Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.595
Поени од реакции
1.695
Да, пошто и останатите немаат живот освен кајгана и им е најголема сатисфакција да биде онлајн warriors за политички партии у Америка.
Затоа потроши 2 саати да вратиш на пост, неписмен еден. Ти кажаа сороспиите што да вратиш и со трчање тука, да изјадиш уште некое гомненце.
Инаку во комитетот еве сме овде со Бајден ми диктира. Абе вие сте скроз соживеани со улогата дај опрајте се :tapp: ако малку некој надвор од вашиот echo chamber каже нешто што нешто не ви се поклопува одма невладини пропагандии амбасади нешто необично ви изгледа, научени сте да го дркате во круг и да ви се амплифицираат уверувањата. Кажи ми ги гледаш невладините со тебе во соба? Бетер сте од онлајн social justice warriors, а и уште потажни. Барем тие веруваат можеби дека нешто прават корисно. Вие сте warriors затоа што ви се дига курето на Трамп, метафорички, а можеби и буквално којзнае.
Што ти диктираше, како да грумираш and how to sniff kids?
Сите беа директни цитати од Трамп и можеш лесно да ги најдеш ако сакаш, ама ти тоа не можеш да го преџвакаш ама можеш од , а со Епстин дека добро се знаеле има милион слики и видеа кај што се заедно од пред ерата на АИ, кај што некои републиканци се обидуваа да го монтираат со слики од Камала. Ама ти одбираш да не веруваш за работи што можеш да ги чуеш и видиш со свои уши и очи, а безерзервно веруваш на недокажани полуинформации, па уште ти ми проповедаш некакви логики и се поставуваш за авторитет за логика, ти си имал способност да расудуваш кој има капацитет за логика.

Прегледај го приврзокот 426689Прегледај го приврзокот 426690

Ја не се ни идентификувам со демократите ни па кажав нешто посебно позитивно, само набљудувам и споредувам, ти си ги додаде другите ствари пошто живееш во црно-бел свет, менталниот капацитет и силната логика што ја поседуваш не перцепира нијанси. Вие што имате рефлексна реакција да го браните Трамп и да мислите тој е месијата а во сите други да го гледате ѓаволот ( педофили сатанисти инцести) и секој што има негативно мислење за Трамп, Алекс Џоунс не ви е рамен колку сте забегани. Тажното е тоа што реално ти мислиш ти си на некоја страна од приказната и ако те прави да се чувствуваш големо и праведно, go on.
Ако не се идентификуваш со педофилите, ова де демократите, зошто пак го прерипа Бајден, само Трамп ти е во уста. Го прерипуваме педофилот и партијата на педофилите и се концентрираме на Трамп. Немаш капацитет, џабе.
За тоа кој каква глуперда е и зошто се пучела да ја ебаваат, прашај си ја мајка ти.
Опасен си, грумерче педофилско, те пецна тоа дека те пучат како магарица. No, you капацитет на интелект, гение.

Јас имам причина да се замарам со Американска политика, затоа што имам право на глас и таму живеам, зошто ти се засегаш толку за педофиливе, ова де демокративе?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.849
Поени од реакции
32.932
Едниов е сликан НА ЈАВЕН НАСТАН со ќеркичката како му седи во скут, пошто нема слободно место за неа... Другиот ќерка му самата пишува дека ја терал да се тушира со неа кога веќе била возрасен тинејџер.

Што има лошо детето некогаш да ти седне во скут?
Тоа е сексуално нешто, болесник еден??




За тоа кој каква глуперда е и зошто се пучела да ја ебаваат, прашај си ја мајка ти.

1723965267286.png
 
Член од
30 јули 2024
Мислења
91
Поени од реакции
57
Што има лошо детето некогаш да ти седне во скут?
Тоа е сексуално нешто, болесник еден??
Замисли на јавен настап како се однесува со ќерка му и кои работи ги изјавува а не па приватно што мисли
Што има лошо да речеш дека има најдобро тело ќерка ти и да речеш би ја дејтал ако не си и татко :pos:

Да си до толку одлепен и да речеш да не бев среќно оженет (прва мисла замисли!!!) и знаеш да не ѝ бев татко. Кој нормален татко тоа го зборува. Ама конзервативните христијани со високо морални фамилијарни вредности секако немаат проблем со тоа.

Те прашуваат што ти е заедничко со ќерка ти и тебе прва мисла ти е да речеш секс :facepalm: и тоа не било сексуално нешто туку нормално шега хе ге. Си знаел и мемиња да правиш мајчиниот. Спомнато беше за Бајден ропаче едно, дека немате проблем да верувате на полуинформации и недокажани теории што ви ги пуштаат во оптек на твитер, ама не на нешто со сопствени очи уши. Ти немаш проблем да имплицираш сексуално нешто дека било сигурно, кога ниту е докажано дали е напишаното вистинито ниту каков контекст има. Да беше обратното ти ќе напишеше човекот ја бањал ќеркичката што има сексуално во тоа болеснику. Ко тој јадникот, пардон логичарот над тебе со логиката со судовите ако имало пресуда тоа значело автоматски дека Бајден е педофил (што е скок во логика колку атлански океан). Ама не верувате на пресудите против Трамп. И тоа што тој го има кажано, јавно. Зошто тогаш не верувате дека и другите рекла казала муабети (што имаат каде каде поголем чад) од трети лица што имплицираат дека Трамп имал сексуална атракција кон ќерка му. All the signs are there. Кога е за Бајден немате проблем во спекулативни теории да се впуштате. Бајден е старо сенилно копиле, ме заболе за Бајден и за демократите, вие мислите дека ме заболе бидејќи вашава јака логика е ексклузивно бинарна, капацитетот ви е три транзистори. Тоа што сте изградиле идентитет на интернет воини и сѐ доживувате лично и длабоко ваш проблем, што сте сељачиња и сакате таков дискурс, ок, со сељаци сељачки.

Ова е мал дел во мозаикот на Трамп, целиот човек е проблематичен и од личен, бизнис и од политички аспект, ко што демократите со генеричен демократ ко Камала им е подобро, така и републиканците ќе беа подобри со некој што е помал кловн и подобар кандидат за ВП, веќе не е ни интересен ко на минатите избори, а се виде неговата способност и демократски капацитет. Таков плачко политичар нема мајка родено.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.821
Поени од реакции
82.896
Да, пошто и останатите немаат живот освен кајгана и им е најголема сатисфакција да биде онлајн warriors за политички партии у Америка. Инаку во комитетот еве сме овде со Бајден ми диктира. Абе вие сте скроз соживеани со улогата дај опрајте се :tapp: ако малку некој надвор од вашиот echo chamber каже нешто што нешто не ви се поклопува одма невладини пропагандии амбасади нешто необично ви изгледа, научени сте да го дркате во круг и да ви се амплифицираат уверувањата. Кажи ми ги гледаш невладините со тебе во соба? Бетер сте од онлајн social justice warriors, а и уште потажни. Барем тие веруваат можеби дека нешто прават корисно. Вие сте warriors затоа што ви се дига курето на Трамп, метафорички, а можеби и буквално којзнае.


Сите беа директни цитати од Трамп и можеш лесно да ги најдеш ако сакаш, ама ти тоа не можеш да го преџвакаш ама можеш од , а со Епстин дека добро се знаеле има милион слики и видеа кај што се заедно од пред ерата на АИ, кај што некои републиканци се обидуваа да го монтираат со слики од Камала. Ама ти одбираш да не веруваш за работи што можеш да ги чуеш и видиш со свои уши и очи, а безерзервно веруваш на недокажани полуинформации, па уште ти ми проповедаш некакви логики и се поставуваш за авторитет за логика, ти си имал способност да расудуваш кој има капацитет за логика.

Прегледај го приврзокот 426689Прегледај го приврзокот 426690

Ја не се ни идентификувам со демократите ни па кажав нешто посебно позитивно, само набљудувам и споредувам, ти си ги додаде другите ствари пошто живееш во црно-бел свет, менталниот капацитет и силната логика што ја поседуваш не перцепира нијанси. Вие што имате рефлексна реакција да го браните Трамп и да мислите тој е месијата а во сите други да го гледате ѓаволот ( педофили сатанисти инцести) и секој што има негативно мислење за Трамп, Алекс Џоунс не ви е рамен колку сте забегани. Тажното е тоа што реално ти мислиш ти си на некоја страна од приказната и ако те прави да се чувствуваш големо и праведно, go on.

За тоа кој каква глуперда е и зошто се пучела да ја ебаваат, прашај си ја мајка ти.
Автоматски споено мислење:


Еве го ултра интересниот со истата лента ко папагал, овие биле педофили расисти Камала кантар не ја мерело глупа ко кур утепана ама ако ја избереле ќе пропаднела Америка, па тоа ќе било добро за нас :LOL::facepalm: Ох мори мајко. Еве, granted, Америка ќе пропадне, и? Како е тоа добро за Македонија? Нема никој да во пополни вакуумот на влијание и кој мислиш дека тоа ќе биде и на кој начин тоа ќе има бенефит за нас?

Мислите понапред 2-3 чекори од тоа? Ако да дај образложи кога веќе постулираш некакво толку сериозно можно политичко сценарио со таков шифт на можни последици. Или мислиш секој твој ментален испрдок е некако сам по себе магично точен и вреден за уважување.

Никој нема совршен ментален модел за светот како функционира, затоа што е премногу комплексен и непредвидлив во голема мера, ама вашиов е најпростиот можен: овде лево се добрите десно лошите и ние сме од кај добрите и сите другите се лошите и глупите и злобните. Ние сме секако со добрите, ама ако победат лошите, тоа лошо ќе заврши за нив затоа што се лоши. Ова е отприлика архетипичен наратив на некои ептен лоши белетристики за instant gratification. Има деца у основно што разбираат дека светот е покомплексен.
Тоа си е така, Камала стои зад политики на расизам и педофилија. И плус заради тоа што е глупа, нема да победи.
Не знам што се узбуѓујеш толку, како прва братучетка да ти е, а не некое глупо гомно што не знае да склопи кохерентна мисла.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.254
Поени од реакции
41.641
Камала иде на Зоки Заев стратегија, ги лаже сиромашните дека ќе им ги намали цените на производите и дека на конобарите нема да им зема даноци за бакшижот.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.430
Поени од реакции
3.466
Камала иде на Зоки Заев стратегија, ги лаже сиромашните дека ќе им ги намали цените на производите и дека на конобарите нема да им зема даноци за бакшижот.
Што ја спречи до сега со Бајден да го направат тоа, заменик претседател беше или сега прв пат влегува во политиката
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.849
Поени од реакции
32.932
Премногу забегуваш со глупости од тоа таблоидите.
За просечниот Амер no-brainer е изборот меѓу Трамп и било што Демократите можат да понудат. Укинување на аутсорсинг на работни места е првата основна причина зошто обичниот Амер ќе гласа за Трамп, наместо да гласа да се продолжи амерички фирми да произведуваат надвор од САД. Тоа истовремено додека се носат десетици и десетици милиони имигранти годишни, работна сила која го бутка долу пазарот на труд и цената на работниот час - секако дека просечниот работник Амер ќе гласа и против ова. За демократите ќе гласаат имигрантите и левичарите кои не разликуваат таклабас од колено, тие што паразитираат од работниот народ во САД.

Ама тебе еднаш не те прочитав да коментираш вакви аспекти, ти со тоа жутата штампа си се фатил за таклабасот на Трамп како слеп за стап со некои рекла казала заглупувања. Додека ако инсистираш да се бавиш со прљав веш - наместо жута штампа ти нема да го игнорираш тоа дека ќерка му на Бајден дефекто кажува што се дешавало со татко и. Она самата, а некои новинари во пропагандни медиуми.


За нас надвор од САД, малтене исти кyp е кој ќе биде ПОТУС. Пошто генерално надворешната политика на САД не се менува па сеедно кој е ПОТУС, дали сенилен зомби или некој со намера нешто да смени. Пошто власта во САД ја има олигархијата и нејзиниот дипстејт (кои ги поставуваат политичарите на функции), а не народот.
Ова се разбира дека општо го зборувам а не тебе. Ти по се што покажуваш си бот.

Автоматски споено мислење:

He says that "the crazy stuff" done by the CIA and other agencies stops once it's exposed and processes are formalized. And the conclusion he seems to be drawing is that the problem absolutely isn't them doing the "crazy stuff"... the problem is when it gets exposed.For instance, he laments that the torture of the inmates in Guantanamo got revealed because it led to the "inmates and defense lawyers running the asylum", which means in his view that "you were way safer as a Muslim terrorist in Guantanamo than a suspected cop killer in Manhattan" because "there's still an informal process in Manhattan, if you're a suspected cop killer they'll figure out some way to deal with you outside the formal judicial process".It's not very difficult to put two and two together: the world the guy advocates is one where government agencies have a free rein to do whatever they want without accountability, outside public scrutiny and outside the judicial process. A world where if you're a *suspect* - emphasis on the word *suspect* because the most basic rule of law principle is that you're innocent until proven guilty - you can be "dealt with" informally outside the judicial process.It wouldn't matter if Thiel was just a nobody but we're dealing here with a man with very deep ties to the US security establishment (he founded Palantir, a major defense contractor and surveillance firm, whose first institutional backer was the CIA) and with a lot of influence on Republican politics (Trump's running mate JD Vance, for instance, used to work for Thiel at Mithril Capital and Thiel was Vance's main financial backer in his 2022 Senate campaign).




 
Член од
30 јули 2024
Мислења
91
Поени од реакции
57
Затоа потроши 2 саати да вратиш на пост, неписмен еден. Ти кажаа сороспиите што да вратиш и со трчање тука, да изјадиш уште некое гомненце.
Што ти диктираше, како да грумираш and how to sniff kids?
Ако не се идентификуваш со педофилите, ова де демократите, зошто пак го прерипа Бајден, само Трамп ти е во уста. Го прерипуваме педофилот и партијата на педофилите и се концентрираме на Трамп. Немаш капацитет, џабе.
Опасен си, грумерче педофилско, те пецна тоа дека те пучат како магарица. No, you капацитет на интелект, гение.

Јас имам причина да се замарам со Американска политика, затоа што имам право на глас и таму живеам, зошто ти се засегаш толку за педофиливе, ова де демокративе?
Се гледа кого го пецна ропаче едно :icon_lol: Сакаш да си сељак ама другите да се меки и културни нели, ама некој ако ти врати на твое ниво цвикаш! Нели ме немало една недела ама сега многу сум трошел време на кајгана, не знаеш кај маваш, ко грогиран си. Патем ако тебе ти е капацитетот тој за три пасуси да ги пишуваш 2 саати напишеш не значи дека сите истото го прават. А и не дека некоја дискусија се развива па да оставите простор за нормална цивилизирана дискусија, чопор што го брани Трамп пошто некој ореолот му го чепнал. Ама кој од што добива серотонин, некој од лајкчиња на своите сајбер соборци :love:

Секако живееш во Америка и имаш право на глас, заради тоа е твојата борба овде, ти верувам. Малку твојот голем капацитет промашил кон колку луѓе било што овде има реално влијание, ама ништо страшно. Еве ќе ти дадам бесплатен совет, не биди параноичен, колку и некој овде да напише лошо за Трамп има 0 влијание во вистинскиот живот и следствено никој нема интерес да плаќа некого за нешто овде да шири. Тоа што вие го правите толку посветено е залудно освен за лична сатисфакција, а има додирнво реалноста само во вашиот меур. Оди лепи плакати, посоодветно трошење на твојот "капацитет" ќе биде.
 
E

enzo8

Гостин
Замисли на јавен настап како се однесува со ќерка му и кои работи ги изјавува а не па приватно што мисли
Што има лошо да речеш дека има најдобро тело ќерка ти и да речеш би ја дејтал ако не си и татко :pos:
Sheki a da ja ebam ja sestra ti, majka ti i se zensko po familija sto imas, moze? Sto ima loso..
Se citas li be sto pisuvas bakterijo edna.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.849
Поени од реакции
32.932
У контекст на размножување, може вака е најдобро - да се помират:

 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.595
Поени од реакции
1.695
Се гледа кого го пецна ропаче едно :icon_lol: Сакаш да си сељак ама другите да се меки и културни нели, ама некој ако ти врати на твое ниво цвикаш! Нели ме немало една недела ама сега многу сум трошел време на кајгана, не знаеш кај маваш, ко грогиран си. Патем ако тебе ти е капацитетот тој за три пасуси да ги пишуваш 2 саати напишеш не значи дека сите истото го прават. А и не дека некоја дискусија се развива па да оставите простор за нормална цивилизирана дискусија, чопор што го брани Трамп пошто некој ореолот му го чепнал. Ама кој од што добива серотонин, некој од лајкчиња на своите сајбер соборци :love:

Секако живееш во Америка и имаш право на глас, заради тоа е твојата борба овде, ти верувам. Малку твојот голем капацитет промашил кон колку луѓе било што овде има реално влијание, ама ништо страшно. Еве ќе ти дадам бесплатен совет, не биди параноичен, колку и некој овде да напише лошо за Трамп има 0 влијание во вистинскиот живот и следствено никој нема интерес да плаќа некого за нешто овде да шири. Тоа што вие го правите толку посветено е залудно освен за лична сатисфакција, а има додирнво реалноста само во вашиот меур. Оди лепи плакати, посоодветно трошење на твојот "капацитет" ќе биде.
Ај наврати се и прочитај уште еднаш, не ги гледаш педофилите, ова де демократите и си фокусиран на само Трампе. Тоа ми кажува мене и на сите на форумов дека, или си глуп, или целта ти е да шириш пропаганда. А имаш проблем со шизофренија, затоа менуваш акаунти?
 
E

enzo8

Гостин
Ај наврати се и прочитај уште еднаш, не ги гледаш педофилите, ова де демократите и си фокусиран на само Трампе. Тоа ми кажува мене и на сите на форумов дека, или си глуп, или целта ти е да шириш пропаганда. А имаш проблем со шизофренија, затоа менуваш акаунти?
Se raboti za eden ist lik od Helsinshki, prviot akaunt mu e Shakespear, ova mu e vtor, si raboti za dnevnica, dushevno rastroen, sega i od ovoj ke ide na ignore.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.974
Поени од реакции
11.049
За тоа кој каква глуперда е и зошто се пучела да ја ебаваат, прашај си ја мајка ти.
Мене отсекогаш ми било интересно на форумот како вакви ликови со јузер од пред 2 минути не собрале доблест и мадиња да му го кажат ова во фаца на соговорникот, туку дробат од зад тастатура (комотни во мешање фамилија и слични гнасотии).

Јас сум сигурен дека пичка е повеќе душевна карактеристика и особина отколку полов орган, а ова твоево токму тоа го потврдува.

Да беше маж и да ти сметаше овај Јузе или било кој друг со кој се цитираш ќе одеше и ќе му ја „ебеше мајката“ во фаца, само тогаш нема гаранции како ќе си поминеш со „одговорот“.

Од тие причини си избрал да бидиш пичка - разбирливо.
Како и секоја шаренолика путка ќе одиш на игнор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom