Помалку познати Македонски војводи - но не и помалку важни за Македонското дело

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
47
http://www.focus-news.net/news/0000/00/00/1993650/
Потомка од Егеjска Македониj вр'чи на председателj на НС на БГ знамето на вoстаници од Илинденско-Преображенското востание во Енидже Вардар

Знамето е ушито од учителката Мариj Капитанчева през 1903 г. и пред него се заклеват 250 четници од енидже вардарските чети на Апостол Петков Терзиев и Иван Орджанов и Кукушката чета на воjводата Крсто Асенов...
.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Во која фабрика е ова “старо“ знаме сошиено? Многу убаво изгледа како за 111 годишно знаме?!?!
Ни фалсификат не знаете да направите бреее...
 

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
47
Во која фабрика е ова “старо“ знаме сошиено? Многу убаво изгледа како за 111 годишно знаме?!?!
Ни фалсификат не знаете да направите бреее...
Tака зборувавте и за дневника на Мисирков, ма излезе оти не е фалсификат.
Знамето е пазено повеке од 100 г. чети внимателно. А дали е истинско ,може македонски историчари да го видат. Во момента е во Националниj военно-исторически музеj.
По важно e што големи воjводи се клели под знамето.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.044
Поени од реакции
983
Giurchin_naumov.jpg
Ѓурчин Наумов
Роден: 1851,Сланско,Македонски Брод
Починал: 23 септември 1904,Слатина,Македонски Брод
бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на Македонската револуционерна организација. Еден од најстарите дејци во Револуционерната организација и борец против беговско-османското ропство.Во 1901 година заедно со Јордан Силјанов Пиперката се вклучува во четата на Никола Петров Русински,а потоа и во четата на Веле Марков.Учествува во Битката кај селото Ракитница во која загинува војводата Веле Марков.На 30 Јуни 1902 Битолскиот округ го назначува за Крушевски војвода.Храбро загинал во борба со многуброен турски аскер на 23 септември 1904 година кај с. Слатина, Македонски Брод


Andon_Kioseto.jpg
Десно
Марко Христов
Роден:1879,Сопотница,Демир Хисар
Починал:30 Јули 1942 Сопотница,Демир Хисар
Македонски Револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на Македонската револуционерна организација,Учесник во Илинденското востание.Во 1902 година се приклучил во четите на Веле Марков и Ѓурчин Наумов.
Во Илинденското востание со својата селска чета учествувал во одбрана на Крушево.Марко Христов починал во своето родно село Сопотница на 30 Јуни 1942.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286


Крсто Лазаров Иванов познат и како Коњушки, Коњушкин, Крсто Кумановски или Ставре е роден во 1881 година во с. Коњух, Кратовско. Во редовите на ВМРО пристапил во 1900 година. Од 1901 до 1903 година е четник во четата на капетан Јордан Стојанов.
 
Член од
26 март 2005
Мислења
237
Поени од реакции
94
Крсто Лазаров Иванов
Ве молам кога ги промовирате врховистите пишувајте дека тие биле платеници на врховниот комитет, односно на Бугарија, по некоја си причина влегле во ВМОРО, потоа пак станале платеници на Тодор Александров и Ванчо Михајлов, потоа биле платеници и на фашистите итн. Може така ?
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Ве молам кога ги промовирате врховистите пишувајте дека тие биле платеници на врховниот комитет, односно на Бугарија, по некоја си причина влегле во ВМОРО, потоа пак станале платеници на Тодор Александров и Ванчо Михајлов, потоа биле платеници и на фашистите итн. Може така ?
Абе до кога со југокомунистички лаги и манипулации? Со навлегувањето на германската војска во 1941, Македонија е ослободена од српската окупација и тиранија. Германските војници биле пречекани со огромно германофилско расположение. Бугарија подоцна влегува со војници 70% родени во Македонија, вклучувајќи го и пра-дедо ми, придобивајќи ја симпатијата на населението, затоа што Бугарија мислела дека Германија ќе ѝ ја даде Македонија нејзе, што немало да се случи бидејќи требало да се прогласи независна Македонија, идеалот на нашите револуционери. Со овој твој коментар се обидуваш ли да кажеш дека и приврзаниците на ВМРО после 1945 год (види петте струмички студенти) и оние од ВМРО-СДРМА подоцна преимнувана во ВМРО-Правда се истиот вид на "предавници" (според вас)?

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=B9C724979E44814692DCBD87110F10B5

390583_666478513378042_656999861_n.jpg 284187_666478600044700_1477151512_n.jpg 946193_666478630044697_2063352208_n.jpg
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Абе до кога со југокомунистички лаги и манипулации? Со навлегувањето на германската војска во 1941, Македонија е ослободена од српската окупација и тиранија.
Дали тоа значи дека германската војска е ослободител?
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Како прво сте оф топик, како второ дискутирано е и на таа тема и побивана е преку сто пати.
Немам намера да се повтарам, ќе ги читате темите од почеток до крај, а за дебатирање има со кој и каде да се дебатира само ако се има култура.
Како бев off topic кога после сликата за Крсто Лазаров, другар ти ajax веднаш му залепи етикета на Лазаров и на другите револуционери демек платеници на фашистите, Александров и Михајлов? Врз која основа е Лазаров врховист и платеник на фашистите? Има сведоштва од ќерка му погоре, ама и тоа не чини гледам. Тој нели отиде off topic со овој коментар?

Ве молам кога ги промовирате врховистите пишувајте дека тие биле платеници на врховниот комитет, односно на Бугарија, по некоја си причина влегле во ВМОРО, потоа пак станале платеници на Тодор Александров и Ванчо Михајлов, потоа биле платеници и на фашистите итн. Може така ?
 
Член од
26 март 2005
Мислења
237
Поени од реакции
94
Како бев off topic кога после сликата за Крсто Лазаров, другар ти ajax веднаш му залепи етикета на Лазаров и на другите револуционери демек платеници на фашистите, Александров и Михајлов? Врз која основа е Лазаров врховист и платеник на фашистите? Има сведоштва од ќерка му погоре, ама и тоа не чини гледам. Тој нели отиде off topic со овој коментар?
Вие не сте способни две реченици да напишете без да ја спомнете вашата омилена етикета "србокомунистички" , творба на бугарскокомунистичките болни мозоци. Всушност со тоа само покажувате немоќ и бес, но едиствено што предизвикувате е смев. Ете ова беше малце off topic.

Види сега. Крсто Лазаров бил врховист поради фактот дека прво бил четник на злогласниот врховистички војвода Јордан Стојанов, а потоа учествувал и во врховистичката провокација, наречена "Горноџумајско востание", чија единствена цел била да разбие организацијата на ТМОРО.
Друго што е дека бил војвода на Тодор Александров и Ванчо Михајлов. Добро се знае што биле тие а битно е дека сите нивни слуги биле добро платени. Се е детајлно е опишано од Зоран Тодоровски во неговите книги за ВМРО.
Трето тој бил слуга на бугарските фашисти за време на втората светска војна. Немој тука да спориш оти не сте биле фашисти зашто токму како фашистка држава Бугарија е судена во Парис 1947.
Четврто - ја разбирам неговата ќерка оти таа сака на некој начин да си го избрише името. Но зошто тогаш тој "револуционер" кој ја сликал својата ќерка под слоганот Независна Македонија уживал во Голема Бугарија и не учествувал во АСНОМ каде се создаде македонската држава ? Може би чекал Бугарија да го објави окупираниот од неа дел на Македонија за независна држава ? Или може би чекал инструктажа од Ванчо Михајлов за спроведување заповедите на Хитлер за прогласување на Независна Македонија ? Дали остварил средба со Ванчо во Скопје или се скрил од него ? Ај да помислиме зошто ли неговата ќерка со семејството морале да му ја изгорат архивата ако биле убедени дека Крсто Лазаров е чесен човек и немал извршени никакви злодела ? Зошто пребегале во друг град далеку од очите на нивните сограѓани и сведоци на делото на контрашот Лазаров ? Дали пак не е зошто контрите се создадени од бугарската влада а се раководеле од СС на Третиот Рајх ? Или да не ја прашува некој не испитува ли срам кога крволокот Ванчо Михајлов пишувал памфлети за нејзиниот татко ? Или не скала никој да ја препознае дека е ќерка на човек, за кого пишува во оваа книга:

https://www.scribd.com/doc/35464816/Судењата-како-последен-пораз
 
Ф

Фидо Дидо

Гостин
Вие не сте способни две реченици да напишете без да ја спомнете вашата омилена етикета "србокомунистички" , творба на бугарскокомунистичките болни мозоци. Всушност со тоа само покажувате немоќ и бес, но едиствено што предизвикувате е смев. Ете ова беше малце off topic.
Браво за овие реченици!

Добро е и да се знае дека дел од Македонските партизански одреди носеле имиња на нашите илинденци со што се потврдува продолжувањето на битката на нашите борци за самостојна држава. Со што во вода паѓаат овие некакви изроди за „независна“ Македонија.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Вие не сте способни две реченици да напишете без да ја спомнете вашата омилена етикета "србокомунистички" , творба на бугарскокомунистичките болни мозоци. Всушност со тоа само покажувате немоќ и бес, но едиствено што предизвикувате е смев. Ете ова беше малце off topic.

Види сега. Крсто Лазаров бил врховист поради фактот дека прво бил четник на злогласниот врховистички војвода Јордан Стојанов, а потоа учествувал и во врховистичката провокација, наречена "Горноџумајско востание", чија единствена цел била да разбие организацијата на ТМОРО.
Друго што е дека бил војвода на Тодор Александров и Ванчо Михајлов. Добро се знае што биле тие а битно е дека сите нивни слуги биле добро платени. Се е детајлно е опишано од Зоран Тодоровски во неговите книги за ВМРО.
Трето тој бил слуга на бугарските фашисти за време на втората светска војна. Немој тука да спориш оти не сте биле фашисти зашто токму како фашистка држава Бугарија е судена во Парис 1947.
Четврто - ја разбирам неговата ќерка оти таа сака на некој начин да си го избрише името. Но зошто тогаш тој "револуционер" кој ја сликал својата ќерка под слоганот Независна Македонија уживал во Голема Бугарија и не учествувал во АСНОМ каде се создаде македонската држава ? Може би чекал Бугарија да го објави окупираниот од неа дел на Македонија за независна држава ? Или може би чекал инструктажа од Ванчо Михајлов за спроведување заповедите на Хитлер за прогласување на Независна Македонија ? Дали остварил средба со Ванчо во Скопје или се скрил од него ? Ај да помислиме зошто ли неговата ќерка со семејството морале да му ја изгорат архивата ако биле убедени дека Крсто Лазаров е чесен човек и немал извршени никакви злодела ? Зошто пребегале во друг град далеку од очите на нивните сограѓани и сведоци на делото на контрашот Лазаров ? Дали пак не е зошто контрите се создадени од бугарската влада а се раководеле од СС на Третиот Рајх ? Или да не ја прашува некој не испитува ли срам кога крволокот Ванчо Михајлов пишувал памфлети за нејзиниот татко ? Или не скала никој да ја препознае дека е ќерка на човек, за кого пишува во оваа книга:

https://www.scribd.com/doc/35464816/Судењата-како-последен-пораз
Тоа е вистината. Тие се виновни поради оцрнување на некои ликови од нашата историја. Зашто Колишевски да има споменик, а за Лазаров да не се спомнува ништо? Па Колишевски заедно со другар му Темпо имаат ликвидирано (не лично, но по нивна наредба) над 100 Македонски револуционери и националисти. Петте струмички студенти кој ги уби и зошто? Кој го уби Ченто и зошто? Зошто ВМРО-СДРМА беше растурена? Зошто некои ликови едноставно исчезнуваа или беа праќани на Голи Оток? Извини ако ги повредив твоите југосталничарски чувства и твојата љубов кон Србите, моја грешка.

Јас не сум бил фашист, така да немој да ми кажуваш "оти сте биле фашисти", јас сум Македонец, во случај да мислиш дека сум Бугарин со фејк акаунт. Едноставно, не ми се допаѓа како работи системот во Македонија, особено образовниот. Според нашите историчари и политичари, на Македонија сите ѝ се непријатели освен Србија!!! Абе ајде!
Никој не уживал во Голема Бугарија. На Бугарија ѝ е дадена администрацијата односно управување на Македонија од страна на Германија затоа што таа била нејзин сојузник, после 1944, требало да се прогласи независна Македонија. Но, тоа не се случило затоа што било јасно дека Германија ја губи војната. Македонците во периодот од 1939 до 1944 имале најмногу слобода во однос на претходните периоди, особено српскиот. Без разлика какви биле, дали врховисти или централисти, тие биле Македонци. Сандански бил крајно левичар а бил еден голем измамник, за време на Илинденското востание бил на голем одмор, и прв ги започнува братоубиствата во ВМРО, ама затоа денес најмногу е величан.
Како да учествувал во АСНОМ кога бил прогонуван од комунистите и заедно со околу 50-тина души биле убиени без суд и закопани без трага, за кои уште не им се знае гробницата? Таа Југославија била само маска за "Голема Србославија", никој нормален Македонски патриот не сакал да живее позади таква маска, ама важно тие ликови денеска се предавници за нас.
Абе, спомените на Лазаров (инаку издадени 7 години по неговата смрт) се полни со борби против Србите и нивната пропаганда, ако си ги читал, ќе знаеш. Тоа на некого би му правело проблем, затоа што ќе му го разрушувало братството и јединство(то) во СФРЈ. За какви злодела зборуваш? Убивање на србомани, Турци и Срби кои што вршеле вистински злодела врз македонското население? Добро... ќерка му се омажила во Паланка, има напишано таму во интервјуто. Остави ти Ванчо што пишува. Тој линкот што ми го даде, не планирам да го читам целиот, кажи каде има напишано тоа што ќе ме интересира односно што е поврзано со Лазаров.
 
Член од
26 март 2005
Мислења
237
Поени од реакции
94
Тоа е вистината. Тие се виновни поради оцрнување на некои ликови од нашата историја. Зашто Колишевски да има споменик, а за Лазаров да не се спомнува ништо? Па Колишевски заедно со другар му Темпо имаат ликвидирано (не лично, но по нивна наредба) над 100 Македонски револуционери и националисти. Петте струмички студенти кој ги уби и зошто? Кој го уби Ченто и зошто? Зошто ВМРО-СДРМА беше растурена? Зошто некои ликови едноставно исчезнуваа или беа праќани на Голи Оток? Извини ако ги повредив твоите југосталничарски чувства и твојата љубов кон Србите, моја грешка.

Јас не сум бил фашист, така да немој да ми кажуваш "оти сте биле фашисти", јас сум Македонец, во случај да мислиш дека сум Бугарин со фејк акаунт. Едноставно, не ми се допаѓа како работи системот во Македонија, особено образовниот. Според нашите историчари и политичари, на Македонија сите ѝ се непријатели освен Србија!!! Абе ајде!
Никој не уживал во Голема Бугарија. На Бугарија ѝ е дадена администрацијата односно управување на Македонија од страна на Германија затоа што таа била нејзин сојузник, после 1944, требало да се прогласи независна Македонија. Но, тоа не се случило затоа што било јасно дека Германија ја губи војната. Македонците во периодот од 1939 до 1944 имале најмногу слобода во однос на претходните периоди, особено српскиот. Без разлика какви биле, дали врховисти или централисти, тие биле Македонци. Сандански бил крајно левичар а бил еден голем измамник, за време на Илинденското востание бил на голем одмор, и прв ги започнува братоубиствата во ВМРО, ама затоа денес најмногу е величан.
Како да учествувал во АСНОМ кога бил прогонуван од комунистите и заедно со околу 50-тина души биле убиени без суд и закопани без трага, за кои уште не им се знае гробницата? Таа Југославија била само маска за "Голема Србославија", никој нормален Македонски патриот не сакал да живее позади таква маска, ама важно тие ликови денеска се предавници за нас.
Абе, спомените на Лазаров (инаку издадени 7 години по неговата смрт) се полни со борби против Србите и нивната пропаганда, ако си ги читал, ќе знаеш. Тоа на некого би му правело проблем, затоа што ќе му го разрушувало братството и јединство(то) во СФРЈ. За какви злодела зборуваш? Убивање на србомани, Турци и Срби кои што вршеле вистински злодела врз македонското население? Добро... ќерка му се омажила во Паланка, има напишано таму во интервјуто. Остави ти Ванчо што пишува. Тој линкот што ми го даде, не планирам да го читам целиот, кажи каде има напишано тоа што ќе ме интересира односно што е поврзано со Лазаров.
Се спомнува за тој Лазаров во македонската историја ама не сакаш да прочиташ. Не те интересира што пишува во македонската историја, ама за тоа гледам добро си ја читал бугарската. Случајно ? И зошто ја менуваш темата со Ченто, Колишевски, струмички студенти итн. ? Со што нивната судбина ќе ја промени историјата на Лазаров ? Ептен со ништо ! Па накрај мојата личност мораше да ти смета ? Се налути оти ти реков дека си бугар. Ако сум се сомневал пред тоа сега сум убеден дека си прикриен бугар и твоите клиширани навреди , класични бугарскокомунистички глупости, те разоткрија целосно.
Од кај тој податок дека требало да се прогласи независна Македонија ? Ова е нешто ново, од кај тоа ? Од твојот напис излегува дека Бугарија дошла за да го подготви прогласот на македонската држава ?!
А односно поредната бугарска лага дека под бугарска окупација ( да те подсетам ова е официјален бугарски третман за состојбата на "новите земи") македонците биле најслободни - која е разликата меѓу тоа во школо да се учи бугарски или српски, а не родниот македонски ? Која е разликата дали ќе те третират како бугар или србин без воопшто да ти дозволат да се изјасниш слободно ? Која е разликата дали ќе те убие србин или бугар ? Не, вакви прашања и одговори нема, само поредната доза пропаганда како бугарите донеле слобода за што и мора да сме им благодарни !
Да се навратиме на Лазаров - по кои критериуми тој заслужува споменик според тебе ? Оти убивал луѓе ? Не ти е важно зошто ги убивал, со која цел, од кого пратен и од кого платен ?
И зошто ги извртуваш зборовите на неговата ќерка - таа јасно кажува дека отишла во Паланка па потоа се омажила таму ?
Каков прогон од комунистите кога првото собрание на АСНОМ е одржано на Илинден 1944 кога Македонија уште е под бугарска окупација а сите комунисти се во илегала ? Како да било обратното - Лазаров како контраш ги бркал комунистите во тоа време ! А штом бркал партизаните што требало да прават тие со него - да му подигнат споменик како што ти нудиш ?
И зошто да го игнорираме крволокот Ванчо, па нели токму на него му бил слуга Лазаров , нели ги исполнувал неговите наредби ? Епа ако игнорираме дека бил михајловист, ако игнорираме дека бил фашист, ако игнорираме дека бил врховист, ако воопшто не ги разгледуваме и анализираме историските податоци, да , тогаш ќе имаме еден човек за кого може да се каже нешто добро, но тој човек нема да е Крсто Лазаров, тој човек ќе биде еден фалсификат. Кажи ми зошто сакаш да наметнеш еден фалсификуван човек како божемен македонски патриот ? Да не би за да го славиме и потоа - опаа ама нашиот херој бил големобугарин, па значи и ние така ?
И накрај се устури врз Јане Сандански со типичните бугарски лаги, иако не си бугар хехе. Од кај бе таа информација дека бил на "одмор" - на плажа во Халкидики или на круиз низ медитеранот , каде тоа ? Башка ми е интересно ![DOUBLEPOST=1491652587][/DOUBLEPOST]
"Судена"? Изгледа немаш поим што е суд. На 10 февруари 1947 е потпишан мировен договор меѓу сојузниците и Б'лгариjа, нема никаков суд. Со тоj договор излизаме от воjната со териториjална придобивка. Меѓутоа "Парис" е фигура от грчката митологиjа, мислам "Париз" би било поточно.
Моја грешка при пишувањето, не се секирај за една буква. А си било суд, и репарации ви биле наложени, добро што Сталин ве спасил од полошо. Му сте благодарни за тоа ? Се сомневам, зашто русите велат дека секогаш сте биле ’’предавници ’’ ;)
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
@ajax Ама која е македонската а која бугарската според тебе? Тоа се фактите за ликот и делото на Лазаров... сум му ги читал спомените многу одамна и затоа и ти го напишав тоа погоре. Ајде покажи ми ја македонската верзија за Лазаров, да прочитам и да се образувам и јас како тебе, очигледно глуп сум... не дека не сакам да прочитам како што ти велиш, туку никаде не сум сретнал во ниту една македонска книга за историја нешто за Лазаров, тој човек едноставно не постои во книгите, и многу малку имаат слушнато за него, а да не беше тој денеска во Македонија наместо плакати на Зајковци и Груевци ќе лепевме плакати на Вучиќ и Путин. Не ја сменив јас темата со ништо, туку ти дадов само пример што правеле Колишевски и екипата со него... не им било судено ни ништо, биле едноставно БРУТАЛНО ликвидирани, а и се' уште не им се знае гробницата. Извини, а што реков јас за твојата личност? Како те навредив? И не сум никаков Бугар, јас сум Македонец и живеам во Куманово. Ако сакаш и на кумановски дијалект ќе ти зборувам ако не ми веруваш. ама не знам зошто има да ти се докажувам кога било кој Македонец да каже нешто против Србите, Тито, комунистите и др. веднаш е сметан за Бугароман, така ви е всадено во мозоците, за жал...

Па за тоа работела организацијата веќе половина век. Што се однесуваш така зачудувачки? Која била целта на ВМРО? Се' друго било етап до тоа. Речиси 2/3 од бугарските војници биле Македонци. Најпрвин, кога бугарската војска влегла во Македонија (велам бугарска, затоа што носеле такви униформи), биле пречекувани со радост и среќа, затоа што му било ставено крај на српското ропство. Исто така било и со германските војници. Тоа е факт и што сакаш пишувај не можеш да го смениш. Јас не викам дека Македонците биле Бугари. Поставуваш многу прашања без врска. Јас си го реков своето.

Заслужува споменик, затоа што како што реков погоре, да не беше тој и неговата чета, денеска Македонија ќе се викаше јужна Србија. Ама какви луѓе убивал? Турци, Србомани и српски четници кои што вршеле терор врз населението и насилно го посрбувале македонското население. Поставуваш толку глупави прашања со кои што на некој начин сакаш да кажеш дека и убивањето на Турците во турско време било лошо затоа што и тие биле луѓе. Ајде кажи ми од кого е пратен Лазаров? Ако сакаш да знаеш тој влегува во организацијата уште пред 1901 год. (пред Александров или Михајлов да застанат на чело на организацијата).

Не испревртувам јас никакви зборови, зошто ќерка му не отишла во Бугарија бидејќи татко и' бил "соработник со окупаторот"? Веројатно се преселила во Паланка поради љубовта.. многу далеку Паланка од Куманово па баш таму избегала да се сокрие.. на тие "предавници" не им било судено туку биле убиени без суд од страна на комунистите! Никој искрен македонски патриот не сакал да биде од некоја си т.н. Југославија (Србославија) под диктаторот Тито. 50 години сме се бореле да имаме независна држава, и одеднаш југословенска федерација. Секој противник на Колишевски, Тито и таа дружина биле предавници, или биле праќани на Голи Оток или биле убивани ладнокрвно.
Кога ги бркал комунистите, извини? Ајде дај да видам докази.

И каков слуга бе човек? Михајлов имал едвај 5 год. кога Лазаров дејствувал во Куманово борејќи се против Турците, Србите и Србоманите. Другите работи што ги напиша ти се глупости и имаш типична југословенска перспектива врз македонската историја... не планирам да се замарам со такви глупости.
Што се однесува до Сандански, тоа е вистината, па макар и да не веруваш, тоа си е твое... Борис Сарафов и Иван Гавранов биле убиени по наредба на Сандански, без никаква пресуда од ВМРО. Јас не реков дека Сандански треба да се избрише од македонската историја, туку сакам да кажам дека не треба револуционерите/комитите да ги делиме на значајни и позначајни, демек овој направил повеќе од овој, туку сите треба да се третираат исто. Зошто за Лазаров да не се знае ништо, да се плука по неговото дело, а целиот живот го поминал во борба со секакви пропаганди, а Сандански кој што ги злоупотребувал парите од организацијата, за време на балканските војни ги ограбувал куќите на Турците во пиринско и богатството си го задржал за себе, да биде третирал како светец? Се' тоа е последица на југословенските историографии... Сандански не бил толку против Србите затоа што бил зафатен со нешто друго ;), а Лазаров бил во директни конфликти цело време со Србите, и некому тоа му претставувало проблем ;).
И не сум Бугар, уште еднаш ќе ти кажам. Македонец сум од Куманово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom