Изработка десетка е, и софтверот исто, што плаќаш тоа добиваш. Дали има подобри лаптопи на виндовс за многу поефтино? секако дека да, али ако тоа ти прави мерак земај не се мисли.
 
Член од
27 ноември 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво луѓе може ли некоја препорака за лаптоп од 250-300 е. Потребен ми е за програмирање, учење, не за гејминг не треба јака графичка само дали повеќе да обрнам внимание на рамот или на процесорот а исто планирам и да биде со SSD негде околу 250 GB, фала однапред.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Дечки може ли некој да ми даде мислење за лаптопов и општо мислење за половниве компјутери:
Výrobce: Fujitsu
Modelová řada: LIFEBOOK
Procesor: Intel® Core™ i5
Model CPU: i5-3230M (3M Cache, up to 3.20 GHz rPGA)
Chipset: Intel® QM77 Express Chipset
Operační paměť: 8 GB
Pevný disk: 240 GB SSD
Mechanika: DVD-RW
Displej: 15,6"
Rozlišení displeje: 1600 x 900
Grafická karta: Intel® HD Graphics 4000
Operační systém: Windows 10 Pro (Elektronická licence)
Klávesnice: Zahraniční s numerikou (české přelepky zdarma)
Wifi adaptér: Intel Centrino Wireless-N 2200 (802.11 b/g/n)
Síťové prvky: Wi-Fi, Bluetooth, 10/100/1000 Mb/s Ethernet
Rozhraní: 2x USB 3.0, 2×USB 2.0, DisplayPort, VGA, SerialPort, čtečka SD karet, sluchátka
mikrofon, ExpressCard, Kensington zámek
Další výbava: Webkamera, čtečka otisku prstů
Šířka x Hloubka x Výška: 372 x 245 mm
Hmotnost: 2,6 Kg
Stav: Repasované
Záruka: 12 měsíců
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.663
Поени од реакции
38.846
Дечки може ли некој да ми даде мислење за лаптопов и општо мислење за половниве компјутери:
Výrobce: Fujitsu
Modelová řada: LIFEBOOK
Procesor: Intel® Core™ i5
Model CPU: i5-3230M (3M Cache, up to 3.20 GHz rPGA)
Chipset: Intel® QM77 Express Chipset
Operační paměť: 8 GB
Pevný disk: 240 GB SSD
Mechanika: DVD-RW
Displej: 15,6"
Rozlišení displeje: 1600 x 900
Grafická karta: Intel® HD Graphics 4000
Operační systém: Windows 10 Pro (Elektronická licence)
Klávesnice: Zahraniční s numerikou (české přelepky zdarma)
Wifi adaptér: Intel Centrino Wireless-N 2200 (802.11 b/g/n)
Síťové prvky: Wi-Fi, Bluetooth, 10/100/1000 Mb/s Ethernet
Rozhraní: 2x USB 3.0, 2×USB 2.0, DisplayPort, VGA, SerialPort, čtečka SD karet, sluchátka
mikrofon, ExpressCard, Kensington zámek
Další výbava: Webkamera, čtečka otisku prstů
Šířka x Hloubka x Výška: 372 x 245 mm
Hmotnost: 2,6 Kg
Stav: Repasované
Záruka: 12 měsíců
Ако не ти треба за играње игри и некии софтвери кои се захтевни добар е.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Дечки може ли некој да ми даде мислење за лаптопов и општо мислење за половниве компјутери:
Výrobce: Fujitsu
Modelová řada: LIFEBOOK
Procesor: Intel® Core™ i5
Model CPU: i5-3230M (3M Cache, up to 3.20 GHz rPGA)
Chipset: Intel® QM77 Express Chipset
Operační paměť: 8 GB
Pevný disk: 240 GB SSD
Mechanika: DVD-RW
Displej: 15,6"
Rozlišení displeje: 1600 x 900
Grafická karta: Intel® HD Graphics 4000
Operační systém: Windows 10 Pro (Elektronická licence)
Klávesnice: Zahraniční s numerikou (české přelepky zdarma)
Wifi adaptér: Intel Centrino Wireless-N 2200 (802.11 b/g/n)
Síťové prvky: Wi-Fi, Bluetooth, 10/100/1000 Mb/s Ethernet
Rozhraní: 2x USB 3.0, 2×USB 2.0, DisplayPort, VGA, SerialPort, čtečka SD karet, sluchátka
mikrofon, ExpressCard, Kensington zámek
Další výbava: Webkamera, čtečka otisku prstů
Šířka x Hloubka x Výška: 372 x 245 mm
Hmotnost: 2,6 Kg
Stav: Repasované
Záruka: 12 měsíců
Не е лош за општо користење (Word, PowerPoint, Excel, па и за програмирање).
Е сега ако сакаш да складираш повеќе податоци ќе ти треба SSD со поголем капацитет.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Дечки може ли некој да ми даде мислење за лаптопов и општо мислење за половниве компјутери:
Výrobce: Fujitsu
Modelová řada: LIFEBOOK
Procesor: Intel® Core™ i5
Model CPU: i5-3230M (3M Cache, up to 3.20 GHz rPGA)
Chipset: Intel® QM77 Express Chipset
Operační paměť: 8 GB
Pevný disk: 240 GB SSD
Mechanika: DVD-RW
Displej: 15,6"
Rozlišení displeje: 1600 x 900
Grafická karta: Intel® HD Graphics 4000
Operační systém: Windows 10 Pro (Elektronická licence)
Klávesnice: Zahraniční s numerikou (české přelepky zdarma)
Wifi adaptér: Intel Centrino Wireless-N 2200 (802.11 b/g/n)
Síťové prvky: Wi-Fi, Bluetooth, 10/100/1000 Mb/s Ethernet
Rozhraní: 2x USB 3.0, 2×USB 2.0, DisplayPort, VGA, SerialPort, čtečka SD karet, sluchátka
mikrofon, ExpressCard, Kensington zámek
Další výbava: Webkamera, čtečka otisku prstů
Šířka x Hloubka x Výška: 372 x 245 mm
Hmotnost: 2,6 Kg
Stav: Repasované
Záruka: 12 měsíců
се зависи по која цена ќе го земеш

лаптопот ќе биде екстра за сурф и офис, а и за играње игри на можеби 720p low
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Не е лош за општо користење (Word, PowerPoint, Excel, па и за програмирање).
Е сега ако сакаш да складираш повеќе податоци ќе ти треба SSD со поголем капацитет.
Има опција да се надогради за 60-70 евра so 480 GB SSD SATA III Kingston
или за 75 евра - 1000 GB SSD 2.5'Seagate FireCuda
Без надоградбата е 250 евра со надоградбава е плус овие 75 евра еве да ги земиме.

Ми треба за на работа воглавно. работам со дата бази, Arcgis по потреба, и Агисофт за фотограметрија и 3Д модели. Претходниот шо ми цркна пред недела беше послаб, а го платив толку и не ми бркаше баш работа за ова. За поправка ми бараат 150 евра.. мислам дека подобро е да ги дадам уште овие 150 и да си купам нов(стар). Ама не ги разбирам параметриве до толку. Во секој случај благодарам за одговорите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom