Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.979
Поени од реакции
4.517
Грујо наочарите, овој саатот. Све не покрадоа. Дајте им шанса на децата, желни за докажување, за еден ден името ќе го вратат и све ќе средат.
Да фамозните наочари беа побитни од вилата во грција и едно евро за мене едно евро за црквата.
Автоматски споено мислење:

Димче сиромавиот ептен јако глуми, уште со југо да дојде во македонското народно собрание.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.065
Поени од реакции
10.771
Доста тропаш глупости и фрлаш камења по цела администрација...па не се сите неработници, многумина не можат газот од столче да го кренат, работат за 5 души додека, точно е, има и такви што се кафенишат, шетаат, доаѓаат на работа и си одат кога сакаат, па дури и такви што ке си излезат во 12 часот за на молитва или пак ке си постели чергиче во канцеларија и почнува со молитва.
Кур ми е двор ми е.
Но кој е крив, јас или мојот претпоставен, јас или шефот, директорот, менаџерот?
Автоматски споено мислење:


Душички...ајјјј...да не сакаш солидарна помош да им даваме, а?
И сега за 10% што се кинат од работа сакаш сите да добијат покачување пак на туѓ грб?
Има решение одете у приватен систем, немојте да ранотите за 5души
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.126
Поени од реакции
9.744
И сега за 10% што се кинат од работа сакаш сите да добијат покачување пак на туѓ грб?
Има решение одете у приватен систем, немојте да ранотите за 5души
Отидов приватно...и што..рмбаш како роб и пак не можеш да заработуш за да живееш ко човек, мораш се на рати да купуваш, стан, кола, па и одмор на рати идр.
Приватниците кај нас маста ке ти ја извадат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.489
Поени од реакции
22.929
Австралија ? Anyone ?
Дека е ?

koncentriraj se na prasanjeto... sakal li da se smenat sdsm i dui ili NE.
sto e be kurtone? sto me citiras? sakam smena normalno, ete, gi smenivme.

aj ne me zamaraj dzabe, vie od levica ne zasluzuvate vnimanie ni u parlament ni na ulica ni tuka.
Автоматски споено мислење:

Отидов приватно...и што..рмбаш како роб и пак не можеш да заработуш за да живееш ко човек, мораш се на рати да купуваш, стан, кола, па и одмор на рати идр.
Приватниците кај нас маста ке ти ја извадат.
tetke fenerot pred vrata i na sekoj musterija plus koka prodavaj mu i nema da mora da kupuvas stan ili kola na rati... samo tie ne kupuvaat toa na rati... seriozno daj vrati se u realnosta
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.065
Поени од реакции
10.771
Отидов приватно...и што..рмбаш како роб и пак не можеш да заработуш за да живееш ко човек, мораш се на рати да купуваш, стан, кола, па и одмор на рати идр.
Приватниците кај нас маста ке ти ја извадат.
А ти сакаш пари и да лежиш :masa:
Автоматски споено мислење:

Добар ден @kano :masa:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
Имал хидроцентрали, носел саат од 60 кила, ставил Албанци за министри, употребувал Северна...

Сите овие ствари ставени на купче, се мачкина кашлица у однос на моментот кога го лапна курот за бројот на Албанци у државава и у однос на тоа кога отиде да вади масно ткиво за името кога требаше да филибастира.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.126
Поени од реакции
9.744
А ти сакаш пари и да лежиш :masa:
Автоматски споено мислење:

Добар ден @kano :masa:
Каде тоа ти пишав дека сакам легачка работа и да лапам пари?
Ај смири тензија и чукни тоа главата, не туку контрирај без везе.
Те прашав убаво кој е одговорен за секој вработен ако не работи како треба?
Доста со администрација, што не кажеш нешто за докторите ко Стерн, ем плата, ем мито, канцелариите им се ко кам маркет, ем пари од приватно работење, од рекламирање на топ шоп идр!?
Тебе изгледа друг те издржува, мама и тато, штом немаш поим колку пари се потребни за да издржиш еден месец.
Ме пракаш во кам маркет...е што тие.....па се убија човече од рабита за 35000...се живее ли со толку?
Ама газдата ќе носи рачен часовник од илјадници евра и ке го сунча газот на Малдиви а ти ке одиш во Грчка во минијатурни апартмани, ке јадеш гиро и мислиш си го фатил бога за муда.
Такви ко тебе, што не се борат за повисока плата, за подобар стандард, кога ке станат пензионери ке кукаат како им е мала пеензијата.
Епа тоа е.
Нема да шеташ ни како млад, а нема ниту кога ке остареш.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.988
Поени од реакции
8.536
Украина ги започна преговорите за членство во ЕУ.
Покрај околностите во кои се наоѓа Украина, кои сите ги знаеме, постои уште една, која ретко кој овде ја знае.
Имено, Украина не го признава русинското малцинство, кое е признато од украинските соседи.

1719400676799.png

По соборувањето на комунистичките режими во Централна и Источна Европа, во русинската заедница осамна нов период на ренесанса. Во сите земји, освен Украина, Русините повторно беа признати како посебна етничка група и беа вратени како категорија во пописите на секоја земја. 1-ви светски конгрес на Русините, кодификација на русинскиот во Словачка (1995) и подоцна во Полска (2000) - панонскиот русински во Србија и Хрватска беше кодифициран многу порано (1923) - создавање на Русинскиот јазичен институт на Универзитетот во Прешов, и Лемко филолошкиот оддел на Универзитетот во Краков. Русинскиот јазик се врати во медиумите - печатени, видео и радио. Поранешните украински организации како PUĽS, ги променија имињата за да го сигнализираат повторното потврдување на нивниот русински идентитет. На крајот, русинскиот јазик се врати во училниците.

1719400912072.png

Сите овие прашања заедно со другите проблеми во Закарпатија беа повторени од русинските лидери во меѓуетничкиот дијалог организиран од Европскиот центар за малцински прашања (ЕЦМИ). Извештајот за оваа средба ја илустрира непопустливоста на украинската страна. Додека еден украински функционер ги посочи сите меѓународни договори за правата на малцинствата во кои нивната влада е страна, кои сами по себе некако треба да послужат како доказ за толеранцијата на Украина кон нејзините малцинства, друг спомна „научни студии“ спроведени во Киев, кои убедливо докажуваат дека Русините биле само подгрупа на Украинците. Лидерите на Русин беа категорични во барањето признавање и заштита на нивните малцински права. До денес, тоа не се случи.
1719401167911.png

Статусот на Русините (Carpatho-Rusyns) варира од земја до земја. Од 1990-тите, Словачка, Полска, Унгарија, Романија, Србија, Хрватска и Чешката Република ги признаа Русините како посебно национално малцинство кое ги исполнува условите за државна поддршка за образовни и културни активности. Украина не сакаше да го следи водството на своите западни соседи, иако во март 2007 година регионалното собрание во Закарпатската област (Закарпатја) ги призна Русините како посебна националност, а централната влада во Украина усвои закон (август 2012 година) во кој е наведен русинскиот (rusynska) како еден од регионалните јазици во земјата.
Украинската Википедија Русините ги опишува како етнографска група на украинскиот народ:

1719401875081.png

Според професорот Љубомир Белеи, терминот „Русин“, кој е историско самоименување на сите етнографски групи Украинци без исклучок[23], треба да се забрани да се користи во смисла на „неукраински“.

1719402088504.png

Украина официјално не признава посебна националност или етничка припадност на „Русините“. Сепак, на граѓаните не им е забрането да се сметаат себеси за некој друг од она што се по потекло. Според резултатите од Целоукраинскиот попис на населението од 2001 година, само 10.183 жители на Областа Закарпатија (0,8% од населението во регионот) изјавиле дека им припаѓаат на Русините, односно оние што се сметаат себеси за Русини се најмалата заедница на Украинците во Транскарпатија. На пописот во 2001 година во Словачка биле забележани 24.201 Русини, на пописот од 2002 година во Војводина биле забележани 15.626 Русини, а на пописот во 2001 година во Унгарија биле забележани 2.079.

Русини (етнографічна група)

Замислете ситуација во која Грција, Бугарија и Албанија ги имаат признаено Торбешите за посебен народ, а Македонија да не ги признава, како што е сегашниот случај со Украина и русинското малцинство. Во таков случај, Македонија НИКОГАШ нема да започне преговори со ЕУ. А ваму, европските демагози им ја продаваат на нашите наивци приказната со исполнувањето на Копенхашките критериуми и условот 1.2.4. Малцински права, заштита на малцинствата и културни права, како еден од условите за почеток на преговорите. Како да не!

1719402467574.png

 
Последно уредено:
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.413
Каде тоа ти пишав дека сакам легачка работа и да лапам пари?
Ај смири тензија и чукни тоа главата, не туку контрирај без везе.
Те прашав убаво кој е одговорен за секој вработен ако не работи како треба?
Доста со администрација, што не кажеш нешто за докторите ко Стерн, ем плата, ем мито, канцелариите им се ко кам маркет, ем пари од приватно работење, од рекламирање на топ шоп идр!?
Тебе изгледа друг те издржува, мама и тато, штом немаш поим колку пари се потребни за да издржиш еден месец.
Ме пракаш во кам маркет...е што тие.....па се убија човече од рабита за 35000...се живее ли со толку?
Ама газдата ќе носи рачен часовник од илјадници евра и ке го сунча газот на Малдиви а ти ке одиш во Грчка во минијатурни апартмани, ке јадеш гиро и мислиш си го фатил бога за муда.
Такви ко тебе, што не се борат за повисока плата, за подобар стандард, кога ке станат пензионери ке кукаат како им е мала пеензијата.
Епа тоа е.
Нема да шеташ ни како млад, а нема ниту кога ке остареш.
za micko kvisko li glasashe glupa tetke? ako da, taka ti treba, samo taka. glasaj gi ushte
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.065
Поени од реакции
10.771
Каде тоа ти пишав дека сакам легачка работа и да лапам пари?
Ај смири тензија и чукни тоа главата, не туку контрирај без везе.
Те прашав убаво кој е одговорен за секој вработен ако не работи како треба?
Доста со администрација, што не кажеш нешто за докторите ко Стерн, ем плата, ем мито, канцелариите им се ко кам маркет, ем пари од приватно работење, од рекламирање на топ шоп идр!?
Тебе изгледа друг те издржува, мама и тато, штом немаш поим колку пари се потребни за да издржиш еден месец.
Ме пракаш во кам маркет...е што тие.....па се убија човече од рабита за 35000...се живее ли со толку?
Ама газдата ќе носи рачен часовник од илјадници евра и ке го сунча газот на Малдиви а ти ке одиш во Грчка во минијатурни апартмани, ке јадеш гиро и мислиш си го фатил бога за муда.
Такви ко тебе, што не се борат за повисока плата, за подобар стандард, кога ке станат пензионери ке кукаат како им е мала пеензијата.
Епа тоа е.
Нема да шеташ ни како млад, а нема ниту кога ке остареш.
:masa: Сама се демантираш, јас ти реков ако си поамбициозна ке идеш у приватен сектор за поголема плата а не да чекаш некој вештачки да ти ја покачи
Се фаќам за администрацијаата затоа што се најголемите џаболебари со нула придонес као работат нешто колку да се каже
Исто ко џандарчињава што сакаат покачување а се убија од пари и врски да влезат у мвр и сеа мала им била платата, па напушти бе никој со сила не ве држи
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.126
Поени од реакции
9.744
:masa: Сама се демантираш, јас ти реков ако си поамбициозна ке идеш у приватен сектор за поголема плата а не да чекаш некој вештачки да ти ја покачи
Се фаќам за администрацијаата затоа што се најголемите џаболебари со нула придонес као работат нешто колку да се каже
Исто ко џандарчињава што сакаат покачување а се убија од пари и врски да влезат у мвр и сеа мала им била платата, па напушти бе никој со сила не ве држи
А ти таков амбициозен дечко, што работиш и колкава ти е платата, баш ме занима, оти си толку срекен и задоволен?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.065
Поени од реакции
10.771
А ти таков амбициозен дечко, што работиш и колкава ти е платата, баш ме занима, оти си толку срекен и задоволен?
Не реков никаде јас дека сум среќен и задоволен тоа е твоја перцепција за мене ама јас и жена ми сме во приваген сектор и иако многу пати ни било скурчено од х причини сепак се бориме иако сме имале шанса и ние да се закачиме на државна цицка ама таму макс би имале приход 1000евра
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
мушко ли е ова бе пизда им матер педофилска?
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.665
Поени од реакции
3.601
Не знам дали приметивте али функционериве на вмро почнаа да ги затвараат коментарите на твитер.

Има две варијанти. Или не сакаат да ги читаат коментарите, или се спремаат да прават нешто што народот не одобрува па не сакаат да ги читаат коментарите.

А Тамам помисливме нема да може полошо од сдс
 

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
504
Поени од реакции
1.541
IMG_0017.jpeg

Народот па друго вика за разлика од вас 10 спамери овде на форумов.
Анкета на ИПИС спроведена од 18-ти до 21-ви јуни на 1089 испитаници.
Рејтингот на Вмро е непроменлив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom