Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Кој и да дојде на власт од Републиканците и Демократите се е џабе.
Америка ќе продолжи да тоне во банкрот,а згора на се,ќе продолжи да јаде гомна по светот.
И двете партии се тешки пиони на банкарите,така да исто им се фаќа на обичниот народ.
Taka e treba nekoja lekcija da im dade patorot za ekonomski reformi neli....

Ne znam kolku ste cule za Bernie Sanders https://www.youtube.com/watch?v=rtBVuye4fZQ
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Џеб Буш изјавил дека доколку победи на изборите,САД ќе ја зголеми воената агресија врз Русија.
Сатанистичково копиле јасно е за кого работи.
САД е моментално претерано многу задолжена земја.
Доколку влезе во воен конфликт со Русија,тоа дефинитивно ќе биде пропаст за обичниот народ.
Пари за финансирање на војската секогаш ќе има (со оглед кој ја финансира Американската војска ).
Но,влегувајќи во конфликт со Русија,ќе си земат за оправдување да ги зголемат даноците (наводно за безбедноста на земјата ) и на тој начин уште толку ќе го бутнат Американскиот народ во финансиско ропство.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
Колку клише звучи тоа ''избори''. Американскиот народ ништо нема да бира. Тие што ги влечат конците од најгоре , ставаат 2 кандидати кои им се совпаѓаат со надворешните политики што треба да ги води САД , и им ги даваат на народот да одбере еден од нив. Лицемерна демократија се вика ова.

А Доналд Трамп не е ни за коментирање , неговите мотиви за кандидатура се чисто финансиски. Сигурно ќе испере некои пари преку кампањата.
 
Ф

Флеш

Гостин
Разгледав по нетов до каде е застаната работата со избориве,пошто не следев шо како е. Циркус. Доналд Трамп скроз забегал.Мексиканците носеле дрога,криминал,силувања.:lolzz: После откажувања на Мис Универзум,сега го откачи и Голф Асоцијацијата. Тргна со лева нога Трамп :motorce: А баш ќерка му Иванка ќе беше јака ќерка на претседник.:pijanco:
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Колку клише звучи тоа ''избори''. Американскиот народ ништо нема да бира. Тие што ги влечат конците од најгоре , ставаат 2 кандидати кои им се совпаѓаат со надворешните политики што треба да ги води САД , и им ги даваат на народот да одбере еден од нив. Лицемерна демократија се вика ова.

А Доналд Трамп не е ни за коментирање , неговите мотиви за кандидатура се чисто финансиски. Сигурно ќе испере некои пари преку кампањата.

taka e. ovaa godina hilari ili bush, a toa e ednakvo na glupost. spored site analizi na teoriticarite na zaveri i sl., ke bide bush, pa bit ce dana za megdana so rusite...
Taka e treba nekoja lekcija da im dade patorot za ekonomski reformi neli....

Ne znam kolku ste cule za Bernie Sanders https://www.youtube.com/watch?v=rtBVuye4fZQ
Bernie samo odgovara na toa kolku e skapano sekoe opstestvo koe se rakovodi na toj kapitalizam... amerikanskoto e klasicen primer za toa... (doma vraboteni 3, rabotaat samo za smetki) ... klasika
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
taka e. ovaa godina hilari ili bush, a toa e ednakvo na glupost. spored site analizi na teoriticarite na zaveri i sl., ke bide bush, pa bit ce dana za megdana so rusite...


Bernie samo odgovara na toa kolku e skapano sekoe opstestvo koe se rakovodi na toj kapitalizam... amerikanskoto e klasicen primer za toa... (doma vraboteni 3, rabotaat samo za smetki) ... klasika
И јас мислам дека Буш ќе победи.
Полесно може да се командува со оглед на фамилијата од каде што потекнува.

Доколку влезат во војна со Русија,не само за обичниот народ,тоа ќе биде крај и за сатанистичките психопати.
Русија и Кина им нанесоа тежок разузнавачки удар на САД и Велика Британија со последното дешифрирање на фајловите на Едвард Сноуден.
Плус,со последното приклучување на Индија и Пакистан,според мене,дефинитивно имаат посилен пакт од НАТО и САД.
Како и да е.
Жалам за обичниот Американски народ кој се уште не може да сфати (барем повеќето ) дека скоро секој Американски претседател е само едно обично корумпирано гомно кое работи против интересите на народот.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.086
Поени од реакции
19.963
Bernie samo odgovara na toa kolku e skapano sekoe opstestvo koe se rakovodi na toj kapitalizam... amerikanskoto e klasicen primer za toa... (doma vraboteni 3, rabotaat samo za smetki) ... klasika
Чудни луѓе се американциве. Наместо да се вработат некаде каде што даваат $30-$50 саатница, или да отворат свој бизнис, тие се вработиле за минималец. Што има толку убаво, од каде таа желба кај нив да работат за минималец, јас поима немам. :unsure:
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
Ретардираниов се залага за $15 per hour, дупло отколку што е сега. :facepalm:
Zosto retardiran? Covekot e vo pravo i svesto kazu e na mesto,15$ e duplo samo ako zivees vo Alabama ili nekoja ebana drzava, vo poveketo razvieni drzavi 10$ e minimalna. Seattle veke ima minimalna od 15$ NYC isto taka saka da donese odluka za 15$ minimalna.... Da te prasam si bil nekogas vo Amerika?[DOUBLEPOST=1437157925][/DOUBLEPOST]
Bernie samo odgovara na toa kolku e skapano sekoe opstestvo koe se rakovodi na toj kapitalizam... amerikanskoto e klasicen primer za toa... (doma vraboteni 3, rabotaat samo za smetki) ... klasika
Pa toj e vo pravo ima golem broj luge sto ziveeat pod takvi okolnosti, i vreme e nesto da se smeni, inace poveketo luge sto se vo takva sostojba se novodojdenite emigranti.
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Почекајте да видите за една година што ќе му се случи на обичниот народ.
САД е веќе банкротирана (неофицијално ).
За некое време ќе биде и официјално.
Најзадолжена е кај -запазете ФЕДЕРАЛНИТЕ РЕЗЕРВИ.
Колку само имево звучи како некоја државна институција,а колку само е приватна.

Овоа денес што се случува во САД е плод на долгогодишно,постепено поробување на земјата преку гадните банкарски,медиумски и прехранбени корпорации.
Само Абрахам Линколн и Џон Кенеди биле вистински патриоти кои навистина работеле за обичниот народ.
Затоа и се убиени.
Се останато (особено последниве неколку претседатели ) е за на бесилка.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
mi se izbrisa po greska minatiot komentar, nema vrska :D

generalno, prethodnoto postirano od @Ciudad Juarez objasnuva i kazuva se', apsolutno se soglasuvam i toa e vistinata za skapanoto kaptilisticko amerikansko opstestvo t.e. onie koi go rakovodat
i za site kapitalisticki orientirani zemji koi zaradi samiot kapitalisticki sistem orientiran kon profit i zadolzuvanje se osudeni na propast...

krajot mu go gledam na ovie magarinja, samo me interesira sto potoa...
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
mi se izbrisa po greska minatiot komentar, nema vrska :D

generalno, prethodnoto postirano od @Ciudad Juarez objasnuva i kazuva se', apsolutno se soglasuvam i toa e vistinata za skapanoto kaptilisticko amerikansko opstestvo t.e. onie koi go rakovodat
i za site kapitalisticki orientirani zemji koi zaradi samiot kapitalisticki sistem orientiran kon profit i zadolzuvanje se osudeni na propast...

krajot mu go gledam na ovie magarinja, samo me interesira sto potoa...
Krajot nemozes da go vidis za zal, no nesto treba i ke se smeni vo Amerika ako ne sga vo narednite 10god sigurno.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Темава се претвори во Америка и Енглеска биче земља пролетерска...
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Krajot nemozes da go vidis za zal, no nesto treba i ke se smeni vo Amerika ako ne sga vo narednite 10god sigurno.
Верувај ми,попрво во Македонија ќе се сменат работите на подобро отколку во САД.
САД може да тргне на подобро само доколку обичниот народ започне хардкор револуција.
За жал,премногу им е испран мозокот на повеќето,а и премногу силна полициска и воена контрола се врши врз населението,така да...


Темава се претвори во Америка и Енглеска биче земља пролетерска...
Забегавме малку,но сепак убаво е да се доловат некои работи затоа што делумно е поврзано со самите избори.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Верувај ми,попрво во Македонија ќе се сменат работите на подобро отколку во САД.
САД може да тргне на подобро само доколку обичниот народ започне хардкор револуција.
За жал,премногу им е испран мозокот на повеќето,а и премногу силна полициска и воена контрола се врши врз населението,така да...



Забегавме малку,но сепак убаво е да се доловат некои работи затоа што делумно е поврзано со самите избори.
Да, и јас сум на истото мнение. Во САД нема како да има промена, ова е денесшната верзија на Римската империја, која ке се разпадне за тоа што статуквото се задоржа премногу време и нема спасение. Кога во САД е имало извонредни избори ? Кога во САД е имало протести со последни оставки во "политическиот елит" ? Никогаш. Па најсмешното и истовремено најстрашното е дека НЕМА значение за кого ке гласува човекот X - президентот не се бира од општо гласанје, а од "електорс". За кого гласаат лјугето е апсолјутно и само статистика, па за тоа ми е чудно зашто воопште гласаат ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom