Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.079
Поени од реакции
19.903
Северна. :LOL:

Пчелар од Охрид е осуден да плати 15.000 евра оти неговите пчели каснале охриѓанец во 2014, пренесува sdk.mk. Според пресудата на Основниот суд од Охрид изречена после 8 години, лицето претрпело страв, а и имал физички и душевни болки.

Според пресудата, пчеларот се задолжува на тужителот да му исплати штета за претрпени физички болки од 300.000 денари, за претрпен страв од 200.000 денари и за претрпени душевни болки од 100.000 денари, како и трошоци во постапка од над 150.000 денари.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Видела жабата каде го коваат коњот и таа се напрчила.
Кина може ќе прогласи ден за жалост дека дипломатски ќе ги бојкотираме ЗОИ:icon_mrgr:
За ова највеќе ќе жалат политичките крлежи кои се шлепаат на грбот на спортистите.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.573
Не само тоа туку комуњарската стока си има и цела приказна како типот брзо го грабнал своето мало бебе за да го скрие да не го искасаат пчелите и почнал да трча накај својот дом. Притоа пчелите го каснале барем 2-3 пати и он бил подуен и морал да отиде во болница да побара медицинска помош. Но за среќа неговото мало бебе не било каснато.

Секако во приказната фигурира и неговата жена али она изгледа трчала побрзо.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Приказната секогаш има и две страни, немам појма кој е човекот и првпат прочитав за случајот вчера, но ако судот утврдил таква фактичка состојба како што е опишана во текстот, многунима од вас исто би тужеле и би барале слични суми.

Ме потсеќа ова пред некоја година мечката у затвор кога ја пратија, а всушност требаше да биде исплатена оштета од државата за некој оштетен приватен имот од мечка, ама сите се смееја на насловот за мечката што ќе оди во затвор.

Па и типот со ќебапите што стално го ставаат како пример тука за лоша правда. Човекот колку што се сеќавам беше повеќекратен извршител на кражби претходно и на самата кражба со ќебапите не беа само тие украдени.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.156
Поени од реакции
25.646
Приказната секогаш има и две страни, немам појма кој е човекот и првпат прочитав за случајот вчера, но ако судот утврдил таква фактичка состојба како што е опишана во текстот, многунима од вас исто би тужеле и би барале слични суми.

Ме потсеќа ова пред некоја година мечката у затвор кога ја пратија, а всушност требаше да биде исплатена оштета од државата за некој оштетен приватен имот од мечка, ама сите се смееја на насловот за мечката што ќе оди во затвор.

Па и типот со ќебапите што стално го ставаат како пример тука за лоша правда. Човекот колку што се сеќавам беше повеќекратен извршител на кражби претходно и на самата кражба со ќебапите не беа само тие украдени.
Тоа со ќебапите е и провална кражба. Баш ме интересира како би се чувствувале тие што викаат дека бил строго осуден, ако некој им провали дома, искрши врата и украде само еден леб, а судот го осуди 3 месеци условно. Дали ќе мислат дека е многу.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Тоа со ќебапите е и провална кражба. Баш ме интересира како би се чувствувале тие што викаат дека бил строго осуден, ако некој им провали дома, искрши врата и украде само еден леб, а судот го осуди 3 месеци условно. Дали ќе мислат дека е многу.
Па да, човекот провалил без да знае дали внатре ќе има ќебапи или 10.000 евра во каса, намерата не му била само ќебапи да краде.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Беше осуден за стек, претходно имал и кражба на моторно возило, ако добро се сеќавам на предметот. Значи беше осуден за неколку кривични дела каде претходно поминал само со условна казна. :)
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.573
Приказната секогаш има и две страни, немам појма кој е човекот и првпат прочитав за случајот вчера, но ако судот утврдил таква фактичка состојба како што е опишана во текстот, многунима од вас исто би тужеле и би барале слични суми.

Ме потсеќа ова пред некоја година мечката у затвор кога ја пратија, а всушност требаше да биде исплатена оштета од државата за некој оштетен приватен имот од мечка, ама сите се смееја на насловот за мечката што ќе оди во затвор.

Па и типот со ќебапите што стално го ставаат како пример тука за лоша правда. Човекот колку што се сеќавам беше повеќекратен извршител на кражби претходно и на самата кражба со ќебапите не беа само тие украдени.
Абе Кичеец предизвика сообраќајка пијан во која умре човек и му дадоа 6 МЕСЕЦИ УСЛОВНА КАЗНА. Иако веќе треба да е во затвор. Мијалков е осуден на 20 години затвор, али Апелација не сака да донесе пресуда година дена по жалба за да биде префрлен во затвор.

Да не ни почнам од лично искуство. Да отидам јас со ваква слична приказна во суд ќе ме исшутираат на клоци. Со потпишани документи и чиста ситуација, судија 6 години одложува рочиште за да не донесе пресуда. Не па некоја ваква апсурдна ситуација.

За што ќе осудиш пчелар, што не ги ставил пчелите на каиш. Пчели се.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Абе Кичеец предизвика сообраќајка пијан во која умре човек и му дадоа 6 МЕСЕЦИ УСЛОВНА КАЗНА. Иако веќе треба да е во затвор. Мијалков е осуден на 20 години затвор, али Апелација не сака да донесе пресуда година дена по жалба за да биде префрлен во затвор.

Да не ни почнам од лично искуство. Да отидам јас со ваква слична приказна во суд ќе ме исшутираат на клоци. Со потпишани документи и чиста ситуација, судија 6 години одложува рочиште за да не донесе пресуда. Не па некоја ваква апсурдна ситуација.

За што ќе осудиш пчелар, што не ги ставил пчелите на каиш. Пчели се.
Во право си за тие случаи, но тука човекот е осуден за кривично дело, не е ова граѓанска постапката, значи не била сигурно толку наивна ситуацијата демек една пчела го каснала оштетениот. Никој не би водел кривична постапка за тоа.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
177
Поени од реакции
345
Не само тоа туку комуњарската стока си има и цела приказна како типот брзо го грабнал своето мало бебе за да го скрие да не го искасаат пчелите и почнал да трча накај својот дом. Притоа пчелите го каснале барем 2-3 пати и он бил подуен и морал да отиде во болница да побара медицинска помош. Но за среќа неговото мало бебе не било каснато.

Секако во приказната фигурира и неговата жена али она изгледа трчала побрзо.
Mene kola me udri na pesacki pred 10tina godina, poleka odese covekot vo riverc na ednosmerna ulica, toj bese vinoven, ama ne mi bese nisto, a i covekot taksist edvaj semejstvoto prehranuva i shto sega jas kolku trebalo da baram 150000 e, nemam zborovi.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.573
Во право си за тие случаи, но тука човекот е осуден за кривично дело, не е ова граѓанска постапката, значи не била сигурно толку наивна ситуацијата демек една пчела го каснала оштетениот. Никој не би водел кривична постапка за тоа.
Тоа што донеле нашите судови некаква пресуда значи ама баш ништо.

Знам тројца активисти против кои се води кривична постапка за напад врз службено лице, каде што има повеќе очевидци и видеа како изјавата која ја потпишале полицајците е комплетна лага. И пак ги влечкаат по судови за тоа.Да не заборавиме на сите осудени за 27ми кои беа осудени за ТЕРОРИЗАМ.

Имаш и на темата за попис каде што ги имаат пратено нивните гомна да испровоцираат повици за насилство за после да може преку пријава да ти закачат глупости и да те влечат по судови.

Јас да отидам со слична тужба, има 0% шанса дека судот би ми пресудил вака. НУЛА. ДА не ни почнувам како целата приказна нема никаква смисла зошто сепак не е официјалната верзија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom