Помош за избор на лаптоп

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
Дајте кажете ми други продавници кај што може да се земе лаптоп освен Сетек, АМЦ, Техномаркет, Нептун. Барам еден модел ама го нема во овие.
Риверсофт а други не ми текнува моментално
Ако не ти се брза што не си го порачаш од нет моделот што го сакаш?
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
821
Поени од реакции
1.363
ако го увезуваат тој бренд, тогаш може да ти го порачаат моделот што го бараш.
кој бренд и модел го бараш?
Lenovo ThinkPad Edge E550 го гледав на нет ама го нема. Конкретно барам лесно пренослив лаптоп за студенти а да биде добар и за правење на електронска музика. Со парите ограничен сум до ~30.000. По нашиве продавници од она што нудат во око ми паднаa HP Pavillion 17-f115 и Acer E5-571P, па ако може некој да направи споредба или да предложи нешто друго би бил благодарен.[DOUBLEPOST=1435762696][/DOUBLEPOST]
Риверсофт а други не ми текнува моментално
Ако не ти се брза што не си го порачаш од нет моделот што го сакаш?
Од која страна на нет?
 
Последно уредено:
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.079
Lenovo ThinkPad Edge E550 го гледав на нет ама го нема. Конкретно барам лесно пренослив лаптоп за студенти а да биде добар и за правење на електронска музика. Со парите ограничен сум до ~30.000. По нашиве продавници од она што нудат во око ми паднаa HP Pavillion 17-f115 и Acer E5-571P, па ако може некој да направи споредба или да предложи нешто друго би бил благодарен.[DOUBLEPOST=1435762696][/DOUBLEPOST]
Од која страна на нет?
тој леново го има на неколку места, Мебиус, ddstore. само цената му е многу повисока отколку во другите земји.
моделот со i7 и 8GB DDR3 е околу 58,000ден, а моделот со i5 и 8GB DDR3 е нешто повеќе од 49,000ден.
така да разгледај други модели или набави го од странство.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.989
Lenovo ThinkPad Edge E550 го гледав на нет ама го нема. Конкретно барам лесно пренослив лаптоп за студенти а да биде добар и за правење на електронска музика. Со парите ограничен сум до ~30.000. По нашиве продавници од она што нудат во око ми паднаa HP Pavillion 17-f115 и Acer E5-571P, па ако може некој да направи споредба или да предложи нешто друго би бил благодарен.[DOUBLEPOST=1435762696][/DOUBLEPOST]
Од која страна на нет?
ebay,aliexpres........
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
821
Поени од реакции
1.363
Го избрав Dell Inspirion 3542/8гб и мислам дека е вистинска вредност за парите. За 31.000 има 3 год. гаранција а Dell се стабилни колку што знам.

Карактеристики: Intel i5-ка, NVIDIA GeForce 820M, 8GB RAM, 1TB HD, солидна батерија, 15,6 инчи.
Сега уште да ми каже некој дали има искуство со овој модел и дали е добар избор.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.791
Поени од реакции
1.710
Последно уредено:
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
26
Некој совет за лаптоп,буџет 36-40к. Читав минатите постови дека U процесорите се побавни од М а у мојот ценовен ранг сите се со U процесор. Сакам од време на време да изиграм нешто од стилот на дота 2 па да знам да не ми прави проблем.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.079
Некој совет за лаптоп,буџет 36-40к. Читав минатите постови дека U процесорите се побавни од М а у мојот ценовен ранг сите се со U процесор. Сакам од време на време да изиграм нешто од стилот на дота 2 па да знам да не ми прави проблем.
http://setec.mk/Laptops/Notebooks?product_id=42894
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
305
Предлог најевтин лаптоп што може да се најде, а ќе се користи за гледање утакмици преку нет (сопкаст/коди) и ништо друго што ќе го оптеретува (фб, ворд и слични глупости).

Главниот проблем од ова што разгледав ми е, дали да барам со 4гига рам, или и 2 би вршеле работа? Исто за процесор, QuadCore, DualCore или? Другите се веќе поскапи и мислам дека нема потреба за наменава за која што ќе се користи лаптопот.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.791
Поени од реакции
1.710
Предлог најевтин лаптоп што може да се најде, а ќе се користи за гледање утакмици преку нет (сопкаст/коди) и ништо друго што ќе го оптеретува (фб, ворд и слични глупости).

Главниот проблем од ова што разгледав ми е, дали да барам со 4гига рам, или и 2 би вршеле работа? Исто за процесор, QuadCore, DualCore или? Другите се веќе поскапи и мислам дека нема потреба за наменава за која што ќе се користи лаптопот.
4 Ram, по можност Quad
 
L

Löwe

Гостин
Совет за лаптоп со и7ка процесор, околу 40к буџет. Најдобра марка? Тошиба/Дел/Ацер/Хп?
 
На врв Bottom