Помош за избор на лаптоп

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
До 60к 17 инчен што може да се добие? 50-60 отприлика и во нашиве продавници, а и за од надвор ако има некој идеја.
intel celeron :D

па разгледај што има што ќе те бендиса па питај да ти кажеме дали вреди



овој ми стои доста добар
според тестови добар ips екран има. ако не очекуваш премногу и графичката ќе ти брка работа за игри
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
intel celeron :D

па разгледај што има што ќе те бендиса па питај да ти кажеме дали вреди



овој ми стои доста добар
според тестови добар ips екран има. ако не очекуваш премногу и графичката ќе ти брка работа за игри
Овој е гејмерски. Мене ми треба за непрофесионална графичка работа....да е ок, PS, lightroom такви ствари....може и некоја игра, ама поретко тоа...gta може би се зезал, друго не ме занима. Глеам дека нема порт за сд картица, а другово ми е ок. Дизајнов е шабанарија малку, ама конфигурациски мислам дека е подобар од предлогов твој. Што мислиш? 75051727_3073743482654008_2636806884031463424_o.jpg
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Овој е гејмерски. Мене ми треба за непрофесионална графичка работа....да е ок, PS, lightroom такви ствари....може и некоја игра, ама поретко тоа...gta може би се зезал, друго не ме занима. Глеам дека нема порт за сд картица, а другово ми е ок. Дизајнов е шабанарија малку, ама конфигурациски мислам дека е подобар од предлогов твој. Што мислиш?Прегледај го приврзокот 223058
и парите му се подобри, ама процесорот и графиката му се доста појаки. лаптопот ти е екстра, ретко кој овде има десктоп толку јак

инаку адобе софтверот е тотално безвеза, повеќе од две јадра не знае да користи, а и „оптимизиран“ е на интел подобро да работи. незнам дали на тој amd ryzen би работел побрзо од некој intel i7
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
и парите му се подобри, ама процесорот и графиката му се доста појаки. лаптопот ти е екстра, ретко кој овде има десктоп толку јак

инаку адобе софтверот е тотално безвеза, повеќе од две јадра не знае да користи, а и „оптимизиран“ е на интел подобро да работи. незнам дали на тој amd ryzen би работел побрзо од некој intel i7
Да го венчам ли? Цирка 100 евра е поскап од овој што ти ми го препорачуваш. Build quality на куќиштето му е ко од пазарчево мое. Прееска го гледав. Рам, процесор, графичка гледам....добро и дисплеј....ќе кажеш "па тоа е све у компјутер", ама не би преплаќал за harman cardon звучници или за executive style, кога и така имам службен лаптоп. Ова ми е дома да си работи и да можам да мењаам позиции низ стан пошо сум сафра, нервозен лик.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Да го венчам ли? Цирка 100 евра е поскап од овој што ти ми го препорачуваш. Build quality на куќиштето му е ко од пазарчево мое. Прееска го гледав. Рам, процесор, графичка гледам....добро и дисплеј....ќе кажеш "па тоа е све у компјутер", ама не би преплаќал за harman cardon звучници или за executive style, кога и така имам службен лаптоп. Ова ми е дома да си работи и да можам да мењаам позиции низ стан пошо сум сафра, нервозен лик.
викаш толку лита пластикарија е изработката? што знам за толку пари ја бар метал нешто би очекувал. Оно хардверот е ѕвер па не може се да се има.
гледам истиот модел има и метал верзија ама таа сигурно е прилично поскапа, а и прашање е дали ја има овде.

едит.
на тестови гледам и екранот на асусот покрива поголема колор палета од деллот, доста важно за фотошоп

ако тебе ти прави ќеиф земај го
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
викаш толку лита пластикарија е изработката? што знам за толку пари ја бар метал нешто би очекувал. Оно хардверот е ѕвер па не може се да се има.
гледам истиот модел има и метал верзија ама таа сигурно е прилично поскапа, а и прашање е дали ја има овде.

едит.
на тестови гледам и екранот на асусот покрива поголема колор палета од деллот, доста важно за фотошоп

ако тебе ти прави ќеиф земај го
Исто забораив...искуствено, дали сите гејмерски греат ко луди? Хард-дискот исто треба да е на 7200? Тоа да не им смалува рок на траење...исто не знам околу дизајнот, како се кулерите достапни за чистење. Ај ќе гледам review-а да дознаам околу ова.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Исто забораив...искуствено, дали сите гејмерски греат ко луди? Хард-дискот исто треба да е на 7200? Тоа да не им смалува рок на траење...исто не знам околу дизајнот, како се кулерите достапни за чистење. Ај ќе гледам review-а да дознаам околу ова.
Ами нормално на толку мал простор таков јак харвер ќе грее. Нема каде да оди таа топлина. Посебно ако се заиграш неколку саати.
Ај за зимно време тоа е бонус ќе ти ги топли рацете, а за лето не знам како би било. Некој додатен кулер можеби би требало.

Хард диск не ти ни треба, само ссд за ваков лаптоп. А и лаптоп хард диск на 7200рпм мислам дека сега и нема. Оно и десктоп дисковите сега на 5400рпм доста ги прават, енерги сејвинг стандарди.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Имам постоље со кулери додатни. Не се заигрувам, ти пишав. Старо магаре сум за такви работи.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Лаптоп до 25к?

AMD или Intel процесор?
слабо има тука со амд процесор.
еве ти предлог за амд
процесорот околу и5 8ма генерација, а графиката далеку подобра. 8гб рам, екстра брз nvme диск, ips екран...
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.953
слабо има тука со амд процесор.
еве ти предлог за амд
процесорот околу и5 8ма генерација, а графиката далеку подобра. 8гб рам, екстра брз nvme диск, ips екран...
https://www.neptun.mk/categories/prenosni_kompjuteri/ACER-A315-42-R1WY-Ryzen-5-3500U-8GB-128GB-SSD-1TB

А овој добар е?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
супер. иако иста архитектура се процесорите, тој 3500 ќе биде нормално побрз 2500, а и графиката е појачана
само гледам екрано е tn, не е ips, ама ако тоа не ти е битно, екстра е лаптопот
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ваше мислење за гејмерски лаптоп помеѓу овие 2 опции?

https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ACER-NITRO-AN517-51-70UT-17-3--i7-9750H-16GB-256GB-SSD-1TB-GTX-1660Ti-4GB

https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ACER-Predator-Triton-500-PT515-51-7906-i7-9750H-16GB-1024GB-SSD-RTX-2060-6GB

(Или ако имате друга опција, само мора да е од Нептун, и дефинитивно мора да е 17инчен со и7 процесор. Цената макс 100.000ден)
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Предлог добар и ефтин лаптоп до 13 илјади за основни потреби?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom