Помош: Вируси, црви и разни штетници

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
Fantom_oh напиша:
со кој програм да проверам дал имам спајвер?
Spybot - Search & Destroy 1.4 - превземи го тука, но не заборавај да ги превземеш и инсталираш најновите дефниции. Потоа, скенирај го целиот компјутер. Нормално, и по чистењето на spyware, може да е спор компјутерот. Тогаш, ова ќе ти помогне 100%. :wink:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Топка напиша:
Spybot - Search & Destroy 1.4 - превземи го тука, но не заборавај да ги превземеш и инсталираш најновите дефниции. Потоа, скенирај го целиот компјутер. Нормално, и по чистењето на spyware, може да е спор компјутерот. Тогаш, ова ќе ти помогне 100%. :wink:
фала брат, сеа ке видам колку знајш... ај се читаме
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Имам многуи гаден вирус, на компјутер имам инсталирано НОД 32 и се апдејтира секој ден, ми се закачи вирус кој неможе да го пронајде НОД от, а ми инсталира некои exe програми кои НОД не ги третира како вируси, барав на интернет податоци за овој вирус никој ништо незнае.
Ќе треба да го реинсталирам Виндовсот ако не го исчистам ако имал некој слично искуство деновиве нека каже чаре
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
пиши што како ти инсталира...име на .exe file-от
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
deXterche напиша:
пиши што како ти инсталира...име на .exe file-от

Ovie se exe fajlovite koi se instaliraat a orginal virusot e nepoznat a neznam i kade e smesten

16283
1f523
24352
c9fa
ee23
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
asterix_m напиша:
Ovie se exe fajlovite koi se instaliraat a orginal virusot e nepoznat a neznam i kade e smesten

16283
1f523
24352
c9fa
ee23
АКо фајловите не се поголеми од 15мб, тогаш аплоудај ги на линкот подолу, па ќе видиш што ќе кажат и останатите антивируси.

http://virusscan.jotti.org/



Можеш да пробаш и со Касперски онлајн скен:
http://www.kaspersky.com/virusscanner
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Ми ми пишува дека се дел од фајарвол или остатоци од малвер
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
asterix_m напиша:
Ми ми пишува дека се дел од фајарвол или остатоци од малвер
Ако си имал инсталирано некој фајарвол претходно, исталирај го пак и повторно деинсталирај го. Само така ќе можеш да се ослободиш од тие фајлови.

Или пробај со некој регистри клинер како RegSupreme Pro да ги подзачистиш регистрите и непотребните фајлови.

Ако е остаток од malware, Тоа е затоа што можеби НОД го нашол поодамна, но не го исчистил убаво. Тоа е позната болест на НОД :) Пробај со некој друг антивирус, можеш да пробаш со Панда онлајн. Но секако најдобро е да исталираш, па да скенираш, зошто онлајн скеновите не можат да ги скенираат највиталните делови на компјутерот.
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
Може некој да помага?
Зошто не можам да му дадам Update на NOD32 ми пишува нешто ERORR IN DOWNLOADING дрн дрн,, ако знае некој нешто нека кажува.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Овие два дена нон стоп имам проблем со два фајла што се појавуваат во Shared folders и тоа тие што имаат write право. Нортон одма ги бриши кога ќе се појават.
Setup.exe
Autorun.inf

Спрема Нортон тоа е тројанец. Не ми е јасно како успева да влези преку Zone firewall. Дали Zone остава пристап до shared folders преку интернет, со оглед дека не дозволува во локална мрежа пристап до компјутерот ако не му се декларирани IP адресите како trusted преку кој пристапуваш.

Има некој ваков проблем?
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
131
Поени од реакции
4
Овие два дена нон стоп имам проблем со два фајла што се појавуваат во Shared folders и тоа тие што имаат write право. Нортон одма ги бриши кога ќе се појават.
Setup.exe
Autorun.inf

Спрема Нортон тоа е тројанец. Не ми е јасно како успева да влези преку Zone firewall. Дали Zone остава пристап до shared folders преку интернет, со оглед дека не дозволува во локална мрежа пристап до компјутерот ако не му се декларирани IP адресите како trusted преку кој пристапуваш.

Има некој ваков проблем?

ti da me slushnash mene izbrishi ko Norton i snimi go Kasperski zato shto Kasperski e najdobar ne dozvloluva nishto da vleze
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Не не фала. Касперски дури купив и оригинална лиценца.
И не го користам, не го бива тоа ти е.
Ем пропушта вируси, ем е поспор, ем ми прави проблеми.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
teneke напиша:
Овие два дена нон стоп имам проблем со два фајла што се појавуваат во Shared folders и тоа тие што имаат write право. Нортон одма ги бриши кога ќе се појават.
Setup.exe
Autorun.inf

Спрема Нортон тоа е тројанец. Не ми е јасно како успева да влези преку Zone firewall. Дали Zone остава пристап до shared folders преку интернет, со оглед дека не дозволува во локална мрежа пристап до компјутерот ако не му се декларирани IP адресите како trusted преку кој пристапуваш.

Има некој ваков проблем?
Jas go imav na rabota isto vo seruvan folder mrezen virus j posle sekoje brsenje pak go imase i go srediv so AVG anti virus koj e besplaten eve ti go sajtot [SIZE=-1]www.free.grisoft.com[/SIZE] samo so nego go srediv nortonot i kasperski ne mi pomognaa
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Абе Нортон без проблем го чисти не е тоа работата туку зошто воопшто се појавува, дали користи некој пропуст тоа ме интересира. Инаку сега подзапре, ама во неделата на секој пола сат се појавуваше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom