Помош! Со аргументи!

Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Оваа тема ја отварам заради тоа што секој од нас на форум или на Јутјуб ги сретнал оние мали,црни и досадни - грци.

Е сега,би било убаво да се образовани ама најчесто користат форум сopy-paste аргументи.

Мене ми треба контра аргумент на овој:


Alexander came by the statue of his father and spoke loud: `Youths of the Pellaians and of the Macedonians and of the Amphictiony and of the Lakedaimonians and of the Corinthians and of all the Hellenic peoples, join your fellow-soldiers and entrust yourselves to me, so that we can move against the barbarians and liberate ourselves from the Persian bondage, for AS GREEKS WE should not be slaves to barbarians.
Kallisthenes 1.15.1-4


Помош

Па добро бе,до кога вака?До кога разединети ќе молчиме пред нео-хеленистичката(нацистичката) пропаганда?
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Ne se zamaraj,koj gi ebe.Zarem ti e vazno sto mislat nekolku supcinja sto po cel den visat na Youtube?Ejjjj bre momceta,ni youtube ne toa sto bese.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Оваа тема ја отварам заради тоа што секој од нас на форум или на Јутјуб ги сретнал оние мали,црни и досадни - грци.

Е сега,би било убаво да се образовани ама најчесто користат форум сopy-paste аргументи.

Мене ми треба контра аргумент на овој:


Alexander came by the statue of his father and spoke loud: `Youths of the Pellaians and of the Macedonians and of the Amphictiony and of the Lakedaimonians and of the Corinthians and of all the Hellenic peoples, join your fellow-soldiers and entrust yourselves to me, so that we can move against the barbarians and liberate ourselves from the Persian bondage, for AS GREEKS WE should not be slaves to barbarians.
Kallisthenes 1.15.1-4


Помош

Па добро бе,до кога вака?До кога разединети ќе молчиме пред нео-хеленистичката(нацистичката) пропаганда?
За да бараш контра аргумент на нешто прво провери ја веродостојноста на аргументот!

Делата на Калистен(ес) биографот на Александар се загубени а дури и делата кои го цитирале се исто така загубени. Единствено од трета рака постојат дела најрано 300 години од неговата смрт, значи веќе во римско време.

Со други зборови секој од втората и третата рака можел да интерпретира и да додава и менува пасуси како ќе му присака без притоа некој да приговори дека тоа не е точно!

Романсата на Александар од Псеудо Калистен(ес) е напишана не порано од 3 Век НЕ значи 600 години после смртта на Александар.

Сега колку делата од трета рака се веродостојни тоа оставам самиот да процениш!

Тука ти е убаво се објаснето дури имаш и шемичка на крајот:

http://www.livius.org/caa-can/callisthenes/callisthenes.html

http://www.livius.org/aj-al/alexander/alexander_z1b.html
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Abe druze goni u gp upm i daj mu se po red :) :)...zal mi e toj del od istorijata ne mi e fah obicno ja si gi teram u pm :) :)...ama vo sekoj slucaj bravo za trudot...ne se davaj.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
ne e rabotata da gi gonime,rabotata e ljubezno da sednes i da mu dokazes deka e "vo krivo".
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Друже, најголем аргумент е дека 20.000 Грци се бореле на страна на Персија.

Грците имаат многу востанија против Македонија и нејзиното владеење.

Можда Демостен ќе ти го даде најдобриот одговор.

Еве ти еден линк од еден нивни остров кој го славел доаѓањето на римјаните.

http://www.geocities.com/TheTropics/9256/history.html
 

ATG

Член од
12 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Како 1 не го разбирале мак јазик


Дека Хелените не го разбирале македонскиот јазик ни сведочи и Куртиј Руф (Историја на Александар Македонски, кн.VI, гл.9); пишувајќи за судењето на Филота, Александар го прекорува Филота што нема да се брани на мајчиниот (македонски) јазик, зашто овој претходно изјавил дека ќе се брани на јазикот, на кој и тој (Александар) зборувал секогаш кога сакал сите да го разберат; од ова јасно произлегува дека не сите присутни го разбирале неговиот мајчин, т.е. македонскиот јазик.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=689E889B31804A48A3D68820C10F304F


2. Александар бил македонец „Демостен хеленска, гордост и слава, за Филип (татко на Александар) извикува „...не само што не е Хелен, не само што не им е ни близок роднина на хелените, туку тој не потекнува ни од барабарска земја, за која би се кажало нешто убаво, туку тој е МАКЕДОНЕЦ (Демост. III говор против ФИЛИП, галава 31)

Александар во својот тестамент (документ кој грците го криеле со години) напишал „Ако моето дете син од мојата жена Роксана е машко, тој пред сите треба да е цар на МАКЕДОНИЈА, а додека да наполни полнолетство синот на Аридеј треба да биде лидер на МАКЕДОНЦИТЕ“

Александар во својот тестамент ги ословува хелените како „Народот на Родос“. Инаку овај документ е објавен дури после 22 века
 
Член од
8 август 2008
Мислења
73
Поени од реакции
5
Hanaeans

ha-ni-e is the name of a people and a kingdom (Hana) of the Old and Middle Babylonian periods situated on the middle Euphrates. It is also mentioned in the Agum-kakrime Inscription (Agum returns Marduk and Sarpanitum from the grasp of the Hanaeans II: 1-11); Longman assumes this composition to be neo-Assyrian and Hanî to be the literary equivalent of Hatti (Longman 1991: 86-7), but Podany takes it simply to be the Middle Babylonian kingdom of Hana (Podany 1991-3). In the Hellenistic period the term is apparently a metaphor of Macedonia, or by extension Greeks and Macedonians (Cf. Briant 1994).
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Јас на Тубава моментално имам проблем со еден голем националиста грк, кој зборувам „славски или бугарски“ и е од Горни Порој (серско под Беласица)... Ако некој нешто знае за оваа село, ве молам кажете оти типот е во тешка заблуда.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Оваа тема ја отварам заради тоа што секој од нас на форум или на Јутјуб ги сретнал оние мали,црни и досадни - грци.

Е сега,би било убаво да се образовани ама најчесто користат форум сopy-paste аргументи.

Мене ми треба контра аргумент на овој:


Alexander came by the statue of his father and spoke loud: `Youths of the Pellaians and of the Macedonians and of the Amphictiony and of the Lakedaimonians and of the Corinthians and of all the Hellenic peoples, join your fellow-soldiers and entrust yourselves to me, so that we can move against the barbarians and liberate ourselves from the Persian bondage, for AS GREEKS WE should not be slaves to barbarians.
Kallisthenes 1.15.1-4


Помош

Па добро бе,до кога вака?До кога разединети ќе молчиме пред нео-хеленистичката(нацистичката) пропаганда?
Кажи му да ти го даде оргиналниот текст..оргиналните зборови што ги изрекол....а???

Се разбира нема да ги најде....може само некои транскрипции да ти постира...но оргиналот не...нема...никогаш:smir:

е и мислам дека ова би ве интересирало бтв...гледајте го цело..

 

Kajgana Shop

На врв Bottom